Ptasznik olbrzymi

0

Ptasznik olbrzymi czyli lasidora parahybana, to wielki włochaty ptasznik osiągający do 11cm długości samego ciała, wraz z odnóżami potrafi mieć ponad 25cm, i właśnie przez to, jest jednym z największych pająków, żyjących na świecie. Co prawda wielkością ustępuje ptasznikowi goliatowi, ale za to jest od niego dużo tańszy. Młodego pająka możemy kupić już za 10-20 zł, więc jest to super propozycja, dla osób z okrojonym budżetem, którzy w swojej hodowli chcą dużego pająka :)

Ptasznik olbrzymi w terrarium

Z uwagi na swoje rozmiary, potrzebuje większego terrarium. Powierzchnia dna 30×30 cm lub większa. Standardowy wystrój jak dla każdego ptasznika naziemnego. Wysokość ok. 25 cm, wyższego terrarium nie polecam, ponieważ pająk z uwagi na swoją masę, może ulec zranieniu jeśli spadnie ze zbyt dużej wysokości. Generalnie pająk ten jest dość spokojny, czasami zdarzają się bardziej nerwowe osobniki, ale nie zdarza się to często, ale nawet wtedy nie ma się czego obawiać, ponieważ pająk ten ma bardzo słaby jad.. Większym zagrożeniem są jego kły jadowe, które osiągają znaczne rozmiary, przez co ugryzienie może być bolesne.

ptasznik olbrzymi je świerszcza„Pająk ten ma dużo siły i często widzę, jak próbuje przegryźć siatkę wentylacyjną:P dlatego terrarium musi być dobrze zabezpieczone, a jeśli trzymamy pająka w plastikowym box, musi być solidne. Zdarzyło mi się, że cienkie plastikowe pojemniki były przegryzane a pająk uciekał.”

Ptasznik olbrzymi dla każdego

Tak jak już wspominałem wcześniej, pająki te są dość tanie, i ogólnie powszechne. Nie ma problemu z ich zakupem, nawet dorosłe samice czasem widziałem do kupienia za ok 120-150zł.

Więcej informacji o ptaszniku olbrzymim

Pająk ten jest szeroko rozprzestrzeniony w Brazyli, gdzie prowadzi naziemny styl życia, większość czasu spędza w wykopanych przez siebie norach, lub zajmuje opuszczone kryjówki po małych ssakach.

Karmienie:

Według mnie nie jest to pająk zbyt żarłoczny, ale z uwagi na swoje rozmiary musimy zastosować adekwatną karmówkę. Dla dużych samic, najlepiej stosować karaczany madagaskarskie, karaczany argentyńskie, szarańcze i czasem świerszcze. Bez problemu potrafią sobie poradzić z dorosłymi karaczanami madagaskarskimi.

Płodny jak ptasznik olbrzymi :)

To niesamowite, ale pająki te łatwo się rozmnażają, a w kokonie może być ich nawet 2000 szt. Właśnie dzięki tej niezwykłej płodności, pająk ten jest tak powszechny, a cena jest niska.

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

3 × 4 =