Ptasznik – tarantula

0

Duży pająk, ptasznik czy tarantula dla laika to jedno i to samo.. O ile dużego pająka możemy znaleźć w piwnicy, tarantule w południowej Europie i Azji. To najwięcej ptaszników, znajdziemy w szklanych terrariach :) gdzie stanowią ozdobę i ciekawy obiekt do obserwacji, dla pasjonatów terrarystyki..

Dlaczego ptaszniki są tak popularne??

Bo są proste i mało wymagające w utrzymaniu. Efektowny wygląd i setki różnych odmian, sprawiają że każdy znajdzie coś dla siebie. Do tego są stosunkowo tanie i odporne na błędy początkujących terrarystów. I dodatkowo są po prostu ExTra :). Sam swoją przygodę z terrarystyką zaczynałem od Aviculari versicolor L2 :) Ale są też niebezpieczne strony, jeśli masz jednego ptasznika, to po chwili będziesz chciał ich mieć więcej…

Czy ptaszniki są jadowite??

Tak, ptaszniki jak wszystkie pająki są jadowite. Niektóre bardziej, niektóre mniej. Zdecydowana większość nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Ale są też takie po których mogą dziać się dziwne rzeczy, nawet kilka miesięcy po ukąszeniu. Jest trochę takich raportów w sieci.

Jaki pająk jest dobry dla początkującego??

Niektórzy mówią, że ten gatunek nadaje się dla początkującego a ten nie… Ja uważam, że każdy gatunek się nadaje. Mi nigdy żaden pająk nie stwarzał żadnych problemów, wiadomo niektóre są bardzo szybkie i agresywne, lub bardziej jadowite ale dla chcącego nic trudnego:) Były okresy, że w swoim domu miałem ok. 2000 pająków ptaszników, większość maluchów… No może czasami z wykopaniem z nory i przenoszeniem do innego tera dorosłej samicy Crawshai lub wyciągniecięm z gniazada Poecilotheri było trochę problemów:P to i tak miło wspominam te chwile.

Jak i kiedy pająk rośnie??

Pająk rośnie po linieniu. Przed linieniem przestaje jeść i ciemnieje, robi się jakby bardziej matowy by następnie ułożyć się na plecach, i wyjść ze swojej skóry:) Wtedy pająka przez ok 4-5dni nie karmimy, bo i tak nie będzie jadł:) Musi w pełni stwardnieć i powrócić do swojej normalnej aktywności. Oznaczenia L1, l2,.. L10 z jakimi często się spotykamy kupując pająka, oznacza po prostu, która to wylinka.

Gdzie kupić ptasznika??

Ptasznika, można kupić bezpośrednio u hodowcy, w sklepach terrarystycznych, na giełdach zwierząt egzotycznych lub przez internet. Obecnie nie ma z tym najmniejszego problemu.

Czy ptasznika mogę oswoić i brać na ręce??

Nie, pająków nie powinno się brać na ręce. Mimo tego, że dany osobnik może być bardzo spokojny i nie przejawiać żadnej agresji, to nigdy nie mamy pewności, że coś mu nie spasuje i akurat nas dziabnie. Wyjątkiem może tu być sytuacja gdy pająk jest świeżo po wylince i jego kły są jeszcze miękkie.

Czy ptaszniki wydają odgłosy??

Tak, niektóre gatunki jak np. Citharishius crawshayi lub theraphosa blondi, potrafią strydulować i wydawać sykliwy dźwięk. Jest to dosyć efektowne:) ot taka ptasznikowa sztuczka. Brzmi to podobnie do syczenia węża.

Czy ptasznik zjada ptaki??

Pająki żywią się głównie bezkręgowcami, i niezwykle rzadko zdarza się żeby wsysneły sobie jakiegoś kręgowca. Choć nie jest to nie możliwe.

 Podsumowując, ptaszniki to piękne i interesujące stworzenia. Zaintrygują każdego znajomego, który przyjdzie do Twojego domu. Jednak jak z każdymi zwierzętami, które są jadowite trzeba zachować pewne zasady BHP aby móc spokojnie cieszyć się, z ich posiadania:)

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 − 1 =