Ptasznik goliat

0

Ptasznik goliat lub też ptasznik gigant, różnie nazywane są ptaszniki z rodzaju Theraphosa. Do tego rodzaju należy kilka ptaszników: blondi, strimi, apophysis i kto wie ile jeszcze. Puszcza amazońska skrywa wiele skarbów, a co jakiś czas odkrywane są nowe:)

Ptaszniki te są podobnej wielkości ok12cm samego ciała, a mierzone wraz z odnóżami osiągają ok. 30cm.

Dorosłe samice dożywają nawet 20lat!! Wielkie rozmiary, a do tego kły jadowe osiągające ok 2,5cm i umiejętność strydulacji, czynią z tego pająka niezwykle interesujący
obiekt obserwacji.

Występują w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, w tym: Wenezueli, Brazylii, Gujany, Surinamu oraz Gujany Francuskiej.

Ptasznik Goliat albo Gigant

Często w necie można się spotkać, z artami na temat tego pająka. Gdzie ludzie chcą zdobyć więcej odsłon dzięki sensacyjnym nagłówkom i wymyślonym mitom na temat gigantycznych pająków.. Theraphosa jest wielkim ptasznikiem, może osiągać nawet 250 gram wagi, to prawda… ale nie różni się w hodowli z innymi ptasznikami..

Być może jedną ważną rzeczą w jego hodowli, to utrzymywanie dość stabilnych warunków temperatura i wilgotność, ponieważ pająk tne pochodzi ze strefy równikowej, gdzie wahania temperatur są niewielkie.. Spotkałem się kiedyś z opinią hodowców, że często pająki te uważane są za ciężkie w utrzymaniu i padliwe przez osoby, które nie umiały zapewnić im stałej temperatury.. Sam niestety posiadałem zbyt mało egzemplarzy, żeby móc stwierdzić iż ten wniosek jest uzasadniony.

Karmienie ptasznika goliata myszami to standard

Sporo jest tego typu filmików na YT, ale osobiście uważam to za zbędne barbarzyństwo.. Nie ma żadnego sensownego, uzasadnienia karmienie ptaszników myszami.

Jako pokarm stosujemy zwierzęta karmowe dostosowane do wielkości pająka (szarańcze, karaczany, świerszcze). Gatunek bardzo żarłoczny.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie tego gatunku jest trudne, dotychczas słyszy się o niewielu rozmnożeniach tego pająka w niewoli, przez co jego cena jest stosunkowo wysoka.

Jeszcze kilka lat temu pająki L1 można było kupić za 40zł. Ale jako, że zakazano odłowu podaż tego pająka drastycznie zmalała, a cena wzrosła kilkukrotnie.

Ptasznik goliat w pozycji do ataku

Ważne uwagi:

W razie zagrożenia potrafią wyczesywać parzące włoski z odwłoka, co nie jest przyjemne.

Dodatkowa ważna rzecz na którą należy zwrócić uwagę, to to, żeby terraria były dość niskie, i nie posiadały zbyt wielu niebezpiecznych elementów wystroju (jak tylne ściany czy inne z ostrymi krawędziami) po, których pająk będzie się mógł wspinać. Ptasznik goliat, osiąga ogromne rozmiary i podczas upadku z wysokości, może ulec poważnym zranieniom.

Co nie zmienia faktu, że jest to jeden z bardziej kozackich pająków.

Pozdroo

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

twelve − eleven =