Poecilotheria subfusca

0

Poecilotheria subfusca to kolejny przedstawiciel rodziny Poecilotheria, który wyróżnia się ciekawym wyglądem. Tego ptasznika w naturze znaleźć można na Sri Lance, jest on bardzo kontrastowo ubarwiony i w terrarium wygląda wspaniale!

 

Charakterystyka Poecilotheria subfusca

Poecilotheria subfusca jest pająkiem agresywnym i bardzo skocznym oraz szybki, z tego powodu nadaje się on tylko dla osób, które mają doświadczenie z podobnymi ptasznikami. Jest to pająk jadowity, którego ugryzienie jest bolesne i bardzo groźne.

 

Jest to pająk nadrzewny, aktywny nocą i na miejsce swojego zamieszkania wybiera tylko lasy tropikalne – takie też warunki trzeba zapewnić mu w terrarium.

su

Dorasta do wielkości 6,5 – 7 cm, z odnóżami, które rozprostowane mają 15 – 20 cm. Łatwo go poznać przez ciemniejsze, bardziej kontrastowe ubarwienie, na grzbiecie znajduje się jaśniejsza “gwiazdka”. W przypadku tego gatunku samce są mniej kontrastowe, ale ich ciało ma lekki, fioletowy połysk. Spodnia część ciała jest zawsze czarna.

 

Terrarium dla Poecilotheria subfusca

Minimalna wielkość terrarium dla tego pająka to 30 x40 cm dna i co najmniej 40 cm wysokości. Terrarium musi być wyposażone w liczne kryjówki, najlepiej z kory, powinno znajdować się w nim kilka gałęzi, po których ptasznik będzie mógł chodzić. Na podłoże najlepiej sprawdza się torf, w grubości 5 – 7 cm.

 

Poecilotheria subfusca może być trzymany w grupach, oczywiście o ile w terrarium jest wystarczająco dużo miejsca i wszystkie pająki otrzymują odpowiednią ilość pokarmy dla siebie.

subu

Optymalna temperatura dla tego pająka wynosi 28 – 30 stopni w ciągu dnia i 22 – 24 stopnie nocą. Niekonieczne jest posiadanie wyspy ciepła, bo jest to pająk o nocnym trybie życia. Odpowiednia dla niego wilgotność wynosi 70 – 80%

 

Zimowanie tego pająka nie jest konieczne, o ile nie chcę się ich rozmnażać. W tym celu temperatura powinna stopniowo spadać do 20 – 22 stopni w ciągu dnia i 16 w nocy.

 

Pokarm

Żywienie pająków Poecilotheria subfusca nie jest trudne, pokarm musi być odpowiednio dobrany do ptasznika wielkością. Małe pająki chętnie jedzą muchy i larwy mącznika oraz małe świerszcze. Dorosłe osobniki potrzebują trochę większych ofiar, jak dorosłe świerszcze, karaczany czy szarańcza. Można im podać w celu urozmaicenia diety małą mysz raz w miesiącu. Bardzo ważne jest, aby podawany pokarm był ruchliwy i żywy – inaczej pająk może na niego nie zapolować, do polowania bowiem pobudza go ruch. Podczas karmienia należy zachować ostrożność, najlepiej w tym celu stosować odpowiednie szczypce.

 

Rozmnażanie

Rozmnażanie Poecilotheria subfusca jest uważane na trudne, a samica może pożreć samca po godach. Ważne jest więc, aby zarówno samiec, jak i samica, zostały dobrze nakarmione. Chociaż w niewoli często dochodzi do kopulacji, to samica rzadko składa kokon. W normalnych warunkach potrzebuje ona na to od 3 do 6 miesięcy w kokonie może być od 40 do 200 jajeczek – w wielkości wielką rolę gra wielkość samicy i jej wiek, im starsza, tym więcej jajeczek znosi.  Małe nimfy są spore, mają nawet 1,5 cm z odnóżami i szybko rosną, po przeistoczeniu w pająki L1 mają nawet 3 – 4 cm z odnóżami. Większość hodowców poleca zostawienie kokonu do opieki samicy, zajmie się ona nim należycie i tym samym zmniejszone zostanie ryzyko przypadkowego zniszczenia dużej części jajeczek.

 

Poecilotheria subfusca to pająk bardzo interesujący! Do tego nie jest bardzo drogi i można go dostać w Polsce, jednak decydując się na niego, należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie!

poe

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/399976010635077285/, https://pl.pinterest.com/pin/557390891352056213/, https://pl.pinterest.com/pin/156218680794808011/, https://pl.pinterest.com/pin/276056652135101221/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

19 − ten =