Tarczołusk sudański – Broadleysaurus major

0

Spotykając tarczołuska sudańskiego w jego naturalnym środowisku łatwo go przeoczyć, gdyż doskonale się kamufluje. Ten gad ma krótkie kończyny, przez co widziany z góry często wygląda jak krótki i bardzo gruby wąż. Posiada dwie łacińskie nazwy – obowiązująca do 2013 roku Gerrhosaurus major, a także nowa nazwa Broadleysaurus major. Nie ma jednak znaczenia, jak będzie nazywana ta jaszczurka – bez względu na nazwę jest naprawdę interesująca!

 

Charakterystyka Broadleysaurus major

Jak wskazuje nazwa, tarczołusk sudański pochodzi z Sudanu, czyli północno-wschodniej części Afryki, ale jego zasięg występowania przekracza granice tego kraju i można znaleźć go także w okolicznych państwach, głównie na terenach suchych i piaszczystych, nieporośniętych roślinnością. Jego ubarwienie w odcieniach ciemnego i jasnego brązu sprawia, że łatwo wtapia się w otoczenie.

 

Chociaż na zdjęciach mogą wydawać się małe i krępe, to wcale nie są maluszkami. Broadleysaurus major osiąga długość do około 60 cm, a niektóre osobniki rosną nawet dłuższe. Ten gatunek gada może żyć do 15 lat. Jaszczurka prowadzi dzienny tryb życia.

 

Broadleysaurus major w hodowli

Czy tarczołusk sudański sprawia problemy w hodowli? Na pewno nie jest to gad agresywny, który często gryzie. Broadleysaurus major to spokojny olbrzym, a ugryzienia zdarzają się naprawdę rzadko. Jest raczej skryty, woli ukryć się pomiędzy skałami niż przystąpić do ataku. W terrarium będzie szukał dla siebie spokojnego kąta.

 

Jak przyzwyczaić tego gada do obecności człowieka? Poprzez smakołyki! Warto próbuj podawać mu je z ręki, oczywiście nie zmuszając gada przy tym do niczego, na co nie ma ochoty. Spokojne podejście udzieli się także jemu i z czasem przyzwyczai się do swojego opiekuna.

 

Natomiast jeżeli chodzi o wymagane w hodowli warunki, to raczej nie odbiegają one jakoś szczególnie od innych jaszczurek. Tego gada bez większych problemów można kupić w Polsce, chociaż nie jest tutaj bardzo popularny.

 

Odpowiedniego terrarium

Ze względu na swoje wymiary Broadleysaurus major potrzebuje dużego terrarium, w którym będzie miał wystarczającą ilość miejsca dla siebie. Pamiętajmy, że zawsze wybierając gada do terrarium, trzeba kierować się jego dobrobytem, a minimalne warunki to takie, w których gad będzie mógł swobodnie się obrócić i ukryć w razie potrzeby. Im więcej miejsca, tym lepiej! Minimalne wymiary terrarium to 100 cm na 75 cm. Duża wysokość nie jest ważna, ale terrarium nie może być płytkie! Należy wziąć pod uwagę to, że Broadleysaurus major często się zakopuje w piasku, więc terrarium musi być na tyle wysokie, ale zmieściła się w nim kilkunastocentymetrowa warstwa piasku. Brak miejsca do zakopania się będzie działał negatywnie na gada i prowadził do zwiększenia poziomu stresu. Doskonale sprawdza się mieszanka piasku z niewielką domieszką włókien kokosowych. Warstwa ta powinna mieć minimum 15 cm głębokości.

 

Temperatura powinna być różnorodna i wahać się pomiędzy 30 a 40 stopniami Celsjusza. Wilgotność pomiędzy 50 a 70% będzie najlepsza dla tego gada. Jeżeli zauważysz, że twój gad wchodzi do pojemnika z wodą, to jest to znak, że może potrzebować zwiększonej wilgotności. Wskazówką jest także wylinka, jeżeli przebiega ciężko i gad ma problemy ze zrzuceniem skóry, to musisz zwiększyć poziom wilgotności.

 

Pokarm

Odpowiedniego żywienie Broadleysaurus major to przede wszystkim owady, chociaż w niewoli zjada także różne owoce, jednak nie poleca się ich podawać zbyt często, raczej w formie nagrody. Doskonale sprawdzi się wszelki plankton łąkowy i ogólnie dostępne owady, warto założyć własną hodowlę karmówki. W naturze Broadleysaurus major zjadają mniejsze jaszczurki, ale raczej niezbyt często, więc w hodowlach nie ma sensu ich im podawać. Pokarm musi być podawany z dodatkiem witamin i wapnia.

 

Rozmnażanie

Na temat rozmnażania Broadleysaurus major w hodowlach wiadomo bardzo mało, gdyż zdarza się sporadycznie i jeszcze nie udało się dobrze poznać tego procesu. Wiadomo jednak, że składają od 2 do 6 jaj. Czas potrzebny na inkubacją to 70 -90 dni, w temperaturze 30 stopni Celsjusza i wilgotności 90%.

 

Chociaż Broadleysaurus major to łatwy w hodowli gatunek, to mimo wszystko potrzebuje uwagi swojego właściciela. Ten gad w sytuacji zagrożenia gubi ogon, który potem odrasta, ale na pewno nie warto doprowadzać do takiej sytuacji, bo to ogromny stres dla zwierzęcia.

 

Chociaż gad początkowo jest nieśmiały, to z czasem ma szansę stać się bardzo chętny do kontaktu z człowiekiem. Nie mają wygórowanych wymagań życiowych ani pokarmowych, a do tego są równie interesujące co wiele innych jaszczurek – czego więcej można chcieć od idealnego gada?

źródło obrazka: http://www.wanderingherpetologist.com/plated-lizards/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

10 − nine =