Terrarium, Dla Gekona Lamparciego.

0

Gekony, potrzebują terrarium typu pustynnego. Jaki materiał do wykonania terrarium będzie najlepszy? Sam trzymałem geki, we wszystkich możliwych konfiguracjach.

 

1.Terrarium szklane – ładne, łatwe do umycia i dostępne w każdym sklepie zoologicznym.. Jeśłi mamy odrobinę cierpliwości (Ja nie mam), to w prosty sposób możemy samemu sklejić odpowiednie szkiełko.

 

2.Terrarium z płyty meblowej – jako, że geki nie potrzebują wysokiej wilgotności, kolejną propozycją jest terra z płyty.. Plusem takich terrari jest to, że ładnie możemy zamaskować w nich oświetlenie halogenowe ;) bez jakichś większych kombinacji..

 

3. Rack system – tak gekony z powodzeniem, możemy hodować w plastikowych pojemnikach z Ikea… Jak ściółki używając papierowych ręczników.. Rozwiązanie dobre przy wielkiej hodowli. Na potrzeby hobbystyczne – odradzam. Nie będziemy mogli obserwować swoich podopiecznych. Dodatkowo estetyka racku sprawia, że napewno nie podniesie wystroju naszego mieszkania.

Wielkość terrarium dla gekona lamparciego

Aby nie wywoływać kolejnych wojen :) Nie zalecam konkretnych wymiarów terrariów. Powiem tylko w jakich pojemnikach, można komfortowo trzymać zwierzaki. Oczywiście jeśli jesteś innego zdania, lub masz miejsce i środki na większe terra. Extra :)

Będąc kiedyś na jednej z najlepszych w Polsce hodowli lampartów. Geki były trzymane w rackach. Pojemniki miały ok 50x60x20cm, gekony były trzymane w haremach 1.4-5 Były w świetnej kondycji, doskonale się rozmnażały i wyglądały na szczęśliwe :) Oczywiście takie haremy z powodzeniem, można trzymać w 100x50x40 terrariach czy większych.

Pojedyńczy gekon w terrarium 40x40x40 czy para albo trio w 60x30x40. Będzie się czuła, naprawdę komfortowo.

Niezbędne wyposażenie terrarium dla lamparta :)

Napewno nasz gekonik, będzie potrzebował miseczkę na wodę. W tej kwestii polecam miski Exoterra – naprawdę ładnie się prezentują w terrarium. Dodatkowa miseczka na mączniki, i termometr. Warto, też zapewnić gekonom jakąś kryjówkę, w której bedzię panowała wyższa wilgotnośc, będzie to pomocne podczas zrzucania wylinek. W tym celu można też jeden róg terrarium, spryskiwać bardziej obficie :)

Czy gekon lamparci potrzebuje żarówki UV?

Nie :) Gek, jako nocna jaszczurka, nie wymaga dodatkowego naświetlania promieniami UV. Nie możemy tylko zapomnieć o odpowiedniej suplementacji.

Temperatura czyli jak ogrzewać terrarium.

Gekon lamparci jako nocna jaszczurka nie wymaga silnego oświetlenia w dzień. Dlatego do ogrzania terrarium, możemy użyć zarówno żarówek typu hot spot, lub halogenów.. Albo kabli grzewczych. Ekonomicznym i estetycznym rozwiązaniem, jest ukrycie kabli grzewczych, w tylnych i bocznych ścianach, a samo terrarium oświetlać, świtlówką lub ledami :)

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

thirteen + 16 =