Waran stepowy – Varanus exanthematicus

0

Waran z Komodo jest poza zasięgiem zwykłych terrarystów, ale niektóre warany z powodzeniem są utrzymywane w hodowlach. Waran stepowy, czyli Varanus exanthematicus, znany także jako waran pustynny, to bardzo popularny w hodowlach gad. Warany stepowe mogą wydawać się groźne, ale ten gatunek zazwyczaj nie przejawia agresji i bez problemów przyzwyczaja się do swojego opiekuna.

 

Łagodny, ale sprytny – waran stepowy

Varanus exanthematicus to gatunek raczej łagodny, sprowokować tego gada do ataku nie jest łatwo, raczej wybierze ucieczkę i skrycie się w jakimś ciemnym i ciasnym kącie. Ta jaszczurka dosyć szybko przyzwyczaja się do obecności człowieka, pozwala brać się na ręce, co znacznie ułatwia czyszczenie terrarium czy wizyty u weterynarza. Nie jest to jednak powolny, ociężały gad, a dosyć zwinny waran. Chociaż osiąga nawet 150 cm długości (zazwyczaj do 120 cm) i wydaje się bardzo krępym gadem, to kiedy jest podekscytowana, może wywrócić mieszkanie do góry nogami. Najlepiej gad będzie czuł się w terrarium, które powinno mu gwarantować optymalne warunki do życia.

wara

Oczywiście dużo łatwiej do obecności człowieka przyzwyczajają się warany stepowe urodzone w hodowlachale większość waranów pochodzi z odłowu w naturze. Konieczna jest kwarantanna trwająca 6 tygodni, a oswajanie powinno być stopniowe. Cierpliwość to najlepsze rozwiązanie, dzięki temu gad będzie spokojniejszy i nie będzie uciekał na nasz widok. Nieoswojonemu waranowi, którego trzeba przenieść, warto zakryć oczy lekko wilgotną szmatką, dzięki temu jaszczurka będzie spokojniejsza.

 

Varanus exanthematicus występuje w Afryce subsaharyjskiej od Senegalu po Sudan. Nie mieszka na zalesionych terenach, więc potrzebuje terrarium ze sporym dnem, urządzonym w biotypie półpustyni. Żyją około 10 – 13 lat.

 

Waran stepowy mądry jak pies?

Często mówi się, że warany stepowe są bardzo inteligentne i można nauczyć je wielu sztuczek. Wiele z tych historii i anegdot można od razu włożyć między bajki. To prawda, że Varanus exanthematicus są inteligentne, ale ich inteligencja przejawia się w zupełnie inny sposób niż na przykład u ssaków. Przede wszystkim są doskonałe w ucieczkach i terrarium powinno być naprawdę doskonale zabezpieczone przez wydostaniem się gada na zewnątrz. Varanus exanthematicus po oswojeniu mogą nawet reagować na swoje imię lub na zawołanie, ale raczej nie ma co liczyć na sztuczki. To zawsze będzie gad, który został tylko oswojony, więc nie można od niego wymagać zbyt wiele. Poza tym waran stepowy żyjący w odpowiednim dla niego terrarium na pewno będzie bardziej szczęśliwy niż waran, który na siłę uczony jest różnych komand.

 

Warunki w terrarium

Minimalna powierzchnia terrarium dla jednego Varanus exanthematicus to 120 x 80 cm, oczywiście są to wymiary dla młodych osobników. Dorosły o długości około 100 – 120 cm potrzebuje zbiornika o wymiarach dna 300 x 150 cm. Wysokość terrarium powinna wynosić około 60 cm. Co ciekawe, to zbyt gwałtowny przeskok z małego terrarium na bardzo duże, albo z małego terrarium na wolierę może doprowadzić do śmierci tego gada! Zazwyczaj jest to wynik dużego stresu, jakie przeżywa zwierzę ze względu na zmianę otoczenia.

 

W terrarium powinna znaleźć się miseczka z wodą. Optymalna wilgotność wynosi  około 60%. Temperatura 28 – 31 stopni Celsjusza, z wyspą ciepła z temperaturą około 35 stopni. W nocy temperatura powinna wynosić około 24 stopnie. Zbyt mała wilgotność jest widoczna podczas wylinki, jeżeli gad ma problemy i nie zrzuca skóry do końca, to może to powodować różne problemy zdrowotne, a w ostateczności uschnięcie palców lub końcówki ogona. Ważne jest, aby w razie potrzeby zwiększyć zraszanie terrarium. Podczas problemów z wylinką na pewno pomoże też umieszczenie go w wannie z ciepłą wodą i delikatne usunięcie skóry.

 

Żywienie

W hodowlach często można spotkać otyłe i bardzo ociężałe Varanus exanthematicus. Chociaż są one raczej krępe, to powinny być szczupłe i poruszać się bez problemów. Otyłość u tych gadów to wynik ich obżarstwa i źle dobranego pokarmu. Wielu terrarystów karmi swoje warany stepowe głównie gryzoniami, szczególnie oseskami. Oczywiście, może to być składnik ich diety, ale większość powinny stanowić różne bezkręgowce, którymi warany te żywią się w naturze. Warana stepowego nie można też przekarmiać, te gady jedzą, dopóki mają pożywienie, ale wystarczy karmić je co dwa dni, inaczej będą ważyć zbyt dużo. Im większy gad, tym rzadziej karmiony może być. Dorosłe osobniki mogą dostawać pokarm około 2 razy w tygodniu. Najchętniej zjadają  one żywy pokarm, warto więc założyć hodowlę karmówki.

 

Rozmnażanie Varanus exanthematicus

Rozmnażanie nie jest łatwe, już na etapie rozpoznawania płci bywa trudno. Jedyną pewną metodą jest sondowanie (wykonane tylko przez profesjonalistę!), prześwietlenie podstawy ogona lub endoskopia.

 

Zimowanie nie jest konieczne, a jeżeli ktoś pragnie je przeprowadzić, to temperatura nie powinna spaść poniżej 22 stopni Celsjusza. Co prawda w naturze zaobserwowano te jaszczurki zapadające w sen zimowy, przy temperaturze około 16 stopni, jednak lepiej nie ryzykować takiego obniżenia i ewentualnego wychłodzenia.

 

Sezon godowy rozpoczyna się wraz z porą deszczową, więc wskazane jest zwiększenie wilgotności. Samica jednorazowo składa do 50 jaj, która zakopuje na około 20 cm pod ziemią. Idealna temperatura inkubacji wynosi 32 stopni, a sama inkubacja trwa około 130 dni. Młode osobniki po wykluciu się nie mają więcej niż 20 cm. Niestety, ale w hodowlach niezbyt często udaje się doprowadzić parę Varanus exanthematicus do godów.

 

Warany stepowe nie sprawiają większych problemów w utrzymaniu, więc nic dziwnego, że są dosyć popularne. Wokół tego gada narosło wiele legend, ale na pewno warto pamiętać, że zawsze jest to dzikie zwierzę, które może boleśnie podrapać lub ugryźć swojego właściciela.

 

Mając taką jaszczurkę w terrarium, na pewno dostarczy ona nam wielu okazji do obserwowania jej zachowań, w końcu jest to gatunek prowadzący dzienny tryb życia, a kiedy tylko oswoi się z obecnością człowieka, to na pewno nie będzie się chować przed naszym wzrokiem.

źródła grafik: https://www.flickr.com/photos/yavuzselimk/5512862545, http://www.flickriver.com/photos/tags/varanusexanthematicus/interesting/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

20 + 18 =