Triceratops w Twoim terrarium – Chamaeleo (Trioceros) jacksonii, kameleon Jacksona

0

Po premierze filmu Park Jurajski w 1993 roku kilkukrotnie wzrosło zainteresowanie studiami paleontologicznymi, a kto wie, ile osób marzyło o tym, żeby kiedyś posiadać swojego własnego dinozaura? Chamaeleo (Trioceros) jacksonii, czyli kameleon Jacksona, daje namiastkę takiego stwora, wszystko dzięki jego trzem rogom, które wyrastają mu z głowy. Znany jest jako kameleon Jacksona, kameleon trójrogi lub po łacinie Chamaeleo jacksonii albo Trioceros jacksonii – dla ułatwienia łacińską nazwę będę zapisywał w formie Chamaeleo (Trioceros) jacksonii.

 

Krótka charakterystyka Chamaeleo (Trioceros) jacksonii

Jacksonii  to średniej wielkości jaszczurka, samce osiągają nawet 35 cm długości, samice zazwyczaj mają od 15 do 25 cm długości. Żyją 4 – 6 lat w niewoli. Są gatunkiem żyworodnym, czyli nie składają jaj. Ciekawostką jest, że zazwyczaj rodzi się więcej samców niż samic, stanowią nawet 70% populacji.

 

Jak wszystkie kameleony są one zdolne do zmiany ubarwienia, co pomaga określić ich stan psychiczny. Zestresowane, chore zwierzęta przybierają ciemniejszy kolor. Chamaeleo (Trioceros) jacksonii nie jest bardzo ruchliwy, ale bez problemów można je obserwować, bo prowadzą dzienny tryb życia. Po przebudzeniu zazwyczaj wspinają się jak najwyżej, żeby się ogrzać. Przemieszczają się powoli, ale zazwyczaj w ciągu dnia zwiedzają sporą część swojego terrarium. Ważne jest obserwowanie ich oczu – powinny one być w ciągłym ruchu, prawie cały czas otwarte. Jeżeli gad ma oczy zamknięte przez długi czas w ciągu dnia, może to oznaczać, że jaszczurka jest chora, odwodniona lub bardzo zestresowana.

 

Miejsce występowania

Kameleon Jacksona  jest jaszczurką, która w naturze występuje w Kenii oraz Tanzani, zamieszkuje głównie tereny górskie, można ją spotkać nawet na wysokości 3000 m n.p.m.. Chociaż Kenia i Tanzania leżą w strefie klimatu tropikalnego, to miejsce życia Chamaeleo (Trioceros) jacksonii  nie jest łatwe – w ciągu dnia jest gorąco, a w nocy temperatura spada nawet do 5 stopni Celsjusza.

 

Chamaeleo (Trioceros) jacksonii  na Hawajach

Co ten gad może robić na Hawajach? Na pewno nie odpoczywać, bo sam raczej by się tam nie dostał. W latach 70. XX wieku sprowadzono tam kilkanaście kameleonów Jacksona w celu sprzedaży, jednak odłowione w naturze zwierzęta nie wyglądały zbyt dobrze, więc nieodpowiedzialny właściciel sklepu zoologicznego po prostu wypuścił je na wolność. Chamaeleo (Trioceros) jacksonii  zaaklimatyzował się na rajskiej wyspie na tyle, że obecnie można spotkać tam przedstawicieli tego gatunku i chociaż populacja na Hawajach jest niewielka, to ciągle rośnie. Podobny problem pojawia się na Florydzie – tam zwierzęta były wypuszczane przez hodowców i najwyraźniej odmienne od Kenijskich warunki im nie przeszkodziły w tym, żeby się rozmnażać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warunki w terrarium

Optymalne warunki dla  to Chamaeleo (Trioceros) jacksonii 20 – 26 stopni w ciągu dnia, z punktem grzewczym, w którym temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza. W górach Kenii i Tanzanii temperatura mocno spada podczas nocy, w terrarium powinna wynosić 10 – 18 stopni Celsjusza. Do szybkiego schładzania terrarium używa się butelek z zamrożoną wodą lub wkładów do lodówek turystycznych. Najlepsza wilgotność to 60 – 80%. Podczas zraszania należy zrosić także kameleona, gdyż w ten sposób pobierają one wodę.

