Terrarium dla agamy brodatej

0

Wielkość terrarium – to chyba najbardziej kontrowersyjny temat wśród posiadaczy agam brodatych. Dlatego nie będę rekomendował odpowiednich wymiarów terrari dla agam, nie miałem do czynienia z żadnymi badaniami na ten temat ani nie wiem co o tym myślą agamy…

Sam wybierając rozmiar terrarium dla agamy miałem wiele wątpliwości, a w głowie rozbrzmiewał mi ciągle ten głos: IM WIĘKSZE TYM LEPSZE,

DUŻE LEPSZE, ODDAJ IM SWÓJ POKÓJ

Czas uciekał a chęć trzymania tych ciekawskich zwierząt zmusiła mnie do podjęcia jakiejś decyzji. Wszedłem na kilka stron popularniejszych hodowli, napisałem meile do hodowców których w tym czasie znałem i wyciągnąłem wnioski:) i w moim świecie, terrarium dla agamy brodatej wygląda tak:

90cmx60x40 dla pojedyńczego osobnika lub 2(samic)

120cmx60cmx40-60cm dla samca i 2 samic większe terra z odpowiednią ilością kryjówek i miejsc do wygrzewania, aby zapewnić możliwość równego rozwoju osobnikom zdominowanym lub słabszym.

Warunki w terrarium naszej agamy brodatej:

Terrarium
zdjęcia z rerekumkum galeria egzotyczna.

Agamy brodate w terrarium

Temperatura

27-35°C. Natomiast pod źródłem ciepła temperatura powinna być większa nawet do 40-45°C. W nocy może spadać do ok 20°C.

Wilgotność

Niska, można raz dziennie spryskać terrarium, aczkolwiek nie jest to koniecznie. Należy pamiętać aby nasza agamka miała miseczkę z wodą.

Wystrój

Warto zainwestować w dobry wystrój oraz dekorację terrarium, i nie tylko aspekt wizualny jest tego powodem. W terrarium z tłem w postaci pólek skalnych, czy korka, wyposażonego w kryjówki i gałęzie do wspinania, na pewno zwiększą powierzchnię życiową naszych zwierzaków. I umożliwi agamkom aktywniejsze spędzania wolnego czasu:)

Czystość

Agamy jak już wiemy, bardzo dużo jedzą co powoduje że wydalają spore ilości odchodów dlatego właśnie w przypadku hodowli agam brodatych tak ważnym elementem hodowli jest czystość.

Co oznacza czystość w terrarium??

Czystość to nasze dobre nawyki, czyli:

-przed braniem zwierzęcia na ręce lub manipulacjami w terrarium, myjemy ręce. Po co?

Ponieważ dotykamy różnych rzeczy i możemy przenosić bakterie, szczególnie jeśli wcześniej mieliśmy styczność ze zwierzętami nieznanego pochodzenia lub wątpliwej kondycji. Dlatego szczególnie jeśli wracamy z giełdy terrarystycznej lub sklepu zoologicznego, przed przywitaniem się z naszym gadem – myj ręce.

-usuwanie w miarę potrzeby odchodów, resztek pokarmu, kawałków starych wylinek

-wymienianie wody co ok 2dni lub częściej jeśli jest brudna. Wraz z myciem pojemnika w którym znajduje się woda lub baseniku jeśli stosujemy.

Dlaczego ma być czysto?

Ma być czysto i higienicznie, no może nie jak w szpitalu :) ale naprawdę jest to ważne ponieważ brud jest świetną pożywką dla bakterii i grzybów, a w niehigienicznych warunkach łatwo o infekcje. Szczególnie jeśli myślimy o rozmnażaniu agam brodatych.

Kąpiel dla agamy

Czy warto kąpać agamy? Poza sytuacjami, kiedy jest to konieczne, gdy np agama pobrudzi się własnymi odchodami lub ma problemy ze zrzuceniem starej skóry.

Kąpiele niosą ze sobą inne korzyści.

-Pomagają w opróżnieniu przewodów pokarmowych przed zimowaniem, lub w przypadku zatwardzeń.

-Nawilżają skórę i dobrze wpływają na jej wygląd.

Dlatego warto zaplanować jeden dzień w tygodniu na kąpiel naszej agamy.

Przy kąpieli należy zwrócić uwagę na:

-temperaturę wody, należy kontrolować temperaturę aby nie była za zimna lub za gorąca.

-ilość wody- nie może być za głęboka aby agama się nie utopiła. Poziom wody do zgięć łokci jej przednich łap lub do linii kolców z boku jej ciała, wydaje się być optymalny :)

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

15 − five =