Rieppeleon brevicaudatus – kameleon liściasty (brodaty)

0

Miłośnicy niewielkich gadów na pewno zakochają się w Rieppeleon brevicaudatus! Ten kameleon znany jest jako kameleon liściasty, kameleon liściasty brodaty (kalka z angielskiego Bearded Leaf Chameleon), kameleon brodaty lub kameleon pigmejski. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar do 8 cm długości, samice mogą urosnąć do 10 cm. Czyni to je jednymi z  mniejszych kameleonów.

 

Dobry kamuflaż Rieppeleon brevicaudatus to jego tajna broń!

 

Rieppeleon brevicaudatus jest mistrzem kamuflażu! Stapia się ze swoim otoczeniem na tyle dobrze, że przez wiele lat myślano, że jest to niezwykle rzadka jaszczurka. Swoim wyglądem upodabnia się do liścia, nawet gruby i dosyć krótki ogon przypomina zakończenie listka. Ubarwieniem także doskonale pasuje do swojego otoczenia. Do tego Rieppeleon brevicaudatus jest mało ruchliwy, nawet przez dwa dni może pozostawać w tym samym miejscu i prowadzi nadrzewny tryb życia, więc nic dziwnego, że jego obserwowanie w naturze było bardzo utrudnione! Pod pyskiem można zauważyć małą wypustkę, czyli bródkę, od której wzięła się nazwa tego gada.

 

Mały, ale wytrzymały

 

Rieppeleon brevicaudatus jest mały, ale żyje w trudnych warunkach. Znaleźć go można w górach Usumbara (głownie w zachodniej części) oraz Uluguru w Tanzanii. Miejsca te mają dwie pory deszczowe (od marca do maja i od października do listopada). W ciągu dnia średnie temperatury sięgają przez większą część roku 27 stopni Celsjusza, za to w nocy spadają średnio do nawet do 12 stopni. Właśnie do takich warunków kameleon liściasty jest przygotowany.

 

Charakter Rieppeleon brevicaudatus

 

Rieppeleon brevicaudatus to skryty gatunek, który niekoniecznie będzie pozwalał brać się na ręce. Najlepiej będzie czuć się w dostosowanym do swoich potrzeb terrarium, w którym powinien spędzać cały czas, z krótkimi przerwami na konieczne zabiegi pielęgnacyjne lub wizyty u weterynarza. Kiedy ten kameleon czuje się zagrożony, to wydaje z siebie wibrujący dźwięk i zmienia kolor na ciemniejszy.

 

Kameleony liściaste są bardzo terytorialne, szczególnie samce nie lubią towarzystwa innych samców. Chociaż są niewielkie, to mogą sobie nawzajem zrobić krzywdę, więc należy im zapewnić odpowiednio dużo miejsca, a także nie należy trzymać samców razem. Z reguł dobrze sprawdza się za to trzymanie samca z kilkoma samicami.

Warunki w terrarium

 

Terrarium dla Rieppeleon brevicaudatus powinno mieć zróżnicowaną temperaturę, dzięki temu jaszczurki będą mogły same wybrać, w jakim miejscu chcą przebywać. Różnice nie muszą być duże, wystarczy dosłownie kilka stopni różnicy. Najlepiej w ciągu dnia zapewnić im temperaturę z zakresu 23 – 28 stopni Celsjusza. W nocy terrarium należy wychłodzić do 17 – 18 stopni, co czasami jest problematyczne, szczególnie latem. Nie ma potrzeby drastycznie obniżać temperatury na okres zimowy, o ile nie planujemy ich rozmnażania. Jeżeli widzisz, że twój kameleon liściasty bardzo często przebywa na dnie terrarium, to znak, że warto obniżyć temperaturę, bo jest mu za gorąco (ciepło ucieka do góry).

