Terrarium dla ptasznika naziemnego

0

Naziemne ptaszniki to najczęściej hodowane pająki w domowych terrariach. Wybierając i urządzając terrarium musimy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Dlatego już teraz zobaczmy jak zapewnić im odpowiednie warunki, aby były zdrowe i czuły się komfortowo..

 1.Wielkość terrarium dla ptasznika naziemnego.

Wybierając wielkość terrarium, musimy wziąć pod uwagę wielkość trzymanego w nim pająka. W zbyt dużym terrarium nasze ptaszniki, mogą mieć trudności ze złapaniem pożywienia, najczęstsze wymiary dna zawierają się w przedziale 20-30cm. Duże i ciężkie pająki jak np. Theraphosy spadając z wysokości mogą się uszkodzić, dlatego wysokość terrarium, powinna zawierać się w przedziale 20-30cm.

Przykładowe wymiary terrariów dla ptaszników naziemnych:

20x20x20, 25x25x25, 30x20x20, 30x30x30

2.Miejsce na terrarium

Wybierając odpowiednie miejsce, pod terrarium, musimy pamiętać aby nie było ono narażone na nagłe zmiany temperatury, czyli balkony, parapety, miejsce bezpośrednio koło grzejnika, nie są odpowiednie. Możemy po prostu przegrzać pająka. Niektóre gatunki jak Avicularia, theraphosy są wrażliwe na duże wahania temperatur.

3. Z czego zbudować dom dla naziemnego

Najlepszym materiałem na terrarium, gdzie będzie panowała spora wilgotność jest szkło. Dodatkowo, ważny jest też aspekt wizualny, a szklane terrarki prezentują się w tej kwestii najlepiej, kolejnym atutem szklanych zbiorników jest jeszcze to, że możemy pająka obserwować z każdej strony.

4. Optymalne warunki dla ptasznika

Pająki mogą żyć bez dodatkowego ogrzewania nawet w temperaturze pokojowej.. Zrobiłem kiedyś doświadczenie i trzymałem dla testów pająki w 2 pomieszczeniach, jedno gdzie panowała temp. ok 18-20 stopni a drugie 25-27.. Poza oczywistą różnicą, że pająki w wyższej temperaturze rosły szybciej. To były też po prostu większe, żywsze i ogólnie lepiej się prezentowały. Dlatego warto zadbać o odpowiednie dogrzanie terrarium. Możemy do tego celu użyć maty grzewczej podpiętej do termoregulatora, lub zadbać o odpowiednie ogrzewanie całego pomieszczenia, w którym trzymamy pająki. Wilgotność na poziomie 60/80% utrzymujemy za pomocą wilgotnego podłoża.

A co z oświetleniem ?
Ptaszniki do prawidłowego rozwoju nie potrzebują być dodatkowo oświetlane, dlatego w tej kwestii mamy pełną swobodę. Najlepiej użyć świetlówek lub ledów aby nie wysuszały zbytnio terrarium.

5. Wystrój terrarium dla ptasznika

Na dno, dajemy włókno kokosowe, jest to najpopularniejsze i najlepsze podłoże dla ptaszników. Oczywiście możemy skorzystać z innego rodzaju pdłoży, jak np. chips kokosowy czy kora sosnowa, lub też zwykła ziemia ogrodowa, (nie zawierająca nawozów), i jest to podstawowy wystrój.

ptasznik naziemny, w kryjówce

 

Reszta zależy już od naszej inwencji i pieniędzy jakie mamy przeznaczone na ten cel. Ściane tylną i boczną, możemy wykończyć przy użyciu korka, lub specjalnych płyt korkowych imitujących korę drzew. Możemy użyć tła strukturalnego lub zrobić ściankę ze styropianu i zaprawy gipsowej. Dodatkowo jakieś kryjówki. Często używane są połówki kokosa, ale dla mnie są one zbyt mało dekoracyjne, zdecydowanie lepiej użyć specjalnych drążonych rur drzewa korkowego, które są dostępne w każdym terrarystycznym sklepie. Do tego sztuczne lub żywe roślinki. Musimy pamiętać, że żywe rośliny potrzebują odpowiedniego oświetlenia a część pająków wytwarza spore ilości pajęczyny (np. chilobrachys, pterinochilus), co sprawia że żywe rośliny szybko zginą.

Jeśli macie ładnie urządzone terraria to się pochwalcie :) najładniejsze zbiorniki chętnie umieszczę na blogu, aby inni mogli czerpać inspirację..

pozdroo

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

1 + one =