Wielkość ma znaczenie..

0

Terrarium – kluczowe słowo w terrarystycznym świecie. Ale jaki rodzaj terrarium wybrać? jaką wielkość? jak zapewnić optymalne warunki swoim zwierzakom? gdzie? co? jak? i po co?
Tak dużo pytań… i dobrze… bo przecież nasze zwierzęta pochodzą z różnych środowisk i musimy do każdego z nich podejść indywidualnie aby zapewnić mu optymalne warunki klimatyczne.
Dlatego w serii wpisów tajemnice terrarium opiszę, każdy aspekt, konieczny do stworzenia idealnego domu dla naszego gada i sprawię aby każdy terrarysta mógł w pełni poczuć smak terrarium :)

Wielkość i miejsce
Czyli gdzie postawić? i jak duże?
W sumie terrarium możemy postawić tam gdzie chcemy, ale musimy pamiętać aby stało na odpowiednio stabilnej podstawie aby wykluczyć ryzyko upadku terrarium wraz z mieszkańcem. W pełni urządzone duże terrarium z zabudowanymi ścianami bocznymi i tylną, wraz z dekoracjami potrafią sporo ważyć.
Niezbyt dobrym pomysłem jest również ustawienie terrarium w pobliżu okna. Ponieważ niekontrolowane promieniowanie słoneczne może doprowadzić do przegrzania. Lub przechłodzenia przez przeciągi.

Terrarium co najmniej tak duże jak pokój! Ogólnie istnieje zasada, że im większe terrarium tym lepiej. Ale nie do końca ona do mnie przemawia..
Według mnie terrarium powinno być dostosowane do potrzeb mieszkańców, niektóre zwierzaki lepiej rosną i jedzą w mniejszych terrariach jak np. regiusy, gekony lamparcie.
Duże terrarium niesie ze sobą większe koszty ogrzewania i szczególnie w zimnych mieszkaniach ciężko zapewnić w nich optymalną temperaturę.
Rozmiary terrarium muszą być dostosowane do potrzeb trzymanych w nich zwierząt.

Stosuję taką zasadę, że gdy kupuję jakiś nowy gatunek o którego hodowli nie mam pojęcia to czytam opisy gatunków a zaraz potem dzięki internetowi znajduję uznanych hodowców i sprawdzam na ich stronach jakie warunki zapewniają oni. Skoro hodują te gatunki od lat z dużymi sukcesami to chcąc nie chcąc muszą o nich sporo wiedzieć :)

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

ps. zdjęcie z rerekumkum galeria egzotyczna- według mnie najładniejsze terraria w Polsce, znajdziecie ich na FB.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

twelve − eight =