Wąż bicz (Ahaetulla nasuta) – bliźniaczo podobny do zielonego węża winorośli

0

Natura jest naprawdę zadziwiająco, co doskonale pokazuje przykład dwóch bardzo podobnych do siebie, ale też odległych węży – Ahaetulla nasuta, czyli węża bicza oraz Oxybelis fulgidus, czyli zielonego węża winorośli, niedawno opisywanego na stronie. Te gatunki są bardzo do siebie podobne, Ahaetulla nasuta także posiada bocznie spłaszczone ciało i jego głowa jest zakończona szpiczastym pyskiem. Rozpoznawania gatunku nie ułatwia fakt, że po angielsku obywa węże zwane są jako “green vine snake” – czasami zdarza się, że zamiast Oxybelis fulgidus można przypadkiem zakupić Ahaetulla nasuta, lub na odwrót.

 

Ahaetulla nasuta – Podobne, ale różne

Na szczęście łatwo jest rozpoznać gatunek węża po obejrzeniu jego oczu. Oxybelis fulgidus mają okrągłe źrenice, podczas gdy u Ahaetulla nasuta są one poziomie. Różnica w kształcie źrenic jest dobrze widoczna na pierwszy rzut oka, a rozpoznanie gatunku jest niezwykle ważne. Ahaetulla nasuta żyje w Azji, znaleźć można go w Indiach, Sri Lance, Birmie, Wietnamie, Tajlandii oraz Kambodży, zazwyczaj na terenach nizinnych i górach, nie wyższych niż 1000 m n.p.m. Chociaż z wyglądu te dwa gatunki są naprawdę bardzo podobne, to mają inne charaktery i upodobania.

wonk

Ahaetulla nasuta jest gatunkiem nadrzewnym, prowadzącym dzienny tryb życia. Wąż bicz doskonale się kamufluje i ma niezwykle dobry wzrok, co pozwala mu z daleka dojrzeć ewentualne zagrożenie. Kiedy czuje się zagrożony, to często przystępuje do ataku i jest ogólnie bardziej agresywny niż zielony wąż winorośli. Jego ugryzienie może być bolesne, a wąż jest jadowity, jednak jad nie jest wystarczająco silny, aby powalić człowieka lub sprawić mu większe problemy zdrowotne, a dodatkowo zęby jadowe znajdują się w tylniej części, więc nie jest wpuszczany do ciała ofiary zaraz po ugryzieniu. Mimo to należy zachować czujnośc, nigdy nie wiadomo jak jad zadziała na dziecko, osobę starszą lub schorowaną!

 

Wąż bicz żyje w niewoli około 10 – 15 lat. Osiąga długość około 130 – 150 cm, pojedyncze osobniki mogą urosnąć do 2 metrów.

wonsz

Terrarium dla Ahaetulla nasuta

Ahaetulla nasuta żyje głównie na drzewach, więc terrarium powinno być wertykalne, pełne roślinności oraz konarów o różnych kątach nachylenia. Terrarium powinno być tropikalne, z wilgotnością na poziomie 70 – 80%  oraz temperaturą 25 – 28 stopni w ciągu dnia i około 23 – 24 stopnie Celsjusza w nocy. W punkcie grzewczym temperatura może osiągać 35 stopni. Terrarium powinno mieć co najmniej 120 cm wysokości i dno o wymiarach 60 x 60 cm dla jednego osobnika. Poleca się trzymanie ich osobno i ewentualne łączenie par tylko na okres godów.

 

Żywienie

Odpowiedni pokarm dla to przede wszystkim małe jaszczurki, żaby i mniejsze węże, co w warunkach hodowlanych nie jest zawsze możliwe, a na pewno nie jest tanie. Wiele osób karmi je gekonami i innymi niedrogimi gadami. Ahaetulla nasuta ma szybki metabolizm i potrzebuje być karmiony 3 – 4 razy w tygodniu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie hodowli jakieś małych gadów, które byłyby przeznaczane na pokarm. Okazjonalnie wąż bicz w naturze zjada małe gryzonie, więc wielu hodowców stara się przestawić swoje zwierzęta na gryzonie, a szczególnie na oseski myszy i szczurów. Dobre efekt daje karmienie mrożonymi oseskami, które “przechodzą” zapachem jaszczurek. Oseska należy umyć ciepłą wodą, a potem umieścić w jednym pojemniku z rozmrażającym się gadem. Kupując Ahaetulla nasuta należy mieć jednak świadomość tego, że gad może po prostu odmówić przyjmowania gryzoni, czy też przyjmowania mrożonego jedzenia.

 

Problemy z wężem

Wąż bicz jest często odławiany w naturze i nawet 95% takich osobników zdycha w ciągu kilku tygodni. Są one wrażliwe na zmianę temperatury, otoczenia, a także często na zmianę pokarmu. Do tego osobnik odłowiony w naturze będzie reagował agresją na człowieka. Bardzo ważne jest więc, aby wybierać tylko osobniki pochodzące z hodowli, które sprawiają mniej problemów.

weze

Decydując się na Ahaetulla nasuta należy pamiętać, że mimo wszystko jest to szybki i jadowity gad, więc podczas opieki nad nim należy zachowywać środki ostrożności. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie terrarium, szczególnie młode osobniki łatwo się z niego wymykają.

 

Rozmnażanie

Ahaetulla nasuta są jajożyworodne, to znaczy, że rozwijają się w organizmie matki w błonach jajowych, a po określonym czasie rodzą się już bez błon czy skorupki.

 

Rozpoznanie płci bywa problematyczne, bo nie ma widocznych różnic pomiędzy samcami i samica, zazwyczaj samce są większe i mają dłuższy ogon.

 

Zimowanie nie jest konieczne, chociaż wielu hodowców lekko obniża temperaturę na okres ośmiu tygodni. Najlepszym okresem na łączenie samca i samicy jest marzec. Ciąża trwa od 4,5 do 6 miesięcy w zależności od temperatury otoczenia i diety samicy. Co ciekawe, odnotowano kilka przypadków, kiedy samica odłowiona w naturze i trzymana osobno po dłuższym okresie czasu urodziła młode, więc prawdopodobnie jest to gatunek zdolny do przetrzymywania ciąży lub parentogenezy (dzieworództwa, czyli ciąży bez udziału samca), jednak wiadomo na ich temat relatywnie mało, więc nie jest to potwierdzone.

 

W wyniku ciąży rodzi się od 3 do 20 młodych, które mają około 20 – 30 cm długości. Najlepiej od razu przenieść je do osobnego terrarium, żeby nie padły ofiarą samicy. Karmić je należy małym pokarmem, dostosowanym do ich rozmiarów.

 

Wąż bicz, czyli Ahaetulla nasuta, może stanowić prawdziwe wyzwanie dla hodowcy. Dostanie tych gadów do hodowli w terrarium, może nie jest bardzo łatwe, gdyż nie jest mocno popularny w Polsce, ale na pewno jest możliwe, a cena nie jest zbyt zaporowa. Z pewnością jest to jednak wąż, który wymaga uwagi i czujnego właściciela, bo jest bardzo szybki, zwinny, ale przy tym też wrażliwy.

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/rajanna/8007031081, https://www.flickr.com/photos/berniedup/7815808052, https://pl.pinterest.com/pin/483292603732630291/, http://picssr.com/photos/aviadbar/interesting/page3?nsid=9466731@N07

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × 3 =