Psalmopoeus cambridgei – ptasznik trynidadzki

0

Genialna nazwa, która mówi wszystko o tym pająku. Ptasznik trynidadzki to pająk zamieszkujący Trynidad. To akurat nasuwa się na myśl samo. Tyle wie każdy, kto  tylko usłyszy polską nazwę psalmopeusa cambridgei.

Mimo wszystko o tym pająku można powiedzieć znacznie więcej. Przyznaję się bez bicia, że jakoś ten pająk nigdy mnie nie interesował. Miałem kilka sztuk, przez krótki okres czasu, jednak nie wydawał mi się atrakcyjnie ubarwiony ani ciekawy. Do tego był popularny i tani. Będąc młodym byłem terrarystycznym snobem i szukałem unikatów, pająków niszowych bo wydawały mi się one o wiele fajniejsze. Na szczęście z czasem człowiek dorasta i zaczyna dostrzegać rzeczy, które wcześniej były niedostępne dla jego świata.

Tak wkroczyłem w nowy świat. Świat, w którym dostrzegam szereg zalet tego pająka.

Psalmopeus cambridgei czyli ptasznik trynidadzki w terrarium.

Tak więc co dostrzegłem w tym pająku po latach?

psal#1. Jest tani. Popularność to zaleta. Każdy może sobie na niego pozwolić. Ogólna dostępność nie oznacza, że ten pająk jest byle jaki. Oznacza tylko tyle, że już wiele lat temu wielu terrarystów dostrzegło w tym pająku unikalne zalety, które sprawiły że został tak upowszechniony i popularny.

#2. Jest duży i szybki. Kolejna zaleta. Jest to pająk osiągający nawet 7cm samego ciała. Z odnóżami czasami może przekroczyć 20cm. Niesamowita szybkość i zwinność do tego niektóre osobniki potrafią być charakterne, ale nie dysponuje niebezpiecznym jadem. To taka poecilotheria dla początkujących.

#3. Pająk ten nie wyczesuje parzących włosków. Duża zaleta, szczególnie dla alergików.

#4. Jest ładnie i proporcjonalnie zbudowany. Być może nie ma zniewalających kolorów ale od tego pająka bije harmonia i majestat, którego u części ptaszników nie znajdziemy.

#5. Prosty w hodowli i odporny na błędy początkujących hodowców. To nie jest avicularia czy theraphosa, które przy mocniejszych wahaniach temperatury albo bez wyraźnej przyczyny potrafi wywinąć odnóżami, mimo najlepszych starań hodowcy.

#6. Jest to gatunek endemiczny, występuje tylko w jednym miejscu na świecie a możesz go hodować w swoim terrarium. Czy to nie wspaniałe??

pscam

Ptasznik trynidadzki warunki hodowli.

Terrarium o wymiarach 20x20x30 będzie ok. Standardowy wystrój jak dla ptasznka nadrzewnego. Temperatura na poziomie 25-27 stopni i wilgotność 75%. Ale jeśli temperatura będzie niższa to nie zaszkodzi to pająkowi, po prostu będzie wolno rósł.

Karmienie psalmopeus cambridgei

Jest to gatunek żarłoczny i bywa agresywny. Jedzonko nie ma żadnych szans. Świerszcze, szarańcza i karaczany to najlepsze co możemy podać naszemu trinidadowi w terrarium.

Rozmnażanie:

Właśnie przez proste i wydajne rozmnażanie ten pająk stał się tak popularny. Przy odpowiedniej temperaturze i karmieniu samice są zdolne do rozrodu już po niespełna roku. Po około 2 miesiącach od kopulacji samica wytwarza kokon, czasami robi nawet 2. W kokonie znajduje się od 70 do nawet około 200 młodych.

Psalmopeus cambridgei to wspaniały wybór jeśli chcesz wejść w świat bardziej wymagających pająków.

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/_papilio/8111582094, https://pl.pinterest.com/pin/422071796306451389/, https://pl.pinterest.com/pin/125608277084232651/,

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

10 − 10 =