Scynk olbrzymi z niebieskim językiem, czyli Tiliqua scincoides

0

Scynk olbrzymi, częściej nazywany tilikwa scynkowa, to sporych rozmiarów, masywny gad, którego najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu jest niebieski język. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie posiadasz w swoim terrarium gada odłowionego w naturze (co niestety jest bardzo popularną praktyką w przypadku wielu zwierząt), to gatunek Tiliqua scincoides będzie doskonałym wyborem dla Ciebie! Gad ten pochodzi z Australii, ze względu na bardzo rygorystyczne przepisy może być jedynie odławiany do celów naukowych. Kupując tilikwę scynkową masz pewność, że jest to gad hodowlany, co nie tylko jest lepsze dla środowiska, ale też lepsze dla samego gada. Urodzone w niewoli zwierzęta są odporniejsze, łatwiej akceptują obecność człowieka, a przy ich rozmnażaniu nie trzeba przejmować się odwrotnością pór roku w stosunku do Australii. Do tego jest to jaszczurka raczej prosta w hodowli, nie sprawia wielu kłopotów, nie jest drobna oraz delikatna i nie ma wygórowanych wymagań, więc nadaje się także na pierwszego gada.

 

Krótka charakterystyka scynka olbrzymiego – Tiliqua scincoides

Tiliqua scincoides to gad, którego główny podgatunek zamieszkuje właśnie Australię, jest to Tiliqua scincoides scincoides, zamieszkuje on wschodnią część wybrzeża Australii. Inny podgatunek, Tiliqua scincoides intermedia, także zamieszkuje Australię, ale jej północną część. Z kolei podgatunek Tiliqua scincoides chimaerea został dopiero niedawno opisany, zamieszkuje on wyspy Archipelagu Sundajskiego, głównie Tanimbar oraz Baber. Różnice między podgatunkami widoczne są w wielkości i barwie. Tiliqua scincoides scincoides jest jednak najbardziej popularny i większość hodowlanych gadów to przedstawiciele tego podgatunku, więc opisując Tiliqua scincoides będę kierował się wskazaniami właśnie dla tego podgatunku.

 

Tiliqua scincoides scincoides dorasta nawet do 60 cm, chociaż zazwyczaj osiąga 45 – 50 cm długości. Jest masywny, ma gruby ogon, drobne kończyny i charakterystyczny, szeroki niebieski język, który jest stosowany w celu odstraszenia ewentualnych drapieżników. Ciało pokryte jest pasiastym wzorem w odcieniach żółci oraz ciemnego brązu.

 

Tego gada można spotkać w bardzo zróżnicowanym środowisku, oprócz lasów deszczowych i chłodnych gór. Prowadzi on dzienny tryb życia i jest gatunkiem naziemnym, noc spędza ukryty i pomimo swoich sporych rozmiarów, to potrafi schować się w zaskakująco wąskich miejscach. Żyje długo, w hodowli do 25 lat, więc decydując się na jego zakup, należy być przygotowanym na zapewnienie mu odpowiednich warunków przez wiele lat.

Terrarium dla scynka olbrzymiego

Tiliqua scincoides to gatunek spędzający całe życie na ziemi, więc potrzebuje sporego terrarium o dużym dnie. Minimalne wymiary dla jednego osobnika to 150 cm na 90 cm, a optymalna wysokość wynosi 90 cm. Oczywiście utrzymując parę, należy zwiększyć powierzchnię o minimum 15%, a im większe terrarium ma ten gad do dyspozycji, tym lepiej dla niego. Optymalna temperatura w ciągu dnia to 22 – 30 stopni Celsjusza, a w nocy 17 – 20 stopni. Na wyspie ciepła temperatura może wynosić do 40 stopni. Wymagają niskiej wilgotności, około 40%. Możliwe jest latem utrzymywanie ich w wolierach, ale muszą być naprawdę dobrze zabezpieczone przed ucieczką i przed kotami oraz psami. Przebywanie na naturalnym świetle słonecznym wpływa korzystnie na tego gada, ale nie powinno się wystawiać szklanego terrarium na balkon czy parapet, bo gad może się przegrzać.

 

W terrarium koniecznie muszą zostać umieszczone kryjówki,  mogą to być odwrócone doniczki gliniane, suche liście, kawałki kory, czy też kryjówki wykonane z innych materiałów. Scynki nie kopią w ziemi norek, ale jeżeli podłoże jest miękkie, to mogą tego próbować, dlatego żywe rośliny mogą zostać wykopane ze swoich doniczek.

