Pterinochilus lugardi – Grey Starburst Baboon

0

Pośród ptaszników Pterinochilus lugardi z pewnością przykuwa uwagę, wszystko dzięki jego ubarwieniu. Chociaż nie jest ono kolorowe, to bardzo charakterystyczne i ciekawe. Jest to pająk o średnich wymiarach, jego długość wraz z odnóżami wynosi do 15 cm. Ciało jest jasnobrązowe, na odwłoku znajdują się plamki w kolorze czarnym, samiec i samica są ubarwione tak samo. Występuje kilka odmian barwnych tego pająka, jedną z najbardziej znanych jest odmiana golden strip, która ma złocisty kolor ciała.

 

Występowanie i charakter Pterinochilus lugardi

Ptasznik ten występuje w naturze w Botswanie oraz Republice Południowej Afryki. Ten pająk buduje duże sieci pajęczyny, co może być problematyczne w terrarium.

 

Czy ten pająk nadaje się na pierwszego pająka? Nie jest to polecane, ze względu na siłę jego jadu. Warto pamiętać, że wszystkie ptaszniki pochodzące z Afryki mają bardzo silny jad. Nie powinien on zabić dorosłego, zdrowego człowieka (o ile nie ma on na niego uczulenia), ale ugryzienie zawsze jest niebezpieczne, bolesne i może doprowadzić do powstania różnych problemów zdrowotnych. Dodatkowo Pterinochilus lugardi są z reguły agresywne i nie czekają, aż potencjalne zagrożenie się do nich zbliży, tylko atakują. Warto więc dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie. Jeżeli jesteś zdecydowany, to z zakupem Pterinochilus lugardi w Polsce nie ma większego problemu.

lu

Warunki w terrarium dla Pterinochilus lugardi

Minimalne wymiar terrarium to dno o wymiarach 25 na 25 cm i 30 cm wysokości. W terrarium należy umieścić kryjówkę, w której pająk będzie mógł się chować. Optymalna temperatura jest raczej wysoka i wynosi 25 – 30 stopni Celsjusza, z lekkim spadkiem w nocy. Wilgotność na poziomie 65 – 75% jest dla Pterinochilus lugardi najlepsza.

 

Ten pająk nie kopie w podłożu, więc warstwa torfu lub włókna kokosowego nie musi być głęboka. Miłośnicy oglądania pająków na pewno będą zachwyceni tym, że produkuje on dosyć sporo pajęczyn. Aby dać mu większe możliwości ich tworzenia warto umieścić w terrarium gałąź lub rośliny, które będą służyły za miejsce zaczepienia pajęczyny.

 

Żywienie

Pająk Pterinochilus lugardi nie jest wybredny, młode zjadają bardzo chętnie larwy much, mącznika oraz muszki owocówki. Starsze osobniki potrzebują większego pokarmu, podaje im się głównie świerszcze, szarańczę oraz karaczany.

 

Rozmnażanie

Rozpoznanie płci nie jest możliwe przez ubarwienie, bo zarówno samiec, jak i samica mają ten sam kolor. Samice są z reguły większe i masywniejsze, a najlepiej płeć rozpoznać poprzez obserwacje najdłuższej pary odnóży krocznych. U samców znajdują się na nich haczyki, których używa przy kopulacji.

lug

Rozmnażanie Pterinochilus lugardi jest raczej łatwe, samiec powinien zostać wpuszczony do samicy. Z reguły nie jest ona w stosunku do niego agresywna, oczywiście o ile jest zdrowa, najedzona, a terrarium nie jest za małe.

 

Czas od kopulacji do złożenia kokonu może wynosić nawet 8 tygodni, zdarza się, że samica bez ponownej kopulacji składa kokon dwukrotnie. W kokonie jest około 100 – 150 jaj.

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/360710251382588136/, http://spidersninverts.com/product/pterinochilus-lugardi-fort-hall-baboon-juvenile/, http://jj-tarantulas.tumblr.com/post/137712273501/pterinochilus-murinus-bcf

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

19 − fifteen =