Żabka we wszystkich kolorach tęczy – drzewołaz karłowaty (Dendrobates pumilio)

0

Niewielki płaz o fantazyjnym ubarwieniu – właśnie tak można pokrótce opisać drzewołaza karłowatego. W obrębie tego gatunku wyróżnia się aż 30 odmian barwnych, co ciekawe, większość z nich występowała w naturze, a tylko nieliczne są efektem krzyżówek prowadzonych w hodowlach. Dendrobates pumilio. Te żabki są wdzięcznymi obiektami do obserwacji i mają ciekawe zachowanie związane z wychowywaniem potomstwa, a do tego rozmnażanie nie wymaga przenoszenia skrzeku.

 

Drzewołaz z Ameryki Środkowej Dendrobates pumilio

Dendrobates pumilio, znany także jako Oophaga pumilio, a po angielsku nazywany strawberry posion-dart frog to płaz, który występuje na sporym obszarze Ameryki Środkowej – od Nikaragua po Panamę, a także na okolicznych wysepkach. Jest to prawdziwe maleństwo, mierzące nie więcej niż 3 cm (zazwyczaj około 2 cm). Żyją w dużych grupach, mogących liczyć nawet 2000 osobników. Pomimo ich polskiej nazwy nie żyją na drzewach, rzadko się na nie wspinają, większość życia spędzają na ziemi i preferują środowisko leśne.

 

Trujący płaz

Żaby te wydzielają truciznę produkowaną z alkaloidów, które znajdują się w ich organizmie przez ich dietę. W naturze odżywiają się one mechowcami (stawonogi podobne do roztoczy) oraz mrówkami z gatunku Brachymyrmex, które zawierają w sobie toksyny. Dendrobates pumilio te toksyny nie szkodą i są dalej syntezowane w ich organizmie. Indianie używali różnych gatunków drzewołazów do produkowania zatrutych strzał, ale w hodowli Dendrobates pumilio nie stanowi zagrożenia. Bez odpowiedniego pożywienia nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć toksyn, a osobniki złapane na wolności tracą toksynę w ciągu miesiąca. Nawet jeżeli zdarzy się przypadkowy kontakt z żabą, która na swojej skórze jeszcze posiada toksyny, to nie powinno to być groźne ze względu na ich niewielki rozmiar.

 

Odmiany barwne

Dendrobates pumilio jest znany z licznych odmian barwnych. Najpopularniejsza jest odmiana Blue Jeans (Almirante), w której żaba jest czerwona i ma niebieskie kończyny, wygląda więc, jakby miała na sobie niebieskie spodnie. Z kolei odmiana barwna Strawberry jest całkowicie czerwona, a Siquirres jest czerwona z ciemnymi kończynami oraz ciemnymi plamkami na ciele.  Rozpiętość kolorystyczna jest bardzo szeroka, znaleźć można ciemnoniebieskie osobniki upstrzone niewielkimi plamkami – taki jest rodzaj Darkland. Ciekawie wygląda także odmiana Rambala, żółta z czarnymi wzorami na ciele. Większość odmian barwnych w naturze występuje tylko w określonych miejscach, na przykład odmiana Uyama występuje tylko w okolicach rzeki Uyama, a odmiana zielona w czarne kropki, Isla Colon, występuje tylko na wyspie, która nazywa się tak samo. Niestety, ale jest to też niebezpieczne dla niektórych odmian kolorystycznych. Na przykład na wyspie Isla Solarte (Solarte Island, znana także jako Nancy’s Cay) w Panamie występują aż trzy odmiany barwne, które zagrożone są wyginięciem, bo wyspa stała się popularnym kurortem i coraz więcej miejsca zajmują hotele i ośrodki wypoczynkowe dla turystów.

pumil

Warunki w terrarium dla dendrobates pumilio

Płaz ten jest aktywny za dnia, co sprawia, że obserwacja tego drzewołaza jest niezwykle przyjemna. W terrarium koniecznie znaleźć się musi duża ilość roślinności, dobrze, gdyby znalazła się tam chociaż jedna bromelia. Dendrobates pumilio są ruchliwe, ciekawskie, odważne i całymi dniami zwiedzają zakątki terrarium w poszukiwaniu jedzenia. Nie powinno się jednak trzymać dwóch samców razem, bo chociaż małe, to mogą być dla siebie agresywne. Polecane jest trzymanie w parkach lub w haremie, dwa samce mogą znaleźć się w jednym terrarium tylko wtedy, kiedy jest w nim naprawdę dużo miejsca, a każdy z nich ma do towarzystwa kilka samic.

