Xenesthis immanis

0

Miłośnicy ciekawie ubarwionych pająków na pewno zakochają się w Xenesthis immanis, który znany jest także pod angielską nazwą Columbian Lesserblack. Pająk ten ma ubarwienie czarne z włoskami oraz karapaksem w kolorze purpurowym, różowym lub granatowym.

 

Charakterystyka Xenesthis immanis

Xenesthis immanis to pająk średniej wielkości, z odnóżami dorasta do 25 cm długości, jego ciało ma około 9 cm długości. Samice żyją nawet do 15 lat, samce umierają do roku po ostatniej wylince. Chociaż wygląda niezwykle, to w handlu nie jest często spotykany, a cena jest spora, bo za pająka tego trzeba trochę zapłacić. Nie zniechęca to jednak osób, które są zafascynowane oryginalną kolorystyką.

 

W naturze Xenesthis immanis występuje w Kolumbii, Panamie oraz Wenezueli. Wybiera wilgotne lasy, zamieszkuje nory opuszczone przez inne zwierzęta lub wykopuje je samodzielnie.

 

Pająk nie ma silnego jad, ale lepiej nie doprowadzać do ugryzienia. Niestety, ale bywa podatny na błędy hodowcy, więc sprawia problemy w hodowli osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w hodowli podobnych pająków. Nie jest to bardzo szybki pająk, chociaż potrafi być niespokojny i zwinny.

xx

Terrarium

Xenesthis immanis wymaga terrarium o minimalnych wymiarach 30 x 30 x 20 cm. Należy zadbać w nim o odpowiednią wentylację, ale nie należy stosować siatki drucianek ani plastikowej, bo Xenesthis immanis przegryzie ją bez większych problemów. W terrarium powinna znaleźć się warstwa 5 – 8 cm włókna kokosowego lub torfu, w którym pająk będzie mógł kopać. Koniecznie umieścić trzeba w terrarium kryjówkę. Żywe rośliny mogą zostać zniszczone przez pająka.

 

Optymalna temperatura w terrarium dla Xenesthis immanis wynosi pomiędzy 25 a 28 stopniami Celsjusza. Nocą temperatura powinna znajdować się w dolnym zakresie, za dnia należy w miarę możliwości zapewnić wyższą temperaturę. Wilgotność wysoka, powinna wynosić 70 – 80%. Jeżeli pająk ma problemy z wylinką, to jest znak wskazujący na to, że wilgotność jest zbyt niska. Żywe rośliny pomogą w prawidłowym jej utrzymaniu.

 

Żywienie

Żywienie Xenesthis immanis nie różni się bardzo od karmienia innych ptaszników. Doskonałym pokarmem dla nich są różne owady, szczególnie te ruchliwe, które zachęcają pająka do polowania.

 

Rozmnażanie Xenesthis immanis

Rozpoznanie płci możliwe jest, patrząc na wygląd. Samice są większe, mocniej zbudowane, ale nie mają takiej rozpiętości odnóży jak samce. Samiec ma ubarwienie o bardziej wyrazistych kolorach, chociaż tak naprawdę to ubarwienie zarówno samca, jak i samicy jest bardzo podobne. Najlepszą wskazówką są haczyki na przednich kończynach oraz obecność narządów kopulacyjnych.

 

Rozmnażanie w niewoli jest rzadkie, bo ciężko jest skompletować parę do tego celu. Udało się to kilkakrotnie. Samica składa jaj do pół roku po kopulacji, wykonując oczywiście kokon ze swojej pajęczyny. Nimfy wychodzą na świat po miesiącu.
Xenesthis immanis to pająk ciekawy, a ze względu na swoją oryginalność jest także obiektem pożądania wielu terrarystów.

xxx

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/398076054537093504/, https://pl.pinterest.com/pin/291467407109956623/, https://www.flickr.com/photos/landedinmyeyes/6819110601,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four × four =