Strophurus ciliaris – gekon z długimi rzęsami

0

Gekony to dosyć urocze i chętnie wybierane do hodowli gady. Są zwinne, bez problemów wspinają się nawet na pionowe powierzchnie, a do tego często rozczulają, gdyż wydają się nieporadne i niezdarne, chociaż na pewno tego zarzucić im nie trzeba. Gekon z długimi rzęsami? Takie widok byłby nieznośnie słodki! A jednak, w Australii, można spotkać takiego gada…

Strophurus ciliaris australijski gekon

Strophurus ciliaris ma rzęsy. No, może nie do końca są to rzęsy, ale tak wyglądają. W rzeczywistości są to niewielkie wypustki, które znajdują się nad oczami, podobne “kolce” znajdują się także na ogonie tego gada – stąd też angielska nazwa, czyli spiny-tailed gecko. Ten gatunek jest niewielkim, dorastającym do 12-14 cm długości gadem, który prowadzi nadrzewny i nocny tryb życia, chociaż można go spotkać także w ciągu dnia. Do tego jest bardzo ciekawie ubarwiony, jego ciało jest upstrzone plamkami w odcieniach żółtego, czerwonego, szarości, brązów lub pomarańczowego. Samice są dużo większe od samców.

 

Strophurus ciliaris zamieszkuje prawie całą Australię, szczególnie na północy (Terytorium Północne), wraz z podróżowaniem na południe, ich populacja jest mniejsza, a w najbardziej wysuniętym na południe terytorium federalnym, czyli Wiktoria, nie spotkano przedstawicieli Strophurus ciliaris. W naturze zamieszkują w raczej suchych miejscach, gdzie jest sporo krzaków i drzew.

gek

Ciekawy system obronny Strophurus ciliaris

Aby nie paść ofiarą drapieżników, Strophurus ciliaris znalazł dosyć ciekawy system obrony – kiedy czuje się zagrożony, to z gruczołów umieszczonych na ogonie strzela śmierdzącą, lepką wydzielinę. Szczególnie często ten sposób stosowany jest, kiedy jakiś mały drapieżnik lub ptak skradają się do jaszczurki.

 

Warunki w terrarium

Decydując się na utrzymanie Strophurus ciliaris należy zapewnić mu terrarium o wymiarach minimum 30 x 30 x 45 cm na jednego osobnika, można je utrzymywać w parach, ale terrarium powinno być oczywiście większe i mieć wymiary minimum 30 x 30 x 60 cm. Kwestia oświetlenia jest sporna, wiele osób poleca UVB 5% przez 12 godzin dziennie, podczas gdy inny hodowcy zaznaczają, że przecież jest  to gatunek nocny, więc nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Naprawdę wiele zależy od warunków w pomieszczeniu, gdzie znajduje się terrarium. Jeżeli jest ono ciemne, to na pewno przyda się dodatkowe oświetlenie, chociażby do stymulowania naturalnego rytmu dnia gekona. W dobrze oświetlonych pomieszczeniach można się bez tego obejść. Optymalna temperatura wynosi 22 – 25 stopni Celsjusza, dochodzącą do 28 na wyspie ciepła, a zraszanie powinno być ograniczone, jednak podczas niego warto zrosić wodą także gada, żeby mógł się w ten sposób napić.  

gekon

Najlepiej czują się one wśród mocno splątanych gałązek i chętnie w takim miejscu spędzają większość dnia. W celu odpowiedniej stymulacji Strophurus ciliaris musi mieć zapewnione zróżnicowane warunki.

 

Żywienie

O żywieniu Strophurus ciliaris w naturze nie wiadomo tak naprawdę wiele, chociaż wiadomo, że jak większość gekonów, chętnie zjada różnorodne owady. Wiosną i latem można pozyskiwać plankton łąkowy (koniecznie z niepryskanych łąk). Ze względu na rozmiar pokarm nie powinien być za duży, ani też zbyt twardy i raczej powinien być pozbawiony pancerzyka. W naturze obserwowano Strophurus ciliaris, które spijają sok z łodyg akacji.

 

Rozmnażanie Strophurus ciliaris

Strophurus ciliaris są raczej łatwymi gekonami w rozmnażaniu, szczególnie kiedy zachowa się kilka zasad pomagających w godach. Przede wszystkim – zimowanie. W naturze Strophurus ciliaris zaczynają gody po okresie zimowym, więc zmniejszenie temperatury o 2 – 4 stopnie będzie doskonałą symulacją. W rzeczywistości wystarczy tylko wyłączyć ogrzewanie, a temperatura pokojowa będzie w zupełności wystarczająca dla tego gada.

 

W ciągu roku samica może mieć aż osiem wylęgów, znoszonych w odstępach 3 – 4 tygodni. Młode potrzebują około 60 dni do wyklucia się, w temperaturze 27 stopni. Na miejsce zniesienia jaj samica wybiera najbardziej wilgotne miejsce w terrarium, więc można ją “zmusić” do zniesienia jaj w konkretnym punkcie, co ułatwi ich przeniesienie.

 

Strophurus ciliaris to bardzo ciekawy gad, o bajecznie interesującym ubarwieniu. Jedynym problemem jest dostanie okazu, do swojej hodowli. Ceny potrafią być zaporowe, chociaż na pewno są gady, osiągające wyższe ceny. Jednak chyba każdy zgodzi się, że dla pasjonaty cena Strophurus ciliaris nie gra roli, a możliwość obserwacji z bliska tego gada będzie najlepszą zapłatą za trudy hodowli.

 

źródła obrazków: http://www.reptilwelt.de/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

two × 2 =