Wąż mleczny – lampropeltis triangulum sinaloae

0

Większość terrarystów rozważających kupno niewielkiego węża, w swoich niecodziennych rozkminach z pewnością trafiło na lampropeltisy. Te niezwykle kolorowe węże, swoimi urokliwymi barwami potrafią oczarować prawie każdego.

Wąż mleczny – lampropeltis traingulum. Dlaczego warto go wybrać?

  1. Osiągają wielkość około 90-120 cm, dzięki czemu nie wymagają dużych terrari. Z powodzeniem mogą być trzymane w 60-80 litrowych terrarkach.
  2. Zazwyczaj mają bardzo przyjazne usposobienie, dlatego oswajanie i branie do rąk, nie przysparza większych problemów.
  3. Są dość „twarde”. Pochodzą z terenów umiarkowanych USA, dlatego nie mają specjalnie wymagających warunków odnośnie temperatury i wilgotności.
  4. Są ogólnie dostępne w różnych odmianach i kolorach, w większości sklepów terrarystycznych.
  5. Nie są specjalnie wybredne, więc nie stwarzają „problemów kulinarnych” i są w stanie zadowolić się zwykłą myszą.
  6. Są długowieczne. Dlatego nie będziesz płakać za nim jak za swoich ulubionym chomiczkiem z dzieciństwa.

Sprytna strategia czyli wygląd węża mlecznego.

Ich wygląd jest dość specyficzny. Mają słabo oddzieloną głowę od reszty ciała, co sprawia że wyglądają trochę jak… hmm… kiełbasa?? Poza tym delikatnym mankamentem urody, mają śliczne ubarwienie, które ma naśladować ubarwienie koralówek (Micrurus), jadowitych węży mieszkających w ich naturalnym sąsiedztwie.

Tego typu sprytny zabieg podszywania, nazywany jest mimikrą, jednak możemy rozróżnić je po tym, że u jadusów jasne kolory pierścieni sąsiadują z czerwonymi. U węży mlecznych czerwone, stykają się z czarnymi.

Mleczny łobuz – badboy wężowego świata.

Te węże nie są jadowite. To dusiciele, jednak w ich naturalnym menu występują inne węże!! Również te jadowite. Dlatego trzymać je powinniśmy oddzielnie i łączyć w pary tylko w czasie kopulacji. Aby uniknąć nieprzyjemnego zjawiska kanibalizmu.

Terrarium i warunki

Węże te prowadzą dość skryty tryb życia. Dlatego terrarium wyposażamy w kryjówki, korzenie i luźne podłoże w jakim nasze pseudokoralówki będę mogły się zagrzebywać. Kostka bukowa czy chips kokosowy będą idealne do tego celu.

Jako, że węże te pochodzą z umiarkowanej strefy, w najcieplejszym kącie terra temp. winna osiągać ok. 27-30 stopni. Zapewnimy to za pomocą maty grzewczej lub żarówki.

Węże te z uwagi na niewielkie rozmiary są dość często hodowane w rack systemach. Czyli plastikowych pojemnikach o niewielkiej wysokości, coś na wzór szuflandii z filmu „Kingsajz”. Dlatego jeśli chcesz mieć większą ilość tych zwierząt, albo nie chcesz klasycznego terrarium, to nic nie stoi na przeszkodzie aby sprawić sobie taki systemowy pojemnik.

Wilgotność na poziomie 60/75%. Czyli dwukrotne spryskiwanie terra w ciągu dnia, rano i wieczorem całkowicie wystarczy. Możemy umieścić też w terrarium, odpowiedniej wielkości basen z wodą. Wtedy nasz wąż, będzie mógł sam nawilżać się wedle uznania. Z czego z pewnością będzie korzystał, w czasie przed-wylinkowym.

Warto je zimować.

Jeśli myślimy o rozmnażaniu naszych węży to z pewnością warto je przezimować. Ponieważ w ich naturalnym środowisku, węże te przechodzą stan spoczynku zimowego. Z pewnością wpłynie to korzystnie na twojego węża. I to w sumie tyle. Z takich najważniejszych info.

Pozdroo

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

thirteen − 8 =