Pyton tygrysi to duży wąż.

0

Babciu, pyton tygrysi to duży wąż- Tak opisał tego zwierzaka babci, mój syn gdy miał niespełna 4 lata i po raz pierwszy zobaczył python molurus bivittatus. Ciężko się z nim nie zgodzić, bo pytony te osiągają średnio 5 metrów, a rekordziści potrafią przekroczyć nawet 6 metrów długości. Jednak jest to żadko spotykane. Zazwyczaj w terrarium „kręcą się” w okolicach 4 metrów, co i tak sprawia, że węże te są jednymi z najwiekszych zwierząt jakie trzyammy w terrariach.
Przy obfitym karmienie, potrafią osiągnąc tak monstrualne rozmiary raptem w kilka lat.

Istnieją 2 podgatunki pytona tygrysiego:

Python molurus molurus występujący na subkontynencie indyjskim
Python molurus bivittatus szeroko rozprzestrzeniony w południowo-wschodniej Azji, i w terrariach całego świata. Szczególnie w USA, gdzie w cieplejszych rejonach jak Floryda, potrafił się osiedlić na dobre stając się niezbyt proszonym gościem.

Węże te z reguły są bardzo spokojne, jednak jak wszystkie węże osiągajace ponad 3,5metra, stanowią pewne zagrożenie.
Terrarium pytona tygrysiego.
Zwierzaki te wymagaja sporych terrariów. Jednak w USA hodowane są nawet w niewielkich rack systemach. Co pokazuje, żę mają naprawdę duże zdolności adaptacyjne i nie są wybrednymi zwierzakami. Z pokorą zaakceptują prawie każde warunki. Wielkość pojemnika hodowlanego dla dorosłego pytona może wynosić 180/200cm x 90x120cm x 50. Wysokość ma drugorzędne znaczenie, ponieważ są to naziemne węże.

Temperatura na poziomie 26-32 stopnie. Wilgotność zapewniamy za pomocą codziennego spryskiwania, jeśli wąż ma spory basen z wodą, to tak intensywne spryskiwanie nie będzie konieczne. W nocy nie powinna spadać poniżej 23-22 stopni. Szczególnie ważne po karmieniu, ponieważ jeśli będzie zimno, to wąż może zwrócić posiłek.
I tu dochodzimy do tematu karmienia. Trzeba zaznaczyć, że pytony potrafią sobie dobrze zjeść.

Węże te już po wykluciu potrafią wsysnąć dorosłą mysz. A potem jest już tylko lepiej, musisz być przygotowany, że dość szybko przestawisz się na szczury, potem na króliki. Pytony jedzą adekwatnie do wielkości, tak więc musimy być przygotowani na karmowe wydatki.

Ważne jest aby naszego pytona oswajać. Czyli nie otwierać terrarium tylko na porę karmienia, powinniśmy przyzwyczajać naszego pytona do bezpośredniego kontaktu z opiekunem, aby nie kojarzył otwarcia terrarium tylko z czasem polowania, bo w końcu może się to dla nas źle skończyć. Ugryzienie tak dużego węża do przyjemnych nie należy.

Poza tym, pytony tygrysie to jedna z piękniejszych i łatwiej dostępnych węży, jakie możemy trzymać w naszych terrariach.

tygrysi

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

3 × 5 =