Wapń i fosfor a zwierzęta w terrarium

2

Jak każdy wie, do zdrowego życia naszego zwierzaka, potrzebujemy wartościowej karmówki i odpowiedniej suplementacji, na którą w terrarium składają się preparaty witaminowe oraz wapń.

W naturze, zwierzęta same potrafią świetnie o siebie zadbać. Dzięki zróżnicowanej diecie przyswajają różne potrzebne minerały oraz wapń.

Żyjąc w terrarium, mogą liczyć już tylko na nas, dlatego warto włożyć trochę wysiłku w poznanie odpowiednich zasad dotyczących karmienia oraz znaleźć odpowiedniego hodowcę, dostawcę karmówki. Błędy żywieniowe z reguły dostrzegamy dopiero po dłuższym czasie, a wtedy często bywa już za późno dla naszego zwierzaka.

Szarańcza i świeża zielenina są doskonałym źródłem wapnia i witamin.
Szarańcza i świeża zielenina są doskonałym źródłem wapnia i witamin.

Dlaczego wapń i fosfor są ważne ?

Gady i płazy do rozwoju swojego szkieletu potrzebują wapnia (Ca) i fosforu (P) w odpowiednich proporcjach. Już pewnie słyszałeś, że optymalna proporcja to 2:1 (czyli na 2 części Ca 1 część P :)) tzw. Ca/P ratio.

Dlaczego akurat taka proporcja wapnia i fosforu w zwierzętach karmowych?

Ze względu na to że fosfor blokuje wchłanianie wapnia, a stosunek 2:1 sprawia że wapń jest łatwo przyswajany.

W owadach karmowych fosforu jest znacznie więcej niż wapnia, i dlatego musimy dodatkowo stosować suplementy wapnia.

Najlepszym żródłem wapnia wśród karmówek są kręgowce (myszy, szczury i ich oseski) a wśród owadów karmowych zdecydowanie szarańcza.

Co się stanie jeśli zlekceważe te informacje?

Niedobór wapnia może powodować krzywice zwłaszcza w okresie wzrostu zwierzęcia.

Gdy dieta naszego zwierzęcia zawiera niewystarczającą ilość wapnia a zbyt dużo fosforu, organizm chce wyrównać dysproporcję i zaczyna pobierać wapń z kości co powoduje choroby np. krzywicę.

Objawia się to słabymi, zniekształconymi kośćmi. Źle odżywionych zwierząt nie da się rozmnożyć, dlatego należy pamiętać, że sukces naszej hodowli gwarantuje tylko odpowiednia opieka i odpowiednie karmienie naszych zwierząt.

Więc jakie suplementy dla gadów stosować?

Obecnie w sklepach jest dostępne wiele możliwych suplementów wapnia. Powinniśmy wybierać preparaty czystego wapnia, jak między innymi sepia dla ptaków (biała naturalna) lub gotowe preparaty wapniowe dla gadów jak np. JBL microcalcium.

A Ty, jaki rodzaj wapnia polecasz?

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion2 komentarze

  1. Więc tak :
    sepii używam cały czas (gekon zawsze ma ją w misce) no i jako wzbogacanie reszty witamin – VigoRept firmy Tropical .

  2. Dlatego własnie od czasu do czasu maczam karmówke w sproszkowanym wapnie i zwierzak jest (chyba) szczęśliwy :). Żadnych roszczeń jeszcze nie składał więc chyba jest ok :D

Leave A Reply

two × 3 =