Xenopus laevis – żaba szponiasta

0

Żaba szponiasta, znana też jako platana szponiasta, to efektownie wyglądający płaz (szczególnie odmiana albinotyczna) o sporych rozmiarach. Jest bardzo łatwa w utrzymaniu i nie sprawia kłopotów nawet bardzo początkującym hodowcom. Ciekawostką jest fakt, że samice żab szponiastych były wykorzystywane, jako naturalne testy ciążowe – są one wrażliwe na ludzki hormon produkowany przez zarodek, a po kontakcie z moczem ciężarnej kobiety żaba zaczynała w ciągu kilku godzin znosić jajeczka. Żaby z gatunku Xenopus laevis są często wykorzystywane także przy badaniach laboratoryjnych.

Xenopus laevis – żaba szponiasta

Żaby szponiaste rozmnażają się szybko, żywią różnorodnym pokarmem i łatwo dostosowują do panujących warunków. Są dosyć inwazyjne, z tego powodu w większości stanów USA ich posiadanie jest zakazane, gdyż po ucieczkach lub świadomym wypuszczeniu bez problemów przejmują władzę nad zbiornikami wodnymi, tym samym zmniejszając populację żab naturalnie występujących w danym miejscu.

Żaba szponiasta w hodowli

Żaby szponiaste nie wymagają ogrzewania wody, do ich hodowli jest potrzebny spory zbiornik, możliwe o jak największym dnie. Płazy te całe życie spędzają w wodzie, ale wystarczy im, kiedy poziom wody wynosi około 20 -30 cm, warto przygotować płytsze miejsce, gdzie będą mogły wystawiać swoje głowy. W akwarium należy co tydzień wymieniać około 40 – 50 % wody.  W celu ułatwienia czyszczenia zbiornika warto zrezygnować z podłoża, ale jeżeli koniecznie chcemy je zastosować to powinno ono być drobne – większe kamyczki mogłyby zostać połknięte przez żabę, co może doprowadzić do zadławienia. W akwarium dobrze posadzić wytrzymałe rośliny, delikatne okazy mogą zostać przez Xenopus laevis zjedzone lub uszkodzone.

Są to ruchliwe stworzenia, które dorastają do 8 cm w przypadku samców i aż do 15 cm w przypadku samic. Żyją bardzo długo, w hodowli zazwyczaj od 12 do 20 lat, ale znaną są także przypadki przedstawicieli gatunku dożywających trzech dekad.

 

Żaby można w okresie letnim, aż do października, trzymać w oczku wodnym. Należy jednak zabezpieczyć je drobną siatką, w celu zabezpieczenia przed ich ucieczką, a także w celu ochronienia żab przed kotami i ptakami.

Żaby szponiaste mogą być w akwarium utrzymywane z rybami, ale powinni to być przedstawiciele większych gatunków (np. popularne złote rybki). Mniejsze sztuki mogą bowiem stać się obiadem dla tych płazów.

Żywienie żab szponiastych

Żaby szponiaste chętnie żywią się różnorodnym pokarmem. Są to zwierzęta bez zębne, nie mają także języków, a jedząc, pomagają sobie przednimi  łapami. W okresie letnim można dla nich pozyskiwać pokarm z natury, chętnie zjadają dżdżownice, ślimaki, ćmy, koniki polne. Jedzą także mrożony pokarm oraz larwy mącznika, a także pokarm dla rybek tropikalnych. Nie pogardzą małymi rybami, takimi jak gupiki czy danio.

Rozmnażanie

Płazy te często rozmnażają się samorzutnie, szczególnie po większej podmianie wody lub przeniesieniu do nowego zbiornika, co symuluje porę deszczową. Nie powinno się rozmnażać samic, które mają mniej niż półtora roku. Nie każdy o tym wie, ale nie można łączyć ze sobą dwóch albinotycznych osobników – w takim przypadku śmiertelność kijanek wynosi ponad 90%. Jeżeli chce się uzyskać albinotyczne żaby, to należy rozmnożyć płaza o takich cechach z płazem o normalnym ubarwieniu.

Samce są mniejsze od samic i szczególnie w nocy wydają charakterystyczne odgłosy godowe. Samice są większe, mają wystającą kloakę.

Jednorazowo samica składa setki sporych jaj, które przyczepiają się do liści i szyb akwarium, jeżeli chce się odchować młode żaby, to należy przenieść jajeczka do innego zbiornika. Kijanki wykluwają się po kilku dniach, należy je karmić glonami i pokarmami pylistymi lub mocno rozdrobnionymi. Po upływie około sześciu tygodniach kijanki kończą metamorfozę, długość młodych żab wynosi mniej więcej jeden centymetr, w tym momencie mogą zostać przekazane innym hodowcom.

Łatwo chowu i rozrodu nie sprawia, że żaba szponiasta przestaje być interesująca. Płaz wygląda dosyć efektownie, może być ciekawym urozmaiceniem zbiornika z rybami zimnowodnymi.

 

obrazek- źródło: flickr.com

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × five =