Sphodromantis gastrica – modliszka gwinejska

0

Poznawanie modliszek zacząłem książkowo. Oznacza to mniej więcej tyle, że przeczytałem, iż modliszka gwinejska to doskonały wybór dla początkującego modliszkarza. Do tego była w ciągłej sprzedaży i w niskiej cenie. Co dla początkującego terrarysty, inwestującego każdą wolną gotówkę w ptaszniki i węże, oznaczało po prostu tyle, że musiałem ją mieć.

Sphodromantis gastrica – modliszka gwinejska

To był dobry wybór. Modliszka rosła bardzo szybko, osiągając ok 9cm w kilka miesięcy, była bojowa nastawiona do każdego rodzaju karmówki jaką jej podałem. Kiedyś nawet gdy do domu wleciał duży szerszeń, i zatrzymał się na okiennym parapecie. Zamiast ryzykować konfrontację, (jestem alergikiem) wpuściłem do boju moja Elizę. Polowanie trwało może minutę, a smakowity szerszeń stał się doskonałym urozmaiceniem jej diety. Pokazał mi też, że modliszki te są doskonałymi i bardzo silnymi myśliwymi, bo szerszeń był niewiele mniejszy od modliszki..

Często wypuszczałem ją z terrarium, żeby sobie pohasała po mieszkaniu. Wsadzałem ją na jakiegoś kwiatka i muszę przyznać, że w tym czasie była dość grzeczna, bo nie oddalała się zbyt daleko. Raptem parę razy musiałem jej szukać. Na codzień trzymałem ją w terrarium o wymiarach 20x20x30cm. Gdzie panowała temperatura ok 27 stopni i wilgotność na poziomie… Nie wiem na jaim poziomie, bo nigdy jej nie mierzę. Po prostu utrzymywałem część podłoża „na wilgotno” i spryskiwałem ją raz dziennie albo co drugi dzień.

Eliza z wylinki na wylinkę rosła coraz większa, aż w końcu wyrosły jej skrzydła. Wiedziałem, że nasz wspólny czas dobiega końca, i już za kilka miesięcy opuści nasz świat.

Rozmnażanie modliszek gwinejskich jest proste.

Na szczęście gastrici w tamtym czasie były tak popularne, że w kilka dni załatwiłem do niej dorosłego samca. Modliszki puściłem luzem po pokoju, prawie natychmiast odbyła się kopulacja. Samiec bez problemu uciekł. Wiedząc, że jego dni i tak są policzone, umieściłem go na noc w niewielkim terrarium z Elizą. To miała być ich noc poślubna. Rano samca już nie było. Życie jest ciężkie, a szczególnie życie modliszkowego samca.

Po kilku tygodniach samica złożyła pierwszą ootekę, jakieś 3-4 tygodnie później następną i tak dalej. Było ich chyba z 5 albo nawet 6 a w każdej ok. 150 modliszek.

Miałem ich tak dużo, że przez pierwsze dni, trwała selekcja naturalna. Chciałem stworzyć doskonała armię 300 modliszkowych Spartan. Bo z każdej ooteki zostawiałem sobie po ok 50 najsilniejszych modliszek.

Podsumowując sphodromantis gastrica to doskonałą modliszka dla każdego.

Takie akcje lubię najbardziej, kupienie wyjątkowego zwierzaka. Cieszenie się nim i obserwacja przez kilka miesięcy a później idealne rozmnożenie i spopulyrazowanie gatunku wraz z przekazaniem świetnych genów dalej. Piękna sprawa, dla każdego terrarysty.

źródło ikony wpisu: https://www.flickr.com/photos/14669841@N07/1714626012

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

3 × 5 =