Wąż zbożowy – Pantherophis guttatus

6

 

WĄŻ ZBOŻOWY zdecydowanie najpopularniejszy wąż w naszych terrariach:)

Co czyni z niego tak pożądanego zwierzaka ? Atrakcyjny wygląd – mnóstwo odmian barwnych, niewielkie rozmiary (ok 1,5m), małe wymagania i chyba niskie „koszty eksploatacji”, sprawiają, że jest to jeden z najbardziej ekonomicznych zwierzaków do trzymania w terrarium.

 

Wymagania węży zbożowych:

W ciągu dnia utrzymujemy temperaturę na poziomie 25 stopni w chłodniejszej części terra i 32 w cieplejszej. W nocy około 24.

Możemy używać kabli grzewczych, i różnych promienników ciepła, musimy tylko pamiętać aby były odpowiednio zabezpieczone aby wąż nie miał możliwości poparzenia. Przy stosowaniu kabli, szczególnie u młodych węży należy zwrócić uwagę na to, że młode zbożówki są z początku dość płochliwe i zakopują się częśto w podłoże, co przy nieodpowiednio zainstalowanym ogrzewaniu podłogowym może być niebezpieczne. Należy na to zwrócić uwagę :)

 

Terrarium dla węży zbożowych

Racji tego, że zbożówki nie należą do wielkich węży terrarium ok 80-100l, będzie wystarczające dla jednego osobnika :) Ważne, żeby je odpowiednio urządzić aby nasz pupil mógł czuć się tam komfortowo :)

 

PODŁOŻA DLA WĘŻY

Włókno kokosowe, chipsy kokosowe, bukowe drewienka i trociny… Osobiście preferuję bukowe drewienka, są ładne:P estetyczne a wąż przy wyjmowaniu z terra jest czysty, przy włóknie kokosowym już bywa różnie:( Trociny z kolei bardzo się pylą, (szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym) co może nie być zbyt zdrowe dla naszego pupila.

 

WYPOSAŻENIE TERRARIUM DLA ZBOŻÓWKI

Warto zaopatrzyć nasze terrarium w dość spory pojemnik z wodą :) który będzie pełnił role poidła i baseniku dla węża. Dodatkową zaletą jest to, że pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w naszym terrarium :)

Kolejna rzecz to kryjówki dla naszej zbożówki :) Według mnie najlepiej sprawdzają się tu kryjówki z kory dębu korkowego :)

 

Karmienie węży zbożowych

Rz na 4-7dni osesek mysi dopasowany do wielkości węza. Wraz ze wzrostem naszej zbożówki możemy przejść na szczurki i inne gryzonie :) Większe węże, karmimy raz na 7-14 dni.

Wymioty u węży:(

Jeżeli wąż ma zbyt niską temperaturę,  zje zbyt dużo, lub zbyt obfity posiłek, albo niepokoimy weża po karmieniu, czy bierzemy na ręce. Może się zdarzyć, wąż zwróci posiłek :( Wtedy dajemy mu z 10dni spokoju i karmimy ponownie, już w odpowiedni sposób/odpowiednim pokarmem.

 

OSWAJANIE ZBOŻOWYCH

Zbożówki łatwo się oswajają. Przez częste wyciąganie a nawet nie częste ;p w końcu wąż do nas tak przywyknie, że biorąc go na ręce będzie zachowywał się spokojnie:) nie będzie próbował uciekać i będzie czuł się komfortowo. Oczywiście mogą trafiać się tez osobniki nerwowe i agresywne, ale to już inna bajka :)

węże zbożowe są piękne

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion6 komentarzy

 1. A jak dostosować wielkości oseska do węża? Bo np ja mam węża ok 50cm i karmie go cały czas jednym oseskiem takim kilku dniowym. Podczas ostatniego karmienia miałem wrażenie, ze wąż sie nie najadł. Jednak nie chce go przekarmic w obawie przed jego wymiotami.

  • Michał Dziobek

   Hej, boisz się sytuacji, która jeszcze nie miała miejsca.
   Łakomstwo węża to cecha osobnicza, są węże które będą wcinać tyle ile widzą (i mogą potem zwymiotować), a są niejadki, które zjedzą jednego 2 oseski i nie ruszą więcej. Najlepiej uczyć się przez doświadczenie, „wyczuj węża” :) według mnie jeden tak mały osesek to stanowczo za mało dla 50cm zbożówki..
   Wąż jest teraz w fazie wzrostu i w pierwszym roku, życia gorsze dla niego jest niedożywienie niż przekarmienie..

   Pozdro

 2. Witam, mam takie pytanie, posiadam węża zbożowego ale jest on bardzo płochliwy ,jak otwieram terrarium to do razu ucieka do kryjówek za roślinność itd. Chciałbym go wyciągać co jakiś czas by go oswoić ale przez jego ucieczki nie mogę i mam trochę stracha na siłę go wyciągać z kryjówki. Możesz coś na to poradzić?
  Czy jak karmi go w terrarium to wpłynie to na jego zachowanie czy wtedy będzie bardziej agresywny do mnie? Wąż jest młodym osobnikiem ma około 50 cm.
  Czy zlekceważyć jego ucieczki i po prostu go wyciągnąć nie bać się ,że mnie ugryzie?

  • Michał Dziobek

   Jeśli wąż jest już w pełni zaklimatyzowany, normalnie je, zrzuca wylinki. I nie ma żadnych problemów, to możesz zacząć go oswajać. I po prostu musisz na początku brać go „na siłę” Delikatnie i z wyczuciem. W końcu się przyzwyczai i po jakimś czasie, będzie ok.
   To jest cecha osobnicza, niektóre są bardziej chętne i spokojne inne mniej. Musisz z nim popracować.

   Pozdrawiam

 3. Zapomniałem jeszcze o jednym pytaniu czy wąż zbożowy po wylince jest agresywny ? i czy wtedy można go wyciągnąć z terra?

  • Michał Dziobek

   Przed wylinką węże są trochę osowiałe, po wylince wracają do pełni aktywności i z reguły bywają głodne – bo przed wylinką mogą odmawiać jedzenia. Z tąd wrażenie nadpobudliwości. Oczywiście możesz go wyciągnąć z terra.

Leave A Reply

7 − 5 =