Suche terrarium – skrawek pustyni w Twoim pokoju..

1

Suche terrarium i terrarium tropikalne, to zdecydowanie najbardziej znane rodzaje klimatycznych terrariów.
Niewątpliwie interesującym elementem naszego mieszkania będzie pięknie urządzone terrarium tego typu.
Przyjrzyjmy się czego będziemy potrzebować, aby w pełni móc cieszyć się skrawkiem pustyni w swoim domu.

Terrarium jako sposób wyrażenia siebie:

Terrarium pustynne, ze swoimi pośrednimi typami jak stepowe, czy sawannowe, to różne warianty terrarium suchego różniące się trochę wystrojem.

terrarium pustynne

Ooo … czas na genialnie niemądrą dygresję.
Biorąc pod wagę, że znakomita większość terrarystów to faceci, pięknie urządzone terrarium może być świetną formą wyrażenia naszej męskiej wrażliwej osobowości. Dzięki czemu zyskujemy wspaniały sposób na zwabienie-zaproszenie nowo poznanej partnerki do swojego mieszkania,albo po prostu możemy zostać uznani za patologów hodujących gady – bo z takimi opiniami też się spotkałem :)

wracając do tematu…

Klimat w terrarium
Najważniejsza sprawa… klimat.
Pustynia kojarzy nam się z piaskiem i wysoką temperaturą (prawidłowe skojarzenia) ale należy pamiętać, że nocą temperatura potrafi spadać nawet do kilku stopni. W terrarium takie spadki nie są wymagane, i tak w środowisku naturalnym zwierzęta czas niskich temperatur spędzają w swoich norach. Dlatego w tego typu terrarium zapewniamy dzienną temperaturę na poziomie 26-35stopni, z lokalnymi wyspami ciepła dochodzącymi nawet do 45-50stopni. A w nocy temperatura pokojowa 16-24 będzie wystarczająca.
Jeśli posiadamy więcej niż jedno zwierzę będzie potrzebna większa liczba ‚wysp ciepła’ aby zapewnić równe szanse na nabranie odpowiedniej temperatury słabszym czy bardziej zdominowanym zwierzakom.

terrarium z wyspami ciepła

Wilgotność, niska ok 55% lub niższa. Ale mimo wszystko warto jeden kąt terrarium spryskać obficiej wodą aby dać zwierzakom możliwość wyboru. Miejsce wysokiej wilgotności pomoże gadzinkom również w trakcie linienia, ale jeśli pamiętamy o regularnych kąpielach i nawadnianiu to nie powinny mieć z tym problemu :)

Z czego zrobić terrarium?
W przypadku terrarium pustynnego nie mamy problemy z wyborem materiału na budowę. Dzięki niskiej wilgotności panującej w terrarium możemy je wykonać ze szkła, płyty meblowej, płyt osb, drewna czy płyt pp.

Wystrój terrarium
Poza tylną i bocznymi ścianami imitującymi skały, w takim terrarium użyć możemy piasku, kostki kokosowej,suche konary, półek i grot z poklejonym kamieni (należy zwrócić uwagę aby konstrukcje takie były dobrze sklejone, przygnieciony kamieniem gekon to nieprzyjemny widok), można użyć też gotowych grot i jaskiń dostępnych w sklepach zoologicznych.

Wyposażenie techniczne, przydatne.
termostat
żarówki grzewcze
kable i maty grzewcze
warto wyposażyć się też w wyłącznik czasowy

Jakie zwierzę do takiego terrarium??
W takim terrarium, świetnie odnajdzie się pogona vitticeps – agama brodata, eublepharis macularius – gekon lamparci, Crotaphytus collaris – legwan obrożny, pareodura pictus czy inne ciepło i sucholubne gatunki :)

ps. zdjęcia terrari są z  rerekumkum galeri egzotycznej znajdziecie ją na FB, najlepsze terraria jakie znalazłem w sieci :) i to nie jest artykuł sponsorowany :P

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion1 komentarz

  1. Witaj

    Wielkie dzięki za Twoje artykuły bardzo mi pomogły jako laikowi w podjęciu paru ważnych decyzji.Prosto zwięźle i ma temat.
    Pozdrawiam

Leave A Reply

17 + 15 =