Waran w niebieskie plamki – Varanus macraei

0

Wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to wyróżnienie, na które trzeba sobie zasłużyć. Archipelag wysp Raja Ampat prezentuje sobą unikalną wartość przyrodniczą, co zawdzięcza nie tylko krystalicznie czystej wodzie, piaszczystym plażom i słabemu zaludnieniu. To także zasługa tego, że na wyspach i w okalających je wodach tętni życie. Tym razem wybierzemy się na wyspę Batanta, która wchodzi w skład tego archipelagu. Na lekko ponad 450 kilometrach kwadratowych spotkać można bardzo niezwykłego gada – Varanus macraei, czyli warana w niebieskie plamki (blue-spotted tree monitor, waran błękitny).

 

Niedawno odkryty gatunek  Varanus macraei,

Większość osób zakłada, że o naszej planecie wiemy wszystko, ale tak naprawdę ciągle odkrywane są nowe gatunki zwierząt, szczególnie te endemiczne, jak Varanus macraei. Waran błękitny występuje tylko i wyłącznie na wyspie Batanta, zamieszkuje jej lasy deszczowe i prowadzi nadrzewny tryb życia. Chociaż wyspy Raja Ampat są popularnym miejscem na wyprawy nurkowe, to ich lasy nie zostały do końca zbadane. W tamtym miejscy Varanus macraei zdołał się ukrywać przed wzrokiem naukowców aż do 2001 roku, kiedy to w końcu został oficjalnie odkryty i opisany. Szybko zdobył zainteresowanie wśród ogrodów zoologicznych oraz prywatnych hodowców, dla których celem stało się założenie hodowli tego gada. W Polsce gady te pojawiły się pod koniec 2008 roku, kiedy to para została przywieziona z Czech do warszawskiego zoo.

waranki

Nie ulega wątpliwości, że to głównie wygląd tego gada przyczynił się do żywego zainteresowania nim. Varanus macraei osiąga około 100 cm długości (wraz z długim ogonem). Jest to jaszczurka o bardzo efektownym ubarwieniu – waran błękitny jest czarny, pokryty plamkami w kolorze niebieskim i turkusowym. Plamki tworzą razem wzór na ciele warana. Trudno opisać to, jak pięknie się prezentuje i najlepiej oddają to zdjęcia.

 

Mimo wszystko Varanus macraei w hodowlach prywatnych nadal nie jest popularny i ciężko go znaleźć w Polsce, większy rynek na tego gada jest w Niemczech i stamtąd można go sprowadzić. Ceny za jednego gada zaczynają się w okolicach 1000 euro. Nadal wiele osobników pochodzi z odłowu, więc konieczna jest kwarantanna oraz wykonanie badań na pasożyty. Co zaskakujące, to Varanus macraei zazwyczaj bez wielkich problemów przyzwyczaja się do obecności człowieka. Chociaż na początku mocno się stresuje i próbuje uciekać, to z czasem przyzwyczaja się do opiekuna. Jest to oczywiście powolny proces i należy mieć świadomość tego, że nigdy to nie będzie gad chętnie wchodzący na dłoń hodowcy czy dający się obsługiwać bez stresu.

 

Warunki w terrarium varana macraei

Varanus macraei żyje w miejsce, gdzie nie wyróżnia się wyraźnych pór roku. Temperatura w terrarium powinna wynosić około 29 – 41 stopni Celsjusza, z wyspą świetlną i temperaturą do 40 stopni pod nią. Zimowanie nie powinno polegać na zmniejszeniu temperatury, jedynie wilgoci. Normalna wilgotność powinna wynosić 70 – 90%, a podczas zimowania (w celu stymulacji rozrodu, przez 2 – 3 miesiące) 60 – 70%. Konieczne jest oświetlanie przez 12 godziny dziennie, UVB 5%.

 

Biotyp musi być zgodny z naturalnym, w tym wypadku powinien to być biotyp tropikalny, z dużą ilością konarów, pnączy oraz kryjówek. Varanus macraei mogą być utrzymywane pojedynczo lub grupowo (haremowo), jednak terrarium musi być wtedy naprawdę spore i mieć dużo miejsca na kryjówki. Co ważne, powinno to być terrarium wertykalne.

 

Żywienie

Nie ma dokładnych badań zawartości żołądków tych gadów, w hodowlach hodowcy kierują się dieta taką, jaka jest stosowana dla pokrewnych gatunków i sprawdza się ona bardzo dobrze. Varanus macraei chętnie jedzą różne owady karmowe o większych rozmiarach – szarańcza, świerszcze, pasikoniki, ćmy, różne chrząszcze. Zjadają także mrożone oseski i niewielkie myszy, małe jaszczurki. W naturze obserwowano także jedzenie małych jajek oraz jagód.

Rozmnażanie

Sukcesem udanego rozmnażania jest dobranie odpowiedniej, zdrowej pary, która osiągnęła dojrzałość płciową, czyli mają minimum 1,5 roku. Samce mają dłuższy tułów od samic i posiadają wybrzuszenia u podstawy ogona. Okres godowy może być stymulowany przez zimowanie lub przez rozdzielenie samca od samicy na kilka tygodni. Kopulacje mogą powtórzyć się co 4 – 5 tygodni, czyli po złożeniu jaj, nawet kilka razy w ciągu roku.

 

Niestety, ale trzeba mieć rękę na pulsie o dokładnie obserwować samicę, tak aby, jak najszybciej móc przenieść jaja do inkubatora, gdyż mogą one zostać zjedzone przez dorosłe osobniki. Przy przenoszeniu należy pamiętać o tym, aby nie zmieniać ich pozycji. Inkubacja jaj Varanus macraei nie jest łatwa i właśnie w tym momencie zazwyczaj cały proces się nie udaje. Jaja są wrażliwe na zmiany temperatury, w temperaturze 28,5 stopnia wylęgają się po około 200 – 240 dniach, a zmiana już o jeden stopień więcej sprawia, że wykluwają się one po około 160 – 170 dniach. Ewentualna awaria lub chwila nieuwagi mogą doprowadzić do tego, że zarodki umrą.

 

Młode Varanus macraei po wykluciu się mają 20 – 27 cm długości, dosyć szybko zaczynają przyjmować pokarm i można żywić je tym samym, co dorosłe osobniki.

 

Waran błękitny to z pewnością gad, który jeszcze nie został dobrze poznany, ale dzięki swojemu unikatowemu wyglądowi na spore szanse na to, aby stać się obiektem zainteresowań wielu hodowców. Niestety, ale jego populacja jest bardzo ograniczona ze względu na miejsce naturalnego występowania. Posiadanie tego gada w terrarium powinno być sporym wyróżnieniem dla każdego hodowcy.

źródła obrazków: https://pl.pinterest.com/pin/427560558353703736/, http://www.breeders-expo.de/species/Anguimorpha/Varanidae/Varanus-prasinus.html, http://wwf.panda.org/wwf_news/?200766/More-than-1000-new-species-found-in-New-Guinea

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

17 − eight =