Wodny smok prosto z Azji – Physignathus cocincinus, czyli agama błotna

0

Angielska nazwa agamy błotnej brzmi Chinese Water Dragon lub Asian Water Dragon, czyli chiński/azjatycki smok wodny. Z takim nazewnictwem trudno się nie zgodzić, Physignathus cocincinus wyglądem przypomina mityczne smoki, pochodzi z krajów azjatyckich, a do tego lubi wodę.

 

Agama błotna w naszym domu

 

Agama błotna występuje przede wszystkim w Tajlandii, południowych Chinach, a także w Wietnamie i Kambodży, żyje w wilgotnych lasach. Gad ten osiąga spore rozmiary i może dorosnąć nawet do długości metra, chociaż zazwyczaj nie przekracza 90 cm, samice są mniejsze i osiągają długość 70-80 cm. Aż ⅔ długości tej jaszczurki to ogon. Przez grzbiet biegnie grzebień, który jest większy u samców.

 

Ubarwienie osobników z gatunku Physignathus cocincinus przechodzi od jasnego żółto-zielonego odcienia aż po ciemną zieleń. Ubarwienie zmienia się w zależności od warunków i oświetlenia w terrarium, naturalny odcień można zaobserwować zazwyczaj podczas snu zwierzęcia. Ogon pokryty jest jasnobrązowymi pasami. Dożywają nawet 15 lat w niewoli.

 

Wybieraj błotniaki z hodowli

 

Agamy błotne w hodowli są już od wielu lat, mimo to zdarza się nadal odławianie jaszczurek w naturze. Wybór zwierzęcia hodowlanego jest jednak o wiele lepszy – taka agama jest zdrowsza (odławiane z natury mogą być pełne pasożytów), mniej się stresuje na widok człowieka i lepiej znosi przeprowadzkę.

 

Physignathus cocincinus jest polecana hodowcom, którzy mają pewne doświadczenie w terrarystyce. Jest wrażliwa na niekorzystne warunki w terrarium.

 

Terrarium dla Physignathus cocincinus

 

Przy organizacji terrarium dla agam błotnych trzeba pod uwagę wziąć dwa bardzo ważne czynniki. Po pierwsze w terrarium absolutnie znaleźć się musi miejsce na basen. Wymiary basenu powinny pozwolić zwierzęciu na swobodne wejście do niego, nie może być jednak zbyt głęboki – siedząca w nim agama musi łapami dotykać dna.  Physignathus cocincinus to co prawda gatunek nadrzewny, ale basen jest dla nich miejscem kopulacji, oddawania kału, miejscem, które chętnie odwiedzają podczas wylinki, a także miejscem gdzie mogą się napić. Poza tym basen zapewnia wysoki poziom wilgotności, który jest dla tych agam niezbędny. Kiedy agama błotna się przestraszy, to najczęściej skrywa się w basenie, często chowając głowę pod jego powierzchnię i udając martwą nawet przez ponad pół godziny. Basen musi być utrzymany w ciągłej czystości i oczywiście nie może zajmować całego podłoża terrarium.

 

Drugim ważnym czynnikiem jest wytrzymała szyba terrarium. Agamy błotne często zeskakują z gałęzi do basenu albo rzucają się w kierunku szyby. Jeżeli szyba będzie zbyt słaba, to pęknie. Skłonność do skakania na szyby może być niebezpieczna dla agamy błotnej ze względu na możliwość pojawienia się obrażeń, szczególnie obrażeń głowy i szczęki. Skaleczenia czy przetrącenie szczęki zdarza się także u samic, które “męczone” przez samca próbują uciekać przez szybę. Zbyt częste skakanie na ścianę terrarium może wskazywać na to, że gad nie ma wystarczającej ilości miejsca lub nie ma wielu kryjówek w terrarium, więc należy to niezwłocznie poprawić.

 

Terrarium musi być dosyć wysokie,, wypełnione gałęziami o różnych kątach nachylenia. Optymalna temperatura to 26 – 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz 19 – 24 stopni w ciągu nocy. Ważne jest umieszczenie wyspy ciepła, gdzie temperatura będzie osiągać nawet 35 stopni. Wilgotność w dzień 70 – 80%, w nocy dochodząca do 90%. Sam basen nie wystarczy i konieczne jest kilkukrotne zraszanie terrarium lub wodospad. Przy tak dużej wilgotności ważny jest sprawny system wentylacji. Oświetlenie UVB 5% powinno być włączone na 12 godzin dziennie.

 

Agamy błotne – Grupowo czy pojedynczo?

 

Samce Physignathus cocincinus nie za bardzo lubią towarzystwo męskiej konkurencji, więc dorosłe samce nie powinny być utrzymywane w grupie. Dobrze sprawdza się system haremowy, gdzie jeden samiec jest utrzymany z dwoma (lub więcej) samicami. Samiec z jedną samicą może być w stosunku do niej zbyt natarczywy. Podczas kopulacji dochodzi do podgryzień oraz podrapań, więc samica może być w ten sposób poważnie zraniona, lepiej więc rozdzielić uwagę na dwie samice agam błotnych. Trzeba być jednak gotowym na to, że nawet utrzymując dwie samice z samcem będzie trzeba go, chociaż na jakiś czas, przenieść do osobnego terrarium. Młode osobniki mogą być utrzymywane grupowo.

 

Physignathus cocincinus trzymane w grupie są ciekawym obiektem obserwacji ze względu na ich nietypowe zachowania. Agamy porozumiewają się ze sobą poprzez kiwanie głową, nadymanie podgardla, machanie łapkami.

 

Żywienie agam

 

Młode osobniki powinny być karmione codziennie, starszym wystarczy podawanie pokarmu co dwa dni. Podawanie wapnia i witamin jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku osobników młodych i samic w okresie godowym.

Physignathus cocincinus żywią się żywym pokarmem, zjadają chętnie karakany, koniki polne, szarańczę, motyle, ćmy. Dodatkiem do diety (podawanym niezbyt często) mogą być muchy, ślimaki (tylko te ze skorupkami), dżdżownice, mysie oseski, małe rybki (na przykład gupiki, sporadycznie). 10-15 % diety agam błotnych może składać się z owoców, jednak nie zawsze przyjmują one je chętnie.

 

Rozpoznanie płci

 

Płeć można rozpoznać przede wszystkim po rozmiarach oraz wielkości grzebienia, samce są masywniejsze i większe, zwykle mają czerwone podgardle, pod kloaką, u nasady ogona, mają dwie wypukłości. Physignathus cocincinus osiąga dojrzałość płciową w wieku około 18 miesięcy, młodsze osobniki nie powinny być dopuszczane do rozrodu.

 

Do dwóch miesięcy po kopulacji samica składa jaja, zazwyczaj w sąsiedztwie basenu, w mokrym podłożu, gdzie je zakopuje. Jednorazowo składa od 6 do nawet 15 jaj, które najlepiej przenieść do inkubatora. Jaja składane są kilkukrotnie. Optymalna temperatura dla jaj to 28 – 29 stopni Celsjusza, należy codziennie zraszać miejsce inkubowania jaj, ale nie powinny one być zamoczone. Wylęg, w zależności od temperatury, następuje od 55 do 70 dno po złożeniu jaj. Młode osobniki mają podobne wymagania co dorosłe.

 

Physignathus cocincinus to ciekawy gatunek, który zaczyna cieszyć się rosnącą popularnością. Ich “smoczy” wygląd i ciekawe zachowania sprawiają, że trudno przejść obok nich obojętnie.

 

ikona wpisu: https://www.flickr.com/photos/jingbar/8170841333

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

five × 2 =