ptasznik cena – czyli jak kupić pierwszego pająka?

0

Pająki ptaszniki to coraz popularniejsze zwierzaki egzotyczne trzymane w terrarium. Niewielkie wymagania, niskie koszty utrzymania i ich niewielka cena sprawiają, że praktycznie każdy może sobie pozwolić na pająka. Ale czy na pewno pająki są zwierzętami dla Ciebie? Zanim jednak opowiem o cenach ptaszników, przeczytaj co mam do powiedzenia w tym temacie i sam zdecyduj czy to zwierzę jest dla Ciebie?

O czym należy pamiętać decydując się na pająka ?

Ptasznik to nie chomik czy świnka morska, sporo ludzi jednak myśli, że jak oswoi pająka to będzie go brało na ręce, a jak się do nas przyzwyczai to będzie przychodził na zawołanie.  Tak niestety nie jest, pisałem o tym już kiedyś. Pająka ptasznika bezpiecznie na ręce możemy wziąć tylko wtedy, gdy pająk jest zaraz po wylince a jego pancerz i kły nie zdążyły jeszcze stwardnieć. Niskie ceny pająków sprawiają, że trafiają one często w nieodpowiednie ręce.

Pomyślisz pewnie: Azzurreeuss pieprzysz głupoty, na Youtubie jest pełno filmików z pająkami na rękach. – No tak, nie mówię, że się nie da, ale jest to ryzykowne, posiadając pająka jakiś czas jesteśmy w stanie wyczuć jego temperament, ale 100% pewności, że akurat nas nie dziabnie, nie będziemy mieć nigdy. Zrobisz jak uważasz. Ja takie zachowania zdecydowanie odradzam, i sam robię to sporadycznie – będąc świadomym ryzyka.

Alergie i uczulenia:

Spora część pająków w czasie obrony, albo gdy jest zaniepokojona wyczesuje parzące włoski z odwłoka, może to być bardzo nieprzyjemne dla alergików – dla mnie jest.. U mnie powoduje to zaczerwienienie skóry, pieczenie, swędzenie, łzawienie oczu, kichanie-smarkanie:P. Ale nie u wszystkich objawy są aż tak dotkliwe. Oczywiście przestrzegając zasad BHP przy pająkach, bardzo ciężko o taką sytuację ;) Jest się w stanie tego uniknąć nawet bezpośrednio manipulując przy ptaszniku :) Więc nie należy się tym zbytnio przejmować, tylko pamiętać, że jest to możliwe.

pająk ptasznikJaki ptasznik jest najlepszy dla początkującego ?

Osobiście uważam, że każdy pająk jest odpowiedni, sam zaczynałem od versi – które miały opinię padliwych i delikatnych. Jeśli masz podstawową wiedzę, to poradzisz sobie z każdym. Co prawda bardzo agresywne i duże pająki mogą sprawić czasem trochę problemów, jeśli będziemy chcieli je gdzieś przełożyć. Pamiętam jaki kiedyś walczyłem 20 minut z dorosłą samicą Crawshayi aby spakować ją do pudełka :P

Dlatego ogólnie stosuję się zasadę, że na początek warto wybrać pająka:

A. Nie posiadającego silnego jadu i nieagresywnego

B. Raczej powolnego, umiejętności teleportacyjne:P niektórych pająków mogą czasem zaskoczyć nawet doświadczonych pajęczarzy.

Dlatego osobiście na początek, polecam:

  • Ptasznik białokolanowy
  • Ptasznik kędzierzawy
  • Ptasznik czerwonokolanowy
  • Ptasznik tygrysi
Generalnie, można powiedzieć ze pająki z rodzaju Brachypelma i Grammostola są ok, na początek ;) Jeśli mimo wszystko chcesz innego, warto zapytać hodowcy o opinie. Osoba, która się na tym zna z pewnością Ci doradzi.
I tu powstaje kolejna pytanie:

Gdzie kupić pająka?

Obecnie pająki ptaszniki, możemy kupić praktycznie wszędzie, w dobrych sklepach zoologicznych, za pośrednictwem internetu lub od hodowców ;)

Kogo ja polecam? Pomyślisz pewnie, że jako hodowca będę solidarny z hodowcami ;) otóż nie. Myślę, że można kupić pająka od każdego kto się na tym zna, i jest w stanie nam odpowiednio doradzić oraz przekazać niezbędną wiedzę, dzięki której jako początkujący, będziemy mogli uniknąć podstawowych błędów :)

Ceny ptaszników

Czy pająki są drogie ? I tak i nie ? Ogólnie wszystko zależy od gatunku i miejsca gdzie kupujemy. Sklep czy hodowca.  Oraz od wielkości pająka i jego płci.

cena goliata bywa wysoka

 

Ceny większych pająków są odpowiednio wyższe, tak samo wysexowane samice osiągają wyższe ceny niż samce czy unisexy. Ogólnie mówiąc ceny pająków mogą wahać się od ok. 5-10 zł za np. kędziora czy białokolanowego L1 i dochodzić do kilkuset zł za droższe i rzadsze pająki.

W dziale poświęconym sklepom terrarystycznym pokazuję odpowiednie miejsca do zrobienia zakupów :)

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nineteen + 7 =