Skorpiony 1/2

0

Nie wiem czemu, ale skorpiony mają złą reputację i u większości ludzi budzą strach.. Wszystkie skorpiony oceniane są jako śmiertelnie jadowite i okropne,czasem słyszę słowo ohydne… Dla mnie skorpion to… po prostu skorpion. Zobacz co mam Ci do powiedzenia na temat tych najstarszych pajęczaków…

Skorpiony są wszędzie

Pajęczaki te, rozprzestrzenione są na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. Istniały już 400 mln lat temu, jako jedne z pierwszych zwierząt lądowych.. Obecnie znamy prawie 2000 gatunków skorpionów..

Skorpion to nie tylko szczypce i kolec, jego ciało składa się z głowotułowia i odwłoka. Kolec jadowy to dopiero piąty segment odwłoka. Skorpiony mają 4 pary odnóży krocznych i parę nagogłaszczek, których koniec przekształcił się w szczypce. Szczypce służą do chwytania i rozdrabniania zdobyczy a kolca jadowego skorpiony używają rzadko, tylko do poważnego obiadu :) Z Niektórymi gatunkami, z którymi miałem do czynienia, często bywało tak, że głównie straszyły kolcem, nigdy nie atakując.. Sytuacja wygląda inaczej z agresywnymi i bardzo jadowitymi gatunkami, jak np. androctonus australis, te z kolei cały czas atakowały kolcem, biorąc pod uwagę siłę jego jadu, może to być bardzo niebezpieczne..

Wszystkie skorpiony są śmiertelnie jadowite.

To nie prawda, tylko ok 50 gatunków stanowi zagrożenie dla życia człowieka.. Reszta gatunków, jest mniej groźna – choć jest to sprawa indywidualna (alergicy). Ukłucie najczęściej jest podobne w objawach do użądlenia osy lub pszczoły, czasem może pojawić się gorączka i wymioty, które zazwyczaj szybko ustępują.

Co zrobić po ukłuciu przez skorpiona ?

  1. Należy zachować spokój, panika i przyśpieszona akcja serca, tylko zaszkodzi bo przyśpiesza rozprowadzenie się toksyny.
  2. Jeśli jesteś alergikiem lub ukuł Cie gatunek uznawany za niebezpieczny, musisz udać się do szpitala.
  3. Jeśli gatunek uznawany za mało jadowity to ranę zdezynfekuj, miejsce ukłucia obłóż lodem.
  4. Zażyj wapno w zwiększonej dawce.
  5. Obserwuj swoje ciało, jeśli objawy się pogorszą, pojawi się gorączka, ból w klatce, duszności to niestety trzeba udać się do szpitala :(

Czarny skorpion

 

Wybór pierwszego skorpiona

Kupno pierwszego skorpiona warto przemyśleć, i zdecydować się na nieagresywny i słabo jadowity gatunek.. Ja oczywiście pojechałem po bandzie i na pierwszego skorpiona kupiłem androctonus australis.. No ale cóż, na pewno jeśli już kupimy takiego skorpiona, to zabezpieczenie terrarium musi być na wysokim poziomie, nie ma mowy i jakimś niedbalstwie lub zapominaniu. Szczególnie jeśli dzielimy dom z innymi domownikami, lub mamy małe dzieci. Przed zakupem jakiegokolwiek skorpiona musimy posiadać rzetelne informacje na temat wymagań tego gatunku, oraz siły jadu. Generalnie skorpiony są dużo wolniejsze od nadrzewnych pająków, i nie chodzą po szkle, dlatego jeśli z powodzeniem radzisz sobie z nadrzewnymi ptasznikami, to myślę, że spokojnie poradzisz sobie z każdym rodzajem skorpiona.

Patrz na szczypce i kolec jadowy, jeśli nie wiesz z jakim skorpionem masz do czynienia.

Jest taka ogólna zasada, że im cieńsze szczypce a większy kolec tym skorpion jest bardziej jadowity. Dlatego u dużych słabo jadowitych skorpionów jak pandinus czy heterometrus jest zupełnie inaczej: potężne szczypce a mały kolec jadowy.

Wielkość skorpionów

Skorpiony potrafią osiągać dużą rozpiętość, jeśli chodzi o wielkość. Najmniejszym przedstawicielem jest Microtityus minimus,  9-12 mm. Największe to przedstawiciele heterometrus, hadogenes czy Pandinus osiągające ponad 20cm. Właśnie te największe skorpiony dysponują z reguły najsłabszym jadem i są polecane dla początkujących.

Skorpy dobre na początek:

  • Pandinus imperator
  • Heterometrus petersii
  • Hadogenes paucidens

Dobra wiadomość:

Większość skorpionów można trzymać grupowo, musimy zapewnić tylko odpowiednio większe terrarium. Jest to świetna sprawa, ponieważ ładnie urządzony zbiornik, z grupą skorpionów w środku wygląda świetnie i jest wspaniałą i intrygującą ozdobą domu.. Do tego w nocy podświetlenie UV i naprawdę takie „coś” robi robotę :P -przynajmniej na mnie zrobiło to wrażenie, gdy pierwszy raz zobaczyłem grupową hodowle b.jacksonii :) Oczywiście stado takie trzeba zawsze dobrze karmić i liczyć się z tym, że czasem najsłabsze ogniwo może odpaść :( i zostać zjedzone.

Skorpiony to tak ciekawe i niesamowite stworzenia, że przygotuję jeszcze jeden artykuł na ich temat, bo jest jeszcze kilka rzeczy o których chciałbym powiedzieć, a nie chce robić z tego długiego encyklopedycznego wpisu :P

Do napisania wkrótce :)

Pozdro

 

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × 1 =