Scynki – jak ludzie.

0

Widząc scynka, zawsze miałem mieszane uczucia. Trochę jak jaszczurka, trochę jak wąż. Teraz wiem. Scynk to po prostu scynk. Ostatnio natknąłem się na niezwykłe informacje na temat tych zwierząt. Otóż wygląda na to, że są to jedne z bardziej ogarniętych jaszczurek. Zobacz co o nich przeczytałem:

Całe rodziny niewielkich jaszczurek współpracują przy budowie skomplikowanych, rozległych systemów tuneli tuż pod powierzchnią australijskiej pustyni. Nietypowe gady, które potrafią współpracować, opisano w PLoS One.

Kompleksy wąskich tuneli w półpustynnych okolicach słynnej, skalnej formacji Uluru w Australii, odkryli badacze z Macquarie University w Sydney. Budowniczymi tych struktur okazały się jaszczurki, scynki z gatunku Liopholis kintorei.

Uluru, święte miejsce aborygenów i scynków:)

Labirynty ich tuneli mogą się ciągnąć nawet na 13 metrów i zagłębiać w ziemię na metr. Tworzą je dziesiątki splątanych korytarzy, zaopatrzone nawet w dwadzieścia wejść; są tam też latryny, w których mieszkańcy podziemia załatwiają fizjologiczne potrzeby. Podziemne miasto scynków może tętnić życiem bez przerw nawet przez siedem lat – stwierdził dr Adam Stow z Macquarie University i jego współpracownicy.

Łał.. Są to zachowania, których z całą pewnością nie zaobserwujemy w terrarium, nie jesteśmy w stanie, zapewnić tak dużej przestrzenie tym zwierzętom, w domowych warunkach.

Według badaczy budowa tuneli jest dla pokoleń scynków wielkim wyzwaniem, wymaga też stałej konserwacji. „Wykopują piasek przednimi kończynami i mozolnie przerzucają go do najbliższego wejścia. Stamtąd jest on brutalnie wyrzucany, nawet na metr” – opowiada Stow.

W terrarium, scynki prowadzą bardzo skryty tryb życia. Nikt nie przypuszczał by, że mają swój sekret. Po raz kolejny ludzkość, przekonuje się, jak mało jeszcze wie na temat zachowań, niektórych zwierząt.

O ile wśród kręgowców budowanie schronień dla potomstwa jest dość powszechne, to podobnego zachowania nie obserwowano wcześniej u jaszczurek. Wiadomo tylko, że kilka spokrewnionych ze scynkami gatunków jaszczurek trzyma się w rodzinnych grupach. Do takiej wspólnoty najczęściej zmusza je środowisko: jeśli zwierzęta te żyją w okolicy, gdzie znajduje się tylko jedna skała, która daje im schronienie, jaszczurki nie mają większego wyboru i wspólnie ją zasiedlają.

Wynika z tego, że scynki są podobne do ludzi i wiedzą, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Jednak z braku termitów w okolicy, są zmuszone zamieszkać w „wielopokoleniowych domach.” 

Żyjące w norach jaszczurki żyją przeważnie na przestrzeniach otwartych, gdzie zmuszone są budować dla potomstwa schronienia przed drapieżnikami i złą pogodą. Już wcześniej naukowcy wykazali, że niektóre dorosłe scynki na długo wiążą się w pary, co roku się rozmnażają i za każdym razem wydają na świat od jednego do siedmiu młodych.

Termity - główny powód dla którego scynki "mieszkają rodzinnie".
Termity – główny powód dla którego scynki „mieszkają rodzinnie”.

Prawdziwy scynkowy charakter. Nie użalają się nad swoim losem i ciężką sytuacją w kraju:P Tylko dostosowują się do tego co jest, w myśl zasady „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.” 

Stow i jego współpracownicy badali DNA z próbek tkanek scynków, jak również zawartość ich „wychodków”, aby ustalić pokrewieństwo między rezydentami podziemnych korytarzy. Mieszkańcami labiryntów okazały się dorosłe pary, dzielące nory jednocześnie nawet z trzema miotami własnych dzieci.

„Te jaszczurki są niezwykłe dlatego, że budują trwałe schronienie dla swojego potomstwa, i dlatego, że w trakcie budowy współpracuje wiele osobników” – zauważa badacz. „To nietypowe wśród ponad pięciu tysięcy gatunków jaszczurek”.

Współpraca, piękna sprawa. Kolejna rzecz, której moglibyśmy się uczyć od zwierząt.

Stow zwraca uwagę, że jamy powstają w pobliżu podziemnych kolonii termitów, stanowiących ulubioną przekąskę scynków. „Oprócz tego, że zapewniają im łatwo dostępny bufet, tunele te chronią też przed temperaturami, które na pustyni potrafią się bardzo wahać. Pomagają też jaszczurkom utrzymać dłuższy czas optymalną temperaturę ciała” – tłumaczy.

Następnym razem gdy zobaczysz dziurę w ziemi, zastanów się - czy aby nie stoisz u bram podziemnego miasta:)
Następnym razem gdy zobaczysz dziurę w ziemi, zastanów się – czy aby nie stoisz u bram podziemnego miasta:)

„Ludzie często myślą o gadach jak o gorszych reprezentantach świata kręgowców, nie posiadających życia społecznego i niezbyt zainteresowanych własnymi młodymi” – zauważa cytowana przez serwis „News in science” herpetolog i znawca scynków dr Glenn Shea z Uniwersytetu Sydney. – Tu zaś mamy przykład gadów, u których widać taki sam poziom społecznych interakcji, co u ptaków czy ssaków”. Shea dodaje, że badany gatunek jest zagrożony, dlatego poznawanie go nabiera większego znaczenia i może pomóc w ochronie.

To akurat prawda, ludzie często nie doceniają zwierząt. Tym bardziej zimnokrwistych bezwzględnych gadów. Nie obchodzi ich także ich los, co jest dość przykre. Ponieważ każdego dnia, życie pokazuje jak wiele nowych rzeczy możemy nauczyć się na temat niesamowitego świata zwierząt.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,382120,australijskie-scynki-budowniczymi-podziemnych-miast.html

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

two × three =