 

Minimalne wymiary terrarium to 30x40x30 cm dla parki. Optymalna temperatura to 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 20 w nocy. Wilgotność 90%, należy zadbać o częste zraszanie, ale z wysokości – Dendrobates pumilio są małe i przez to bardziej podatne na stres, dźwięk zraszacza zbyt blisko żaby może ją śmiertelnie wystraszyć! Podobnie przy wykonywaniu wszelkich czynności w terrarium, należy być ostrożnym i nie wykonywać gwałtownych ruchów przy żabie, przestraszona żaba może dostać paraliżu, który może trwać kilka minut i nie odbić się na jej zdrowiu, ale może też być wielogodzinny i doprowadzić do śmierci płaza.

 

Pokarm

W hodowli drzewołazy karłowate chętnie zjadają owocówki, skoczogonki, wylęg świerszczy i inne małe owady, które będą w stanie zjeść. Polują aktywnie i wykazują się niezwykłą zwinnością.

ophaga

Rozmnażanie

Jeszcze do niedawna był to gatunek uważany za niemożliwy do rozmnożenia w hodowli. Co prawda samice Dendrobates pumilio bez problemów znosiły skrzek, ale hodowcy od razu przenosili do go osobnego pojemnika w celu inkubacji, ale kijanki szybko padały. Wynikało z braku odpowiedniego pożywienia dla nich. Samice Dendrobates pumilio opiekują się kijankami, a w tym pomaga im samice. Są one karmione pustym (niezapłodnionym) skrzekiem, który znosi samica. Tego pokarmu nie da się w żaden sposób podrobić, próbowano karmić kijanki białkiem kurzym, ale bez skutków. Za to samica, kiedy nie miała w swoim terrarium kijanek, nie znosiła pustego skrzeku.

 

Pozytywne efekty uzyskano dopiero wtedy, kiedy zdecydowano się na pozostawienie skrzeku w terrarium z rodzicami. Dorosłe osobniki przypadają do godów podczas pory deszczowej (październik – marzec), więc warto w tym czasie lekko podnieść temperaturę i wilgotność. Właśnie podczas składania skrzeku przydatna okazuje się bromelia – w jej zagłębieniach samica składa skrzek, a samiec pomaga jej, pilnując skrzeku, a także znosząc wodę do jego nawilżenia w swojej kloace. Samiec opiekuje się skrzekiem do 14 dni, kiedy to pojawiają się kijanki i wtedy samica zaczyna się nimi zajmować oraz karmić je pustymi jajeczkami. Po tym, kiedy samica zaczyna nimi się opiekować, lepiej oddzielić samca, tak aby nie przeszkadzał w opiece i nie zjadł kijanek lub nie przenosił ich w inne miejsce. Co ciekawe, samica oddziela kijanki od siebie, umieszczając je osobno w zakamarkach bromeli (lub podonej rośliny), dzięki temu mniejsza kijanka nie zostanie zjedzona przez większe. Każdy młody jednorazowo “dostaje” od samicy od 1 do 5 pustych jajeczek. Kiedy kijanki są głodne, a samica jest w pobliżu, to sztywnieją one i zaczynają wibrować, aby zachęcić ją do karmienia. Co ciekawe, to samica jest w stanie rozpoznać swoje kijanki i nie karmi młodych innej samicy. Pełna przemiana w dorosłe osobniki trwa do 52 dni.

blu

Kluczowe w rozmnażaniu jest zapewnienie drzewołazom karłowatym spokoju, wystarczającej ilości pokarmu i dobrego miejsca do złożenia skrzeku. Jednorazowo samica składa od 4 do 6 jajeczek, czasami jest ich 10.

 

Dendrobates pumilio jest jeszcze rzadki w hodowli w Polsce, chociaż poza granicami naszego kraju, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, jest to niezwykle popularny płaz. Drzewołazy karłowate są doceniane za swój ciekawy wygląd i zachowanie, z pewnością jest to płaz, na którego mogą pokusić się mniej doświadczone w hodowli osoby, zazwyczaj nie sprawia problemów, a na pewno niezwykle cieszy oko!

dendro

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/27232772720440401/, https://www.flickr.com/photos/98422152@N08/14462583920, https://www.flickr.com/photos/25174003@N00/14473359823, https://www.flickr.com/photos/rainforests/25776144753, https://pl.pinterest.com/pin/44684221278401659/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

three × three =