 

Chamaeleo (Trioceros) jacksonii  nie przepadają za towarzystwem, nawet pary nie powinny być utrzymywane w jednym terrarium. Chociaż ich walki są dosyć widowiskowe i podczas nich warczą, parskają i próbują zrzucić siebie nawzajem z gałęzi, to lepiej to takich sytuacji nie dopuszczać.

 

Żywienie

Żywienie kameleonów Jacksona nie różni się bardzo  od żywienia innych kameleonów. Jedzą one przede wszystkim owady, głównie świerszcze, muszki owocówki, larwy, karaczany. Konieczna jest suplementacja wapniem i witaminami, dzięki temu gad będzie w dobrym zdrowiu. Nowo urodzone gady powinny być karmione muszkami owocówkami, zazwyczaj pierwszy posiłek spożywają w ciągu 24 godzin od narodzenia, więc warto założyć hodowlę tych owadów na karmówkę.

 

Rozpoznanie płci

Płeć tych kameleonów można rozpoznać około czwartego miesiąca, kiedy zaczynają się rozwijać ich rogi. Samce mają trzy, większe rogi. Samice także mogą mieć trzy rogi, ale są one mniejsze, chociaż zwykle mają one tylko jeden róg lub są ich całkowicie pozbawione.

 

Rozmnażanie

Rozmnażać można osobniki w wieku 5 miesięcy, chociaż dla lepszych wyników i zdrowia samic warto wstrzymać się do 12 miesięcy.

 

Jako że nie poleca się utrzymywania par w jednym terrarium, to oczywiście należy je połączyć. To samica powinna być wprowadzona do samca, a nie na odwrót. Jeżeli jest ona zainteresowana, to zmieni kolor na jaśniejszy, będzie podnosiła swój ogon. Natomiast jeżeli przybiera ciemny kolor i nerwowo porusza głową, znaczy, że nie jest zainteresowana godami.

 

Po udanych godach przez pięć od dziesięciu miesięcy rozwijają się młode, liczba urodzonych młodych może być różna, zaczynając od 3 do nawet 30 na raz. Zazwyczaj w ciągu roku samica jest pokrywana tylko raz, chociaż jeżeli jest w bardzo dobrej kondycji, to można dopuścić ją do samca dwa razy. Sama akcja pojawiania się młodych na świecie może przerażać, ponieważ samica wchodzi wysoko, a potem młode upadają na ziemię. Spokojnie, nie jest to nic złego i ma tylko pomóc im wydostać się z błonki wypełnionej płynem, w której się znajdują. Młode powinny zostać umieszczone w osobnym terrarium, dzięki temu można zapewnić im stabilne warunki i odpowiednią ilość pożywienia.

 

Chamaeleo (Trioceros) jacksonii  jest z pewnością jaszczurką, obok której nie można przejść obojętnie. Jego niezwykły wygląd na pewno nie jest jego jedynym atutem. Czy nadaje się on jednak dla początkujących hodowców? Raczej nie, tak jak inne kameleony może być kłopotliwy, wymaga określonych warunków, a jego umiłowanie do przemieszczania się sprawia, że terrarium powinno być naprawdę przemyślane i dobrze zaplanowane. Do tego dochodzi spora cena zwierzęcia, w Polsce nie jest bardzo popularny i tylko niektórzy hodowcy oferują młode do sprzedaży. Jeżeli jednak masz doświadczenie w hodowli kameleonów, to Chamaeleo (Trioceros) jacksonii  może być ciekawym wyborem!

źródła obrazków: http://live-av.info/jackson/jackson-chameleon, http://www.chameleonforums.com/threads/my-trioceros-jacksonii-merumontanus-group.28448/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

fourteen + 8 =