 

Żywienie scynka

Tiliqua scincoides nie są szczególnie wybredne, jeżeli chodzi o jedzenie, a na pewno przypadną do gustu posiadaczom ogrodów, którzy walczą ze ślimakami – scynk olbrzymi chętnie się nimi zajada. 60% diety powinno się składać ze ślimaków, bezkręgowców, osesków mysich, ryb, surowych jaj. Pozostała część diety to pokarm roślinny, głównie warzywa, owoce, mlecz, zioła, lucerna, nietrujące kwiaty.

 

Wielu niedoświadczonych hodowców podaje swoim scynkom dosłownie wszystko, zaczynając od słodyczy, kończąc na kotletach czy ziemniakach oraz jogurtach owocowych. Taka dieta może być dla gada tragiczna w skutkach, szczególnie że Tiliqua scincoides są żarłoczne i bez marudzenia zjadają wszystko to, co dostaną. Zawartość cukrów i mała ilość wapnia, a także odtłuszczenie to na pewno nie dieta, która powinna być przewidziana dla tego gada.

 

Dorosłe osobniki wystarczy karmić co dwa dni, a samice ciężarne 4 razy w tygodniu. Młode powinno karmić się codziennie. Utrzymując więcej niż jednego osobnika w terrarium, należy zadbać o to, aby nie walczyły one o pokarm.

Rozpoznanie płci tilikwy scynkowej

Określenie, czy masz samca, czy samicę, może być trudne, szczególnie bez większego doświadczenia w hodowli gadów. Samice mają troszkę krótsze głowy, kończyny oraz ogon, a przy tym dłuższy tułów, z tym że te różnice są na tyle subtelne, że ciężko je zauważyć. Nawet sondowanie może okazać się nie pewne, bo chociaż samce mają hemipenisa, to samice posiadają dużą hemiclitoris. Niektórzy wybierają jako metodę rozpoznania płci badanie poziomu testosteronu, ale nie jest metoda dopracowana.

 

Najłatwiej chyba rozpoznać płeć w okresie godowym, kiedy to zmienia się zachowanie samców Tiliqua scincoides. Stają się one aktywne, agresywne, są pobudzone, ale zachowanie też może być mylące, bo słabsze samce w tym czasie często zachowują się jak samice. Dorosłe samce podczas godów często wydalając białawą substancję, którą można znaleźć obok odchodów, czy na podłożu, substancja ma około 1 – 3 cm długości i jest złuszczonym naskórkiem z hemipenisa.

 

Rozmnażanie

Zimowanie pobudza gady go godów, ale nie zawsze jest konieczne. Okres zimowania to 5 tygodni dla samców i do 14 tygodni dla samic. Zimowanie może odbywać się na dwa sposoby, w powinno odbywać się w osobnych pojemnikach, na warstwie trocin, jeżeli gad w ciągu tygodnia nie zakopie się w trocinach, to należy go przenieść do terrarium. Inny sposób odbywa się w terrarium i polega na skróceniu dnia oraz obniżeniu temperatury do maksymalnie 20 stopni, nadal samce powinny być zimowane krócej niż samice.  Przy godach należy przenieść samicę do terrarium samca, gody mogą trwać tak długo, aż Tiliqua scincoides będą się nawzajem tolerować. Kopulacja może wyglądać groźnie, bo samiec łapie samicę za kark, po czym może zostać jej ślad.

 

Samica zazwyczaj ma młode raz w ciągu roku, czasami raz na dwa lata, a ciąża trwa u niej 100 dni. Scynki olbrzymie są żyworodne, młode mają nawet 15 cm długości, a jednorazowo może urodzić się nawet 20 młodych, które rodzą się w odstępach mogących wynieść do dwóch godzin. Nie trzeba ich oddzielać od matki, ale lepiej to zrobić dla prawidłowej opieki nad nimi. Początkowo jedzą małe świerszcze i papki owocowe.

 

Tiliqua scincoides to raczej spokojny i bezproblemowy gad, który wygląda przy tym ciekawie. Znalezienie przedstawiciela tego gatunku wcale nie jest trudne, Tiliqua scincoides oferują prawie wszystkie większe sklepy trudniące się sprzedażą gadów. Z pewnością będzie to doskonała inwestycja w gada, który łatwo się oswaja i bez problemów można mu zapewnić wartościowy pokarm.

źródła grafik: instagram: @herps101, @insectagram, @herpshots

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

18 − 18 =