Zachwycający zielony wąż winorośli – Oxybelis fulgidus

0

Patrząc na tego gada trudno wyjść z podziwu i znaleźć odpowiednie słowa do opisania go. Przepiękny? Zachwycający? A może raczej słodki i uroczy? Wygląda trochę jak liść, trochę jak ozdobna wstążeczka i trochę jak wąż, który wyszedł z dziecięcych fantazji… Jedno jest pewne – Oxybelis fulgidus to niezwykle ciekawy gatunek, znany w Polsce jako zielony wąż winorośli, co jest kalką z angielskiego green vine snake.

 

Niesamowity wygląd Oxybelis fulgidus

Łacińska nazwa wskazuje na dwie najważniejsze cechy tego gada. Oxybelis znaczy zaostrzony lub ostro zakończony – właśnie taki jest ich pysk, który kończy się wąskim zakończeniem. Druga część nazwy, fulgidus, oznacza błyszczący. Skąd wzięła się angielska i polska nazwa? Od roślin ayahuasca, zwanych także bejuca, która mają błyszczące, długie pędy, podobne do pędów winorośli.

wine

Gad ten jest bocznie spłaszczony, w najgrubszym miejscu osiąga mniej więcej 2 cm, a długość ciała może osiągnąć 1,5 do 2 metrów. Głowa jest zakończona charakterystycznym, ostrym pyskiem. Zielony wąż winorośli ma bardzo szeroką paszczę, która jest w stanie otworzyć prawie tak szeroko, jak szeroka jest jego głowa. Gad ten ma zielony, żywy kolor, który czasami wpada w odcienie żywej żółci. W niewoli ten gad może dożyć do 15 lat.

 

Występowanie

Oxybelis fulgidus występuje w lasach Belize, Boliwii, Brazylii, w Meksyku, Hondurasie, na Dominikanie czy Gujanie Francuskiej – jego obszar występowania jest bardzo szeroki, można praktycznie spotkać go na całym obszarze od południa Meksyku do Argentyny. Jest to gad dzienny, żyjący na drzewach, gdzie spędza większość czasu i poluje. Gad ten jest zwinny, bardzo szybko, ale kiedy grozi mu niebezpieczeństwo, zazwyczaj pozostaje nieruchomy, co nie oznacza, że nigdy nie przystępuje do ataku.

 

Ugryzienie Oxybelis fulgidus

Zielony wąż winorośli jest gatunkiem jadowitym, a toksyny znajdują się w jego ślinie i po ugryzieniu mogą przedostać się do ciała ofiary. Jad paraliżuje ofiarę, która nie może się poruszyć i jest szybko połykana przez Oxybelis fulgidus. Na nasze szczęście toksyny są śmiertelne tylko dla małych zwierząt, u ludzi nie występują żadne kłopoty (o ile nie jest się uczulonym), może pojawić się tylko podrażnienie i uczucie mrowienia, chociaż po ugryzieniu na pewno warto udać się do lekarza w celu dokładnego oczyszczenia rany. Oxybelis fulgidus nie atakują ludzi często, zazwyczaj tylko w ostateczności, a ich ugryzienie jest bolesne ze względu na sposób, w jaki węże te wtłaczają ślinę w ranę. W każdym razie lepiej unikać dziabnięcia, bo nigdy nic nie wiadomo..

 

Oxybelis fulgidus nie dla początkującego hodowcy!

Oczywiście, każdy może podjąć się hodowania Oxybelis fulgidus, ale na pewno trzeba to doskonale przemyśleć, właśnie dlatego mówi się, że nie jest to gad dla początkującego hodowcy. Po pierwsze – potrzebuje dużego terrarium, o wysokości co najmniej dwóch metrów i z dużym dnem, minimum 6 – 10 metrów kwadratowych, a im więcej, tym lepiej. Ten wąż musi mieć miejsce na wypoczynek, miejsce do polowania i do skrycia się przed wzrokiem właściciela. W stosunku do człowieka zachowują się nieufnie, wolą udać się na drugi koniec terrarium, kiedy jest on za blisko. Agresja i nerwowość mogą pojawiać się przy wylince i są naturalną reakcją, gdyż wąż czuje się wtedy bardziej bezbronny.

 

Poza tym wymaga on żywienia żywymi myszami i szczurami – co nie każdemu odpowiada. Bardzo rzadko Oxybelis fulgidus zjada mrożony pokarm, gdyż jest aktywnym łowcom i w naturze podczas łowów czeka na drzewie na przechodzącą ofiarę. Do tego wymaga częstego czyszczenia terrarium z odchodów, a także bardzo częstego zraszania, szczególnie podczas wylinki.

wwo

Warunki w terrarium

Terrarium dla Oxybelis fulgidus powinno być urządzone zgodnie z biotypem lasów, w których występuje w naturze. Wskazane są duże ilości zieleni i różnorodne konary, na których będzie mógł się wspinać. Gatunek potrzebuje raczej wysokich temperatur 28 – 30 stopni Celsjusza, z wyspą świetlną, gdzie temperatura może rosnąć do 35 stopni. W zimniejszym miejscu terrarium oraz podczas nocy temperatura powinna wynosić 26 stopni Celsjusza. Najlepsza wilgotność to minimum 70%, a terrarium musi być często zraszane, gdyż wąż pobiera wodę z różnych powierzchni, nie pije z miseczki.

 

Żywienie Oxybelis fulgidus

Oxybelis fulgidus lubi małe gryzonie i to na tyle, że muszą one być pierwszej świeżości – czyli żywe. W naturze najczęściej wybierają na swój posiłek małe jaszczurki oraz niewielkie ptaki, a także różnorodne płazy. Taki sposób żywienia jest dosyć kosztowny, za to myszy i szczury są tanimi, ale też dobrymi karmówkami. Sposób polowania jest szybki, sam wąż jest bardzo zwinny i z przyjemnością ogląda się jego łowy. Niektórzy hodowcy uczą swoje zielone węże winorośli jedzenia mrożonych myszy, ale jest to trudne i wymaga cierpliwości.

 

Rozmnażanie Oxybelis fulgidus

Większość zielonych węży winorośli pochodzi z odłowu w naturze, rozmnażanie w hodowli jest bardzo rzadkie i zazwyczaj nie przynosi efektów. Nawet jeżeli samica znosi jaja, to często nic się z nich nie wykluwa. Na temat rozmnażania tych węży wiadomo jednak, że samice składają do dziesięciu owalnych, białych jaj. Młode wykluwają się po około 90 – 110 dniach, a młode mają 3 – 4 cm długości.

 

Zielony wąż winorośli to pasjonujący gatunek, który wygląda naprawdę niezwykle. Oxybelis fulgidus to ciekawy, ale trudny w hodowli gad, co z pewnością stanowi wyzwanie dla niejednego hodowcy!

 

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/andresdjhs/6926135825, https://www.flickr.com/photos/brutamonte/6301380093, http://picssr.com/photos/renato_gaiga/interesting/page7?nsid=46094083@N03

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

15 − 14 =