Terrarystyka – a co to jest wogóle ?? 6 zalet terrarystyki, których nie dostrzegasz…

1

Czasami rozmawiając z ludźmi, wspominając o tym, że interesuję się terrarystyką na ich twarzach widzę zdziwienie. Może to dziwnie zabrzmi, ale są osoby które nie wiedzą czym jest terrarystka. Wpisałem w googlach szukaną frazę, i niestety nie znalazłem nic sensownego, dlatego myślę, że warto to wyjaśnić.. Jest to dość ciekawe, ponieważ z każdym rokiem terrarystyów przybywa. Spróbuję to zatem zdefiniować..

Czym jest terrarystyka?

 

Terrarystyka – dziedzina wiedzy, o trzymaniu i hodowli egzotycznych zwierząt. Zajmująca się zarówno budowaniem i urządzaniem terrari w celu zapewnienia optymalnych i komfortowych warunków trzymanych w nim zwierząt i roślin.

Historia terrarystyki:

Czytałem, że jest stara jak sama akwarystyka, natrafiłem kiedyś w pewnej książce na fragment, który utkwił mi w pamięci. Był to rysunek żeliwnego terrarium z I połowy XIX wieku ogrzewane było szufladą z żarem koksowym.

Terrarystyka jako hobby/pasja i jej zalety:

Życie ciągle nabiera pędu, żyjemy w ciągłym stresie – bo zawsze coś się dzieje!! Dlatego warto mieć odskocznie, która nas relaksuje i pozwala zregenerować siły. Dla mnie nie ma na to lepszego sposobu niż trening/aktywność fizyczna i terrarystyka.

Zobaczmy jakie jeszcze korzyści czerpiemy posiadając swoją pasję, czyli:

Co daje Ci obserwacja natury w terrarium?

1. Posiadanie pasji, bycie w jakiejś społeczności wzbogaca Cię wewnętrznie, jesteś bardziej wyrazistą osobą – która umie zorganizować sobie czas w ciekawy sposób, nie jesteś SMETNĄ PIZ%@ :)

2. Pasja jednoczy Cię z innymi ludźmi o podobnych zainteresowaniach, wchodzisz do społeczności – do tej pory najciekawszych znanych mi osobistości:P  poznałem właśnie w różnych społecznościach :) 

Terrarystyka tu i teraz

3. Hobby, które Cie pochłania pozwala Ci zatrzymać chwile, zatrzymać czas… Przez chwile jesteś tylko tu i terazpodobny stan umysłu do medytacji. Terrarystyka wydaje mi się szczególnie medytacyjnym hobby, ponieważ obserwowanie żywej natury od zawsze było utożsamiane z osiąganiem stanu bez umysłu – szczególnie obserwując moje aksolotle, zdarza mi się często wyłączyć.

4. Pozwala Ci się rozwijać.. Zdobywasz nową wiedzę i uskuteczniasz ją w działaniu. Rozwiązując nowe problemy stajesz się bardziej kreatywny, swoją wiedzą możesz dzielić się z innymi ludźmi. Wnosisz w ten sposób coś od siebie – w ten świat i życie innych a efektem ubocznym jest to, że ludzie postrzegają Cię jako bardziej wartościową i atrakcyjną osobę – wiadomo, nikomu o to nie chodzi ale z psychologicznego punktu widzenia i odbierania naszej osoby przez innych – tak po prostu jest :)

5. Posiadanie pasji poprawia zdrowie!! tak oddając się swoim zainteresowaniom – udowodnione jest naukowo, że obniża to ciśnienie krwi i wpływa odstresowująco.

6. Pasja pozwala zarobić – nie zawsze, ale nielicznym (statystycznie ok 5%) się to udaje :) W kwestii terrarystyki znam kilka osób, posiadające własne sklepy lub hodowle, dla których terrarystyka jest po prostu sposobem na życie!

Społeczność terrarystyczna

 

A teraz, szybkie pytanie :)

Czym dla Ciebie jest terrarystyka ? I co Ci ona daje? Podziel się ze mną w komentarzu, jestem bardzo ciekaw.. :)

Pozdrawiam

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion1 komentarz

  1. tym czym napisaleś jak sie zaczynam wkrecac to znikam, nie ma mnie, staram sie dowiedziec jak najwiecej, wyciagnac wnioski i zrobic to po swojemu pamietajac o wskazowkach jestem bardziej kreatywny czym zaskakuje czasem samego siebie chociaz to poczatki pozytywnej wkrętki…=p

Leave A Reply

15 + 14 =