Pyton czarny o niezwykłej urodzie – Morelia boeleni

0

Wiele osób na widok węża reaguje obrzydzeniem, a gady te często nie są zbyt urodziwe, więc w sumie nic dziwnego, że niekoniecznie budzą sympatię… Jednak pośród tej grupy zwierząt znaleźć można także wspaniałe okazy, takie jak Morelia boeleni, czyli pyton czarny. Znany jest także pod łacińską nazwą Simalia Boeleni lub pod angielskimi nazwami Boelen’s Python, lub black python.

 

Charakterystyka Morelia Boeleni

Morelia boeleni to pyton, który ma niezwykle ciekawe ubarwienie. Jego czarna skóra opalizuje w kolorach niebieskim i fioletowym, co przypomina trochę kolor rozlanej plamy benzyny. Brzuch jest jasny, a biel rozciąga się w kierunku grzbietu i tworzy zygzakowaty wzór na ciele pytona. Młode osobniki, zanim osiągną około metr długości, mają czerwone lub rdzawe ubarwienie, dopiero z czasem pojawia się u nich więcej czarnego pigmentu i zmieniają całkowicie kolor. Dzięki temu można dosyć łatwo rozpoznać, czy sprzedawany przez hodowcę młody osobnik naprawdę jest młody, czy może jego niewielka długość jest wynikiem chorób lub błędów hodowlanych.

 

Dorosły pyton czarny ma długość od 170 do 240 cm i jak wszystkie inne pytony nie jest jadowity, chociaż może boleśnie ugryźć, a swoje ofiary dusi, owijając się wokół nich. Morelia boeleni żyje do 25 lat, więc jest to obowiązek na lata!

 

Gada tego można w naturze spotkać w górskich dżunglach, na wysokości nawet 1750 m n.p.m. Znaleźć go można na indonezyjskiej wyspie Nowej Gwinei oraz w Papua-Nowa Gwinea.

 

Czy Morelia boeleni nadaje się dla początkującego terrarysty?

Wygląd tego gada to wielka zaleta, ale można okazać się także wadą – wiele osób nie do końca zastanawia się nad rozpoczęciem hodowli jakiegoś zwierzęcia w terrarium, a potem opieka nad nowym nabytkiem przerasta ich możliwości. Morelia boeleni, podobnie jak wiele egzotycznych węży, często jest odławiany w naturze, co powoduje problemy z pasożytami czy odmową jedzenia. Na dobrą sprawę jednak każdy wąż może być po zmianie środowiska nieprzewidywalny. Do tego dochodzi kwestia ewentualnych ucieczek – pytony czarne, chociaż większość czasu spędzają na dnie, to są także doskonałymi wspinaczami i chwila nieuwagi może je zachęcić do zwiedzania mieszkania. Gad nie stanowi zagrożenia dla domowników (ewentualnie małych zwierząt, jeżeli byłby głodny), ale na pewno nie poleca się, aby przebywał poza terrarium, gdyż potrzebuje stałej wilgoci i temperatury. Na pytanie “czy Morelia boeleni nadaje się dla mnie?” trzeba odpowiedzieć sobie samemu i wziąć pod uwagę wiele czynników. Odstraszającym amatorów czynnikiem może być cena i trudność z dostaniem osobnika do hodowli, gdyż nie jest to popularny gatunek.

beleni

Warunki w terrarium

Morelia boeleni wymaga określonych warunków, które jak najbardziej będą przypominać te naturalne. Na pewno szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na odpowiednią wilgoć, która powinna oscylować pomiędzy 60 a 80%, ale terrarium nigdy nie powinno być mokre. Zazwyczaj wystarczy dwukrotne lub trzykrotne zraszanie w ciągu dnia. Warto także dla lepszego zdrowia pytona czarnego wprowadzić sztuczną porę suchą i mokrą, każda powinna trwać około pół roku, ale nie powinno się przekraczać w żadną stronę zalecanego poziomu wilgoci. Należy jednak obserwować węża, jego wygląd, apetyt i aktywność najlepiej powiedzą nam, czy czuje się dobrze.

 

Temperatura zależy od wieku zwierzęcia, młode preferują wyższą temperaturę około 31 – 32 stopni Celsjusza, dla starszych Morelia boeleni odpowiednia temperatura to 27 – 30 stopni. Co prawda w górach Nowej Gwinei temperatura nocą spada nawet do 9 stopni Celsjusza, ale należy pamiętać, że węże chronią się w swoich gniazdach, gdzie nie jest tak zimno, a tak niskie wyniki są tylko chwilowe. Węża na pewno nie powinno się przemarzać, gdyż może się to skończyć jego śmiercią.

 

Żywienie

Morelia boeleni żywi się w naturze myszami, małymi ssakami, jaszczurkami, a młode także większymi owadami. W terrarium najbezpieczniejszy jest pokarm mrożony, gdyż w zamkniętej przestrzeni ssak może zaatakować węża i zranić go, próbując się bronić przed atakiem. Czasami węże niechętnie przystępują do jedzenia mrożonych myszy, można więc próbować z kawałkami surowego kurczaka, a potem podmienić je na gryzonie. Podczas karmienia ważne jest, aby światła były przygaszone, a pokój gdzie stoi terrarium, był cichy i spokojny. Lepiej podawać pytonowi czarnemu dwie małe myszy niż jedną dużą. Dorosłe osobniki wystarczy karmić 2 razy w tygodniu, młode wymagają częstszego karmienia. Jeżeli gad nie okazuje żadnego zainteresowania pokarmem to może nie być głodny, albo po prostu jest zestresowany.

morelka

Rozmnażanie w hodowlach

Niestety, ale Morelia boeleni niezbyt chętnie rozmnaża się w hodowlach. W samych stanach Zjednoczonych udało się tylko kilka prób, a w Europie sukcesem skończyło się niewiele więcej. Chociaż Morelia boeleni zazwyczaj przystępują do godów, to potem jednak okazuje się, że nie doszło do zapłodnienia jaj. Te, które są składane zapłodnione, często w czasie inkubacji przerywają rozwój albo młode są bardzo słabe i zdychają.

 

Co wpływa na tak dużą liczbę nieudanych prób? Hodowcy mają z tym niemały problem, prawdopodobnie składa się na to kilka czynników, takich jak: za duża ilość tkanki tłuszczowej u samicy (dzięki lepszemu żywieniu w terrarium niż w naturze), trudność w określeniu momentu, w którym Morelia boeleni są wystarczająco dorosłe do rozmnażania, a także problemy z określeniem jak niska powinna być temperatura podczas zimowania. Często problemem jest także określenie płci. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia kosztów zwierząt. Pytony czarne mogą być agresywne w stosunku do siebie, nawet jeżeli są to osobniki przeciwnych płci. Nie każdy hodowca chce podejmować próby kosztem zdrowia swojego gada.

 

Wiadomo jednak, że jaja są składane po 2 – 4 miesiącach od zapłodnienia i jest ich pomiędzy 10 a 30. W temperaturze 30 – 32 stopni młode wykluwają się po około dwóch miesiącach. Młode preferują więcej czasu spędzać na drzewach, więc terrarium dla nich powinno zawierać gałęzie.

 

Morelia boeleni to gatunek pytona, o którym musimy dowiedzieć się jeszcze wiele. Z pewnością jest to jednak gad, który wymaga dokładniejszego poznania, co może pomóc w ochronie naturalnej populacji.

 

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/parsonii2002/5209792756, http://imgpin.com/imgs/Boeleni,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

4 × one =