Skakun – wyjątkowe oczy wyjątkowego pająka.

0

Włochate pająki u większości ludzi budzą strach i niepokój. Inaczej jest  widząc ten konkretny, słodki a nawet uroczy gatunek, inny niż wszystkie. Uśmiech na twarzy i radość…. takie można mieć  odczucia widząc skakuna, który jest niezwykłym przedstawicielem pajęczego świata.

Atrakcyjny wygląd i oczy..  Widząc je wyobrażam sobie randkową sytuację, gdzie facet mówi do kobiety… bardzo podobają mi się twoje oczy, są śliczne jak … u skakuna…. Niebanalny i jakże prawdziwy komplement. Zresztą nie będę się wymądrzał. Zobaczcie o oceńcie sami.

skakun

Skakun, stworzenie z innego świata.

Skakuny, tak jak aksolotl mają kosmiczny wygląd, ale nie tylko to jest u nich fascynujące. Ważniejszy jest ich charakter i przemyślane strategie łowieckie jakie stosują, wprawiając w zdumienie nawet osoby nie interesujące się owadami.. Ich wielkość wacha się od  1mm (rodzaj Eupoa) do do 20-30mm Hyllus oraz Sandalodes

Powiedziałem strategie łowieckie… skakuny nie polują jak inne pająki, nie budują sieci, nie czają się też czekając aż coś im spadnie nieba…

Zaradny jak skakun…

Skakuny biorą sprawy w swoje… hmmm, szczękoczułki? :P
Po prostu aktywnie polują, ale o tym jak to robią, napiszę zaraz.

Dwie cechy wyróżniające te pajęczaki na tle konkurencji:

1.krępa lecz subtelna budowa ciała

2.oczy                                                                                                                                                                                               wyjątkowe oczy, bo jest ich jak u innych pająków aż 8 sztuk, z tym że tylko 2 pary są dobrze widoczne, i to właśnie z nich najbardziej korzystają.

Sokół, elf czy lampart….. To skakun 3 w 1


Większość pająków ma słaby wzrok, jednak u skakuna zmysł wzroku jest ” sokoli jak na pająka”, najlepszy ze wszystkich pajęczaków i to właśnie on jest wykorzystywany do polowania. Jest w stanie niezwykle precyzyjnie  ustalić odległość od ofiary i podejść ją w ten sposób, aby na nią skoczyć jak lampart.

Skakuny może i wyglądają sympatycznie i uroczo, ale takie nie są. To wytrawni myśliwi. Gdy dostrzegą zdobycz a potrafią ją dostrzec ze znacznej odległości, to podkradają się do niej. Dopiero gdy podejdą wystarczająco blisko, wykonują szybki i zdecydowany skok. Mają wzrok jak elfy z „Władcy pierścieni”.

Gdzie można znaleźć skakuna?

Zamieszkują wiele środowisk a bardzo często możemy je znaleźć w naszych domach. W Polsce żyje ok 60 gatunków.
Potrafią odbywać długie skoki, nawet na 20 cm, co przy ich niewielkich wymiarach jest absolutnie wyjątkowym zjawiskiem. Dzięki temu są w stanie poruszać się znacznie szybciej niż chodząc. Czy potrafisz sobie wyobrazić siebie skaczącego na co najmniej 40 metrów?
…Dobry skoczek zawsze ubezpieczony… :)
Pisałem już, że skakuny nie tkają sieci aczkolwiek nie oznacza to, że z niej w ogóle nie korzystają. Traktują ją jako linkę asekuracyjną, która zapewnia im bezpieczne skoki.


Spokój i opanowanie jak u modliszki.

Wielokrotnie spotykając w swoim mieszkaniu skakuna, obserwowałem jak zareaguje na inne obiekty w swoim otoczeniu podrzucając im np. muszkę owocówkę.
Skakuny są tak odporne na stres, że biorąc je na rękę czy przenosząc w nowe miejsce  nie robimy na nich żadnego wrażenia. Po chwili są znowu gotowe do polowania.
Przypominają mi w tym modliszki, których zachowania są podobne. Sprawia to, że jest fajnym domowym zwierzakiem. Jeśli próbujemy go złapać lub ustawiamy mu  przeszkody, to pająk nie panikuje ani się nie boi ,tylko dokonuje obserwacji i zręcznie unika zagrożenia lub wymija przeszkody… O czym to świadczy? O inteligencji? Sprycie? Dużej energii?… nie mam pojęcia, ale jest to fajna cecha tych pajączków.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × 3 =