wąż zbożowy jad

1

Mimo, że węże zbożowe to obecnie najczęściej trzymane w terrarium beznogie gady. To od czasu do czasu dostaję dziwne pytanie: Czy węże zbożowe są jadowite ? I wcale nie robię sobie żartów. Dlatego postanowiłem zrobić ten wpis. Aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące siły jadu u popularnych zbożówek.

Zacznijmy od tego czym jest jad?

Jad to silnie toksyczna wydzielina, która służy do zabijania ofiary. Wąż wstrzykuje jad za pomocą kłów jadowych. Pomaga on we wstępnym trawieniu ofiary.

Czy w Polsce można kupować węże posiadające jad ?

No niestety,  polskie prawo zakazuje hodowli jadowitych węży :(

Czym się różni jadowite zwierzę od trującego?

Jadowite zwierzę – to takie, które wstrzykuje niebezpieczną substancje do naszego organizmu za pomocą np. kłów jadowych (węże), parzydełek (meduzy)

Trujące – to takie, gdzie toksyna znajduje się w/na zwierzaku np. drzewołazy. Wtedy aby doszło do zakażenia musimy mieć kontakt z substancją, np. poprzez dotknięcie lub ugryzienie zwierzaka – w ten sposób toksyna dostaje się do naszego organizmu.

wąż zboźowy jad

I teraz jesteśmy gotowi do odpowiedzi na pytanie Czy węże zbożowe są jadowite ? I czy ich jad jest groźny ?

Nie, węże zbożowe nie posiadają jadu. i nie są niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Co więcej, są bardzo łagodne i nigdy nie gryzą, (agresja – to cecha osobnicza i zdarzają się osobniki bardziej nerwowe, które mogą kąsać, jednak poza zaczerwienieniem lub pojawieniem się kropli krwi, nie ma to poważniejszych skutków). Z czasem nawet jeśli jakimś cudem trafi nam się nerwus to i tak jesteśmy w stanie go oswoić.

Jeśli kiedykolwiek ktoś zada pytanie o jad u węży zbożowych a wy już nie będziecie mieli siły odpowiadać, to odsyłajcie tych ludzi do mojego bloga:)

Pozdrooo

Nie jadowity Azzurreeuss

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion1 komentarz

  1. „węże zbożowe to obecnie najczęściej trzymane w terrarium beznogie gady” skąd taka informacja? Śledząc giełdy i popularność na świecie, to wg. mnie najbardziej popularnymi wężami w hodowlach są regiusy.

Leave A Reply

fifteen + twelve =