Rozpłodnik doskonały ??

2

Jeśli chcesz założyć wydajną i mało wymagającą hodowle karmową, nie możesz przejść obok tego karaczana obojętnie. Dlaczego? Bo jest to jeden z najlepiej, najłatwiej rozmnażających się owadów karmowych. Prawdopodobnie zdolny do partenogenezy. Dlatego raz wprawiony w proces rozmnażania już nigdy nie przestanie. Już wiesz o kim mowa?

Nauphoeta cinerea czyli karaczan szary

Pojemnik do hodowli karaczanów szarych

Jako pojemnik  hodowlany możemy stosować takie samepojemniki jak te do hodowli karaczanów tureckich. Czyli akwarium z wytłaczankami do jajek, wyposażone w pojnik i podstawkę na pokarm. Niestety karaczany te wspinają się po szybach, dlatego krawędzie terrarium musimy wysmarować wazeliną. Jest to dla nich bariera nie do przejścia. Albo zapewnić inne pojemniki, które będą szczelnie zamykane. Na wazelinie z czasem, może pojawić się roztocze, dlatego musimy regularnie sprzątać cały pojemnik.

Wielkość pojemnika? W zależności od liczby karaczanów, ale gatunek ten jest naprawdę odporny na duże przegęszczenie. Z moich obserwacji wynika, że wręcz preferuje życie w zatłoczeniu i nie wpływa to na niego w żaden nie korzystny sposób.

Temperatura

ok. 30 °C. Im wyższa, tym szybsze będzie tempo wzrostu. Wilgotność? według mnie, nie ma znaczenia. Hodowałem te karaczany w niskiej wilgotności (bez podłoża i bez spryskiwania pojemnika) i rozmnażały się znakomicie :)

Karmienie karaczanów szarych

Wszystkożerny, możemy karmić zarówno suchymi mieszankami paszowymi, tworzonymi na bazie otrębów pszennych, z dodatkiem płatków owsianych, płatkowanego pokarmu dla rybek, suchej karmy dla psów i kotów, jak i warzywami i owocami. Pamiętaj jednak, żeby usunąć niezjedzone resztki w przeciągu 24-36h aby uniemożliwić rozwój pleśni i roztoczom.

Rozmnażanie Nauphoeta cinerea

Gatunek jajożyworodny, samica tworzy ootekę i inkubuje ją wewnątrz odwłoka. Po ok. miesiącu rodzi ok 30 młodych. Do osiągnięcia dorosłości potrzebują ok 3 miesięcy. Prawdopodobnie gatunek ten, jest zdolny do partenogenezy. Do oddzielenia wylęgu od dorosłych stosuję takie oto sitko.

Rachunek zysków i strat karaczanów szarych:

Zysk:

  • praktycznie nieśmiertelny – bardzo wytrzymały, odporny na błędy hodowców
  • długowieczny – do osiągnięcia dorosłości potrzebuje ok 3 miesięcy. Jako imago potrafi bardzo długo (nawet rok), tak więc ryzyko, że padną zanim zdążymy je podać naszemu zwierzakowi nie istnieje:)
  • niesamowicie płodny
  • niezwykle odporny na duże przegęszczenie,

Straty:

  • chodzi po szybach, dlatego pojemnik hodowlany musi być dobrze zabezpieczony
  • zagrożony wydziela śmierdzące substancje – nie przyjemne dla alergików – (czyli dla mnie:)). Po obcowaniu z tymi owadami, doznawałem łzawienia oczu, kataru a nawet duszności ale to tylko w sytuacji gdy oddzielałem młode od dorosłych – czyli miałem bezpośredni kontakt z kilkudziesięciu tysiącami tych owadów. Przy mniejszych ilościach nic się nie działo.
  • teoretycznie może się rozmnożyć w domu, mimo kilkuset tysięcy które wyhodowałem ( w domu).Nie zaobserwowałem rozmnożeń poza pojemnikami hodowlanymi.

 

Pozdrawiam

Michał „Azzurreeuss”

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Discussion2 komentarze

  1. Czy to możliwe że karaczany tureckie również wytwarzają jakieś śmierdzące substancje obronne? Zauważyłem że podczas mocniejszego ściśnięcia pincetą (ale bez przesady :p ) głównie samic, wydziela się straszny smród „spoconych skarpet”.

Leave A Reply

5 × 3 =