Ptasznik wenezuelski

0

Ptasznik wenezuelski czyli psalmopeus irminia. To jeden z piękniejszych ptaszników. Głęboka czerń, na której znajdziemy piękne pomarańczowe ornamenty znajdujące się na odwłoku i na każdym z odnóży. Właśnie przez atrakcyjny wygląd jest to bardzo chętnie kupowany ptasznik, nie tylko przez początkujących hodowców.

Skąd pochodzi ptasznik wenezuelski?

W tym przypadku, nazwa została trafnie przypasowana :) ponieważ pająk ten pochodzi z Wenezueli. Samice potrafią osiągnąć około 6cm samego ciała, samca są mniejsze a po ostatniej wylince nie są tak pięknie ubarwione. Jest to nadrzewny pająk, ale co ciekawe w przeciwieństwie do Poecilotheri czy Avicularii buduje, swoje gniazda tuż nad podłożem. Warto więc wstawić mu kawałek korzenia, liany lub coś, co będzie mu pomocne przy budowie pajęczynowego domu.

Niesamowite jest to, że obsypuje swoje gniazdo dodatkowo torfem, tak więc gniazda psalmopeusów, różnią się znacząco od tych, które budują inne nadrzewne pająki.

Hodowla Ptasznika wenezuelskiego

Prosta, pająk ten jest odporny na wahania temperatury i wilgotności. Jego dużym plusem jest temperament, jest to dość agresywny pająk, nie dysponuje jednak silnym jadem, a jego ukąszenie jest porównywalne z użądleniem innym mało jadowitych ptaszników. Pająk ten raczej rzadko kąsa, bardziej straszy, uderzając przednimi odnóżami chce przestraszyć oponenta, a w sytuacji poważnego zagrożenia woli, kierować się ku ucieczce.

Irminie są niezwykle szybkie, dlatego są polecane dla osób, które chcą brać się za bardziej agresywne i jadowite ptaszniki. Uważam, że świetnie przygotowują początkujących, do obchodzenia się z innymi groźniejszymi pająkami.

Jeśli ogarniesz, teleportujące właściwości ptasznika wenezuelskiego, to na pewno z innymi rodzajami też dasz sobie radę :)

Terrarium dla Ptasznika

Terrarium dla tego pająka nie musi być wielkie, wymiary 20x20x30cm i wysokość jest tu największą wartością, będzie idealne nawet dla dorosłej samicy.

Temperatura podobnie jak w przypadku innych pająków na poziomie 24-28 stopni. Wilgotność ok 80%.

Jeśli chodzi o rozmnażanie ptasznika wenezuelskiego to jest ono dość łatwe. Ponieważ, pająki te chętnie przystępują do kopulacji. Po kilku tygodniach samica składa kokon, w którym może znajdować się nawet 200 jaj.

Psalmopeus irminia, był jednym z moich pierwszych ptaszników, i do dziś pamiętam jak potrafią być szybkie i skoczne.

Kiedyś samica L6 wykonała skok na około 6-7cm, ze swojego pudełka, wprost na mnie :) dlatego przy manipulacjach musimy być bardzo ostrożni. Nigdy nie wiadomo, kiedy ten pająk może nam zwiać :P

Pozdroo

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

five × 2 =