Pyton idealny do terrarium – Aspidites ramsayi

0

Pytony są widziane jako potężne, majestatyczne i groźne gady. To prawda, te gady nie są też łatwe w utrzymaniu i bywają podatne na stres. Aspidites ramsayi, czyli pyton żółtogłowy, wydaje się jednak być idealnym do terrarium gatunkiem, polecanym przez wielu hodowców. Ten wąż pochodzi z Australii i w naturze występuje bardzo rzadko.

 

Charakterystyka Aspidites ramsayi

Aspidites ramsayi znany jest w Polsce jako pyton żółtogłowy, a po angielsku nazywany jest Ramsay’s python, Woma python albo Sand python. Dorosłe osobniki mierzą zazwyczaj 1,5 – 2,3 metrów długości, więc nie jest on przesadnie dużym wężem, co bardzo ułatwia czyszczenie terrarium czy przenoszenie go do innego zbiornika. Aspidites ramsayi nie ma całkiem żółtej głowy, wygląda trochę, jakby jego ubarwienie było cieniowane. Na ciele znajduje się wiele ciemniejszych prążkować, a ciało jest w odcieniach żółtego, pomarańczowego, oliwkowego lub różu. Wygląda on bardzo efektywnie.

 

Ten gad występuje na sporym terenie w Australii, głównie na zachodzie oraz południu kraju. Spotkać go można także w Nowej Południowej Walii, czyli na północnym-zachodzie Australii. Spotyka się go szczególnie na piaszczystych terenach. Aspidites ramsayi jest pytonem prowadzącym nocny tryb życia, w ciągu dnia chowa się w kryjówkach, najczęściej w powalonych kłodach albo wśród liści.

 

Ten pyton żyje do 25 lat, chociaż wiek większości osobników nie przekracza 15 lat. Powinien być hodowany pojedynczo.

asasa

Warunki w terrarium

Zapewnienie odpowiednich warunków w terrarium dla Aspidites ramsayi nie jest trudne. Minimalne wymiary miejsca, w którym będzie utrzymywany, to 150 x 60 cm dna oraz minimum 60 cm wysokości. Terrarium powinno być stepowe, należy przygotować odpowiednią kryjówkę dla pytona. Przedstawicieli tego gatunku należy hodować osobno, mogą one być agresywne w stosunku do siebie.

 

Temperatura w terrarium nie powinna spadać poniżej 26 stopni, ani też przekraczać 29 stopni. Bardzo ważne jest umieszczenie wyspy ciepła, chociaż jest to gad nocny, to często z niej korzysta. Temperatura w tym miejscu powinna osiągać maksymalnie 32 stopnie Celsjusza. W celu zapewnia odpowiedniego poziomu wilgotności nie powinno schodzić się poniżej 50%, ani powyżej 70%. Nocą wilgotność powinna być wyższa niż za dnia.

 

Charakter oraz karmienie Aspidites ramsayi

Aspidites ramsayi przez wielu hodowców jest polecany jako dobry pyton na początek. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę nie ma idealnego gada na początek. To hodowca musi się nadawać na hodowcę, gad może być dowolny. Odrobina doświadczenia jest jednak mile widziana, bo pyton ma sporo siły i może zrobić się groźnie.

 

Z reguły Aspidites ramsayi jest jednak wężem spokojnym, uległym, łatwo przyzwyczaja się do obecności człowieka. Jest poszukiwany przez miłośników egzotycznych zwierząt, a za młodego osobnika urodzone w hodowli trzeba zapłacić około tysiąc złotych, a spotkanie takiego gada nie należy do łatwych.

 

Z pewnościa za wyborem tego gada przemawia fakt, że bez większych problemów zjada świeżo zabite gryzonie, przy tym nie grymasząc. W naturze ten gad poluje na większość małych ssaków, a także na inne gady czy naziemne ptaki. Co ciekawe, to większość jego ofiar nie jest duszona w zwojach ciała, ale przygniata na przykład do ściany jamy czy konaru, w którym się ukrywa. Nie polują one bowiem aktywnie, zazwyczaj czekają, aż ofiara się do nich zbliży do ich kryjówki, gdzie nie ma wiele miejsca. Z tego powodu wiele dorosłych Aspidites ramsayi jest pokrytych licznymi bliznami, które są wynikiem walki o życie ich ofiar. W terrarium dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa gada lepiej podawać im pokarm zamrożony lub zabity.

 

Niestety, ale w naturze Aspidites ramsayi jest zagrożonym, a w niektórych rejonach jest uważany za krytycznie zagrożony. Szacuje się, że populacia pytona żółtogłowego zmniejszyła się aż o 50% w ciągu dziesięciu lat, co jest zatrważającą liczbą, a ryzyko wyginięcia na wolności jest znane od 20 lat. Jest to wynik zmian, które pojawiają się w pewnych rejonach występowania, związanych głównie z przeznaczeniem ziemi na tereny rolne.

 

Rozmnażanie

Rozmnażanie Aspidites ramsayi w hodowli nie jest trudne, udaje się dosyć często. W niektórych australijskich zoo prowadzone są programy hodowlane, a urodzone w ten sposób osobniki są wypuszczane na wolność.

 

Samica jest gotowa do rozmnażania w wieku 2 – 3  lat. Aby doszło do kopulacji, samiec powinien zostać wprowadzony do terrarium samicy, węże powinny przebywać przez jakiś czas razem, warto rozdzielać je co jakiś czas na tydzień lub dwa, aby mogły przyjąć pokarm i odpocząć.

 

Samica składa jednorazowo nawet 20 jaj, im młodsza jest samica, tym mniej jest jaj. W naturze jaja inkubuje w swoich zwojach, w warunkach terraryjnych lepiej jednak przenieść jaja do inkubatora. Okres inkubacji trwa około trzy miesiące.

asa

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/441212094719826043/, https://pl.pinterest.com/pin/441212094719826097/, https://www.tumblr.com/search/aspidites,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

20 + 1 =