Smoki istnieją! – Smaug (Cordylus) giganteus, czyli szyszkowiec olbrzymi

0

Szyszkowiec olbrzymi wygląda jak prawdziwy smok! Duży, masywny, pokryty kolcami, ale też niestety bardzo drogi – za osobnika tego gatunki można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych! Wysoka cena nie zatrzymuje jednak miłośników, a popularność tego gada ciągle rośnie.

 

Smaug (Cordylus) giganteus – miejsce występowania

Republika Południowej Afryki to ostatni przystanek w podróży na południe Afryki. To właśnie tam można znaleźć tego gada, na niewielkim obszarze, przede wszystkim na terenie prowincji Orania, a także na części prowincji Natal oraz Transwal. Jaszczurki kolczaste z tej samej rodziny zazwyczaj zamieszkują szczeliny skalne, ale w przypadku tego gada wygląda to trochę inaczej. Szyszkowiec olbrzymi zamieszkuje stepowe łąki, a konkretnie nory, które sam wykopuje lub przejmuje po zającach albo innych gryzoniach. Podziemny tunel wynosi nie więcej niż 3 metry i jest szeroki maksymalnie na 45 cm. Niestety, ale ze względu na to, że zamieszkuje niewielki obszar, który dodatkowo jest wykorzystywany przez ludzi do wypasu bydła i do upraw, jego populacja jest poważnie zagrożona. Rozproszone grupy mieszają się zazwyczaj tylko w swoim obrębie, co sprawia, że często wskaźnik inbredu jest naprawdę wysoki.

 

Charakterystyka Smaug (Cordylus) giganteus

smaug

Smaug (Cordylus) giganteus żyje nawet do 40 lat, chociaż większość osobników w hodowlach przeżywa krócej, ze względu na stres i choroby. Ten gad rośnie nawet do 40 cm i jest jedną z największych jaszczurek kolczastych. Nazwa Smaug (Cordylus) giganteus nie jest przypadkowa.

Smaug to tolkienowski smok, a ten gad bardzo go przypomina – kolczaste łuski pokrywają całe ciało, gad ubarwiony jest na brązowo, w różnych odcieniach tego koloru, dzięki czemu idealnie się kamufluje na stepie.

 

Kamuflaż jest ważny dla tego gada, gdyż przez większość czasu po prostu wygrzewa się na słońcu poza kryjówką. Porusza się tylko wtedy, kiedy musi polować albo uciekać przed drapieżnikiem. Bardzo ciekawe są zachowania w grupie tego gada. Obserwuje się grupy składające się nawet z kilkudziesięciu osobników, tworzące wspólne kolonie. Każdy szyszkowiec olbrzymi posiada jednak własną norę, oddaloną od sąsiadów o kilka metrów. Co ciekawe, młode zostają z matką przez rok we wspólnej norze.

 

Przestraszony Smaug (Cordylus) giganteus często ucieka, ale też udaje martwego. Hodowca musi zachować ostrożność, bo chociaż ugryzienie jest bolesne, to jeszcze bardziej bolesne może być spotkanie z ogonem szyszkowca olbrzymiego – w swoim naturalnym środowisku często zdarza się skaleczenie bydła przez szyszkowca, który został zaniepokojony przez takie towarzystwo. Gad mocno wymachuje ogonem, a przy tym głośno syczy.

cordylus samug

Terrarium

Wielu hodowców spiera się co do tego, czy samce mogą być utrzymywane razem. Z zasady w przypadku różnych jaszczurek nie łączy się samców w jednym terrarium, chociaż niektórzy twierdzą, że Smaug (Cordylus) giganteus nie przejawiają agresji w stosunku do siebie – lepiej jednak dmuchać na zimne i nie ryzykować.

 

Terrarium musi być horyzontalne, z dużym dnem. Smaug (Cordylus) giganteus nie wspina się praktycznie nigdy, więc terrarium nie musi być nawet wysokie. Minimalne wymiary dna dla pary to 200 na 100 cm. Niektórzy hodowcy sugerują mniejsze terrarium, ale mimo małej ruchliwości  jest to spory gad i potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca. Problemem w terrarium może być kopanie, w końcu zazwyczaj nie jest możliwe wykonanie bardzo głębokiego podłoża. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się różne kryjówki, na przykład rury drenażowe lekko zakopane w ziemi, dzięki którym gad nie będzie musiał sam tworzyć swoich tuneli.

 

Odpowiednia temperatura w ciągu dnia to 22 – 28 stopnie oraz 40 – 45 stopni pod promiennikiem ciepła. W nocy temperatura może spaść do 17 stopni. Wilgotność 50 – 60%. Konieczne jest UVB 10% przez 12 godzin dziennie.

 

Pokarm

Dieta szyszkowca olbrzymiego to owady, głównie prostoskrzydłe, czyli świerszcze, szarańcza, koniki polne, a także karaczany. Można także podawać im ślimaki, drewnojady, mole, mysie oseski. Wiosną i latem można pozyskiwać plankton łąkowy. Dorosłe należy karmić 3 razy w tygodniu, a młode osobniki codziennie.

grupa samugow

Rozmnażanie

Rozmnażanie gadów z gatunku Smaug (Cordylus) giganteus to prawdziwa bolączka hodowców z całego świata, a także pewnego rodzaju święty Graal terrarystyki. Jak dotąd zanotowano tylko pojedyncze przypadku urodzeń w hodowlach, a tam, gdzie się to udało, panował zupełnie inny od naszego klimat, a gady były trzymane w wolierach. Chociaż osobniki kopulują, to nie dochodzi do urodzenia się młodych. Zimowanie nie przynosi oczekiwanych skutków, a ktokolwiek wpadłby na pomysł skutecznego rozmnażania tych gadów, na pewno miałby zagwarantowane spore poszanowanie w gronie terrarystów.

 

Szyszkowiec olbrzymi jest jajożyworodny, co oznacza, że młode rozwijają się w organizmie matki w miękkich osłonach, a potem rodzą się żywe. W naturze samica ma młode raz na dwa lub trzy lata i rodzi maksymalnie pięć młodych. Młode mają 10 – 15 cm długości.

 

Nie ulega wątpliwości, że Smaug (Cordylus) giganteus to bardzo ciekawy gatunek, który warto poznać bliżej! Chociaż nie jest najprostszy w hodowli, to z pewnością może podbić serca wielu hodowców na całym świecie, a przepustką szyszkowca olbrzymiego z pewnością może zostać jego egzotyczny wygląd.

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/209628557632300435/, https://pl.pinterest.com/pin/328551735289091430/, http://www.taringa.net/post/imagenes/19253250/Los-dragones-existen-asi-son-realmente.html, http://www.flickriver.com/photos/tags/cordylus/interesting/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

19 − 3 =