 

Wilgotnośc dla kameleona liściastego powinna być wysoka, na poziomie 80-90% w okresie letnim i około 70% w okresie zimowym. Ważna jest odpowiednia wentylacja, podłoże, a także używanie odpowiednich żarówek. Wentylacja zapewni komfort kameleonowi i nie pozwoli mu się udusić w ciepłym i wilgotnym otoczeniu, dodatkowo jest przydatna przy ochładzaniu terrarium. Podłoże z keramzytu odciągnie wodę i dzięki temu nie dojdzie do jego zalania. A żarówka ekologiczna nie będzie powodowała wysuszania.

 

Najlepiej do zraszania sprawdzą się ręczne spryskiwacze, a podczas zraszania należy także opryskać gady i można skontrolować ich stan. Czasami, kiedy nie są one często zraszane, mogą mieć problemy z oczami – łuszcząca się skóra po prostu na nich zostaje i doprowadza do stanu zapalnego. W takiej sytuacji należy delikatnie spryskać oko i wyczyścić je patyczkiem kosmetycznym.

 

Odpowiednie warunki sprawiają, że ten mały gad może przeżyć nawet 4 lata, chociaż zazwyczaj nie żyją one więcej niż 3 lata, a osobniki odławiane w naturze tylko kilka miesięcy.

 

Pokarm

 

Rieppeleon brevicaudatusjest mały, więc także jego pokarm musi być niewielkich rozmiarów. Co więcej, podczas karmienia trzeba zwrócić uwagę na to, aby wszystkie owady zostały od razu zjedzone, inaczej trzeba je odłowić. Może się zdarzyć bowiem, że skrywający się w terrarium owad wyrasta na większego i może zaatakować kameleona! Najlepiej do karmienia sprawdzą się małe świerszcze, muszki owocówki, małe karaczany, muchy plujki, mały plankton łąkowy. Nie powinno się podawać im zbyt szybkich owadów, a także larw, które mają twarde pancerzyki – ich zjedzenie może doprowadzić do śmierci kameleona. Konieczne jest podawanie witamin i wapnia.

 

Dymorfizm płciowy

 

Rieppeleon brevicaudatus różnią się wielkością, samice są większe od samców. Poza tym samce mają bardziej zielone lub żółte ubarwienie. Kiedy samiec przybiera jaśniejszy kolor (jest pobudzony), to zauważyć można u niego czarne paski, które biegną od oka przez cały bok ciała, aż do ogona. Ogon samca jest dłuższy, bardziej regularny i mocniej zwężony.

 

Rozmnażanie kameleonów liściastych

 

W celu pobudzenia godów warto przeprowadzić zimowanie, czyli obniżyć średnie w ciągu dnia i nocy, a także zmniejszyć wilgotność. Wraz z powrotem do normalnych warunków Rieppeleon brevicaudatus powinny przystąpić do kopulacji.

 

Samica po około 40 – 60 dniach od kopulacji składa jaja, których zazwyczaj nie jest więcej niż 6. Jaja są skórzaste, niewielkie, białe i najczęściej składane są na łodygach lub na ściankach terrarium. Powinny zostać przeniesione do inkubatora, dzięki temu można kontrolować ich rozwój, a młode nie zostaną przypadkowo wzięte za pokarm.

 

Inkubacja jest zależna od temperatury i może trwać od 55 do nawet ponad 100 dni, chociaż zazwyczaj trwa około 80 dni. Dla najlepszych wyników należy zmniejszać temperaturę w nocy, a także nie przesadzać z wilgotnością, gdyż wtedy młode mogą mieć problem z wyjściem z jajka. Młode po wykluciu się mają około 2 cm długości.

 

Rieppeleon brevicaudatus nie nadaje się dla początkujących hodowców, ponieważ wymagają sporo uwagi, odpowiednich warunków, a także wiele pracy przy rozmnażaniu. Z pewnością jednak ten maluch jest bardzo ciekawym gadem, który stawia swoich opiekunów przed coraz to nowszymi wyzwaniami!

źródło obrazka: https://www.flickr.com/photos/mtausb/3932073446

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

five − 5 =