Stenodactylus petrii – perełka wśród gekonów

0

Gekony to niezwykle interesujące gady, a wśród przedstawicieli tej rodziny na szczególną uwagę zasługuje Stenodactylus petrii. Gekon perełkowy, bo taka jest jego najczęstsza nazwa, występuje także pod nazwami gekon pustynny, gekon izraelski, gekon karłowaty. Charakteryzują go duże, czujne oczy i niezwykła barwa. Nie sprawia większych problemów hodowlanych (chociaż nie jest polecany zupełnie początkującym hodowcom), jest małym i wdzięcznym obiektem do obserwowania

Stenodactylus petrii, czyli gekon perełkowy

Charakterystyka

Stenodactylus petrii mają niewielkie rozmiary, dorastają maksymalnie do 10 cm, chociaż zazwyczaj mierzą 6 – 8 cm. Porusza się charakterystycznie, często mocno unoszą tułów – jest to pozostałość po życiu na rozgrzanej piaskiem pustyni. Występują w całej północnej Afryce i są typowo pustynnym gatunkiem. Dożywają ośmiu lat.

 

Nie są agresywne w stosunku do siebie ani nieufne w stosunku do człowieka, chociaż nie lubią być przez niego brane na ręce. Prowadzą nocny tryb życia, a w swoim naturalnym środowisku dzień spędzają zakopane w piasku.

 

Stenodactylus petrii ma przepiękne ubarwienie, na które składają się liczne kropeczki i pręgi rozłożone nierównomiernie na całym ciele. Mieni się różnymi odcieniami brązu i złota, dzięki temu idealnie maskuje się w pustynnym środowisku.

Terrarium dla gekona perełkowego powinno być pustynne

Terrarium dla gekona perełkowego powinno być pustynne, nie musi być wysokie, gdyż swoje życie spędza on na ziemi. Grupa złożona z 3 – 4 osobników może być utrzymywana w terrarium o minimalnych wymiarach 45x45x30 cm. Dobrze sprawdza się chów haremowy. Najlepszym podłożem jest oczywiście piasek, które powinien być nasypany na wysokości co najmniej 6 cm, dzięki temu gad będzie mógł się w nim swobodnie zakopać.

 

Optymalna temperatura to 25 – 30 stopni Celsjusza, najlepiej z punktem, w którym dochodzi ona do 35 stopni. Nocą temperatura powinna być obniżona o 6 -7 stopni Celsjusza, wystarczy po prosty wyłączyć elementy grzejące i pozwolić na obniżenie się do temperatury pokojowej. Wilgotność za dnia 40%, w nocy 60%. W przypadku Stenodactylus petrii należy pamiętać o zraszaniu terrarium, gdyż to właśnie wtedy gekon pije najchętniej, zlizując mgiełkę wody z siebie, roślin i innych elementów wyposażenia. Optymalny czas doświetlania to 12 godzin, należy stosować lampę z UVB.

 

Żywienie

Gekon perełkowy jest gadem o niewielkich rozmiarach i delikatnej skórze, więc należy podawać mu żywy pokarm, dostosowany do jego możliwości. Nie poleca się podawania larw mączników, gdyż mają twardy pancerzyk, nie można podawać im larw much, ani owadów z żądłami. Pokarm najlepiej jest podawać stopniowo, gdyż gekony te nie lubią, kiedy w ich terrarium dzieje się zbyt dużo – niezjedzone od razu owady mogą po prostu zakłócać spokój gekona perełkowego. Żywy pokarm należy oprószyć wapnem, a raz w tygodniu witaminami.

 

Rozmnażanie

Rozpoznanie płci jest łatwe u dorosłych osobników. Samice są większe, masywniejsze i mają szczuplejszą nasadę ogona. U samców w nasadzie ogona znajdują się narządy kopulacyjne.
Zimowanie

Zimowanie może pomóc w rozmnażaniu, ale jest konieczne także dla dobrego samopoczucia naszego Stenodactylus petrii. Zimowanie powinno oczywiście odbywać się w sezonie zimowym, a zacząć trzeba od zmniejszenia porcji pokarmu. Stopniowo należy obniżyć temperaturę do minimum 16 stopni, a także skrócić doświetlanie do 6 godzin. Niektórzy zimują swoje gekony tylko przez miesiąc, inni decydują się na dłuższy okres zimowania (dwa miesiące), przy obniżeniu temperatury nawet do 12 stopni Celsjusza. Wychodzenie z zimowania powinno być stopniowe i wiązać się także ze wzrostem podawanej ilości pokarmu, co pobudzi je do godów.

 

Jaja Stenodactylus petrii są bardzo delikatne, często samica składa jedno lub dwa jaja w piasku i zakopuje. Są małe (około 0,5 cm) i trudno jest znaleźć, dobrze jest w terrarium położyć pojemnik z wilgotnym torfem, do którego samica będzie mogła złożyć jaja. Nie zawsze udaje się nakłonić samicę do tego i większość jaj po prostu jest przy próbach przenoszenia zbijana. Pozostawienie jaj w terrarium prawie na pewno skończy się zjedzeniem przez dorosłych młodych osobników. Jeżeli uda się przenieść jajka, to nie można zmieniać ich pozycji, a w inkubatorze trzeba zadbać o temperaturę 28 stopni Celsjusza. Młode wykluwają się po 80 dniach, mają 3 cm i żywią się drobnymi owadami.
Stenodactylus petrii  jest to bardzo wdzięczny okaz do hodowli.

foto by RonW’s Nature Photography

 

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

15 − 14 =