Żaba rogata – PacMan

0

Ceratophrys ornata

Przez swój atrakcyjny wygląd, i prostotę w utrzymaniu, stała się jedną z popularniejszych żab w naszych terrariach. Dla mnie te żaby są naprawdę kozackie piękne i charyzmatyczne, potrafi pochwycić ofiarę, która jest prawie tej samej wielkości co ona :) To po protu masywna, duża gęba na nogach.. Jedyne na co trzeba uważać to aby nie przekarmić, są naprawdę niesamowicie żarłoczne i nie mają umiaru w jedzeniu:)

Przyczajony jak żaba rogata:

Występuje w środkowej oraz południowo wschodniej części Ameryki Południowej ( Brazylia, Argentyna, Urugwaj)

Zamieszkuje dno lasów tropikalnych, zakopana w ziemi i czyhająca na swoją ofiarę.. Jest to też forma ochrony gdy spada wilgotność w jej otoczeniu. Zagrzebana i otoczona śluzem wchodzi w stan letargu..

Terrarium dla żaby rogatej:

Terra o podstawie dna ok. 30×30 dla jednego osobnika. Nie jest to gatunek ruchliwy. Na dno warstwa włókna kokosowego i mchu, w którym żaba będzie się zagrzebywać :) Podłoże musi być wilgotne i często wymieniane, ponieważ żaby te dużo brudzą. Do terrarium, możemy wsadzić płytki basenik (żaby te nie umieją pływać).

Temperatura 24-27stopni i wysoka wilgotność..

Nie umiarkowanie w jedzeniu – główny grzech żaby.

No niestety, zbyt obfite karmienie może sprawić, że naszą żabkę przekarmimy. Dlatego trzeba mieć stalowe nerwy, bo ta żabka cały czas wygląda na głodną. Przez szybki wzrost, jest narażona na krzywicę, dlatego musimy pamiętać o suplementacji wapnem i witaminami, lub podawać czasem mysie oseski. Tylko kolejnym problemem jest to, że żabka, która rozsmakuje się w myszkach, później niechętnie je co cokolwiek innego..

A tak to klasycznie karmimy owadami: świerszcze, karaczany i szarańcza z uwagi na spore rozmiary wydają się być dobrym rozwiązaniem..

Żaba rogata w wersji albino.
Żaba rogata w wersji albino.

Ciężko o czystą żabę, same hybrydy..

Niestety w handlu najczęsciej pojawiają sie hybrydy ceratophrys cranwelli, ornata i cornuta. O czystą cornutę już naprawdę ciężko, a szkoda, bo jest to największa i najbardziej efektowna z żab rogatych :)

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

1 × one =