Poecilotheria striata

0

Pająki u większości społeczeństwa powodują obrzydzenie i chęć ucieczki. Nie jest to zła z punktu widzenia ewolucji reakcja, w końcu wiele pająków jest jadowitych, a dawniej takie ugryzienie wiązało się z prawie pewną śmiercią. Można powiedzieć, że w pewien sposób arachnofobia jest ukryta w naszych genach i tylko czeka na odpowiedni moment do uaktywnienia się. Nie każdy jednak ze strachem reaguje na stawonogi, a niektóre okazy się wyjątkowo piękne. Poecilotheria striata z pewnością jest pająkiem, który przyciąga uwagę!

 

Poecilotheria striata – Po prosty piękny ptasznik!

Ten ptasznik jest po prostu piękny! Natura nie poskąpiła urody temu zwierzęciu, które dzięki charakterystycznemu ornamentowi na grzbiecie jest jednym z najładniejszych zwierząt terraryjnych. Ornament jest czarno – biały. Dwie pierwsze kończyny ma w kolorze żółto-czarnym, dwie ostatnio za to w kolorze czarno-białym. Tego pająka łatwo poznać po jego podbrzuszu, które jest całkowicie czarne i posiada jedynie białe zabarwienie w okolicach otworu płciowego.

 

Na jego niezwykłą urodę wskazuje angielska nazwa – Mysore Ornamental. Ptasznika o takiej nazwie aż chce się mieć!

st

Charakterystyka

Ten  pająk żyje długo, samice dożywają do 15 lat. Samce żyją do pół roku po ostatniej wylince.

 

Poecilotheria striata są indyjskimi pająkami, spotkać można je w okolicach miast Kerala, Mysore oraz Trivandrum. Zamieszkują lasy tropikalne, a konkretniej dziuple drzew, które rosną w lasach tropikalnych. Te ptaszniki rosną do  7 cm w przypadku samicy i do 6 cm w przypadku samca, osiągają 18 cm rozpiętości kończyn. Samce są mniejsze, smuklejsze. Ten pająk jest aktywny w nocy, szczególnie nad ranem.

 

Poecilotheria striata dla początkującego?

Nie poleca się tego pająka dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z ptasznikami. Poecilotheria striata jest zwinny, szybki i przede wszystkim – jadowity. Jego jad jest mocny, może powodować trwałe uszkodzenia nerek, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Miejsce ugryzienia puchnie, swędzi, ugryziona osoba mocno się poci, ma gorączkę i omdlewa co chwilę.

 

Terrarium i pokarm

Terrarium typowe dla innych nadrzewnych ptaszników z rodzaju Poecilotheria. Minimalne wymiary to 20 x 25 x35 cm. W terrarium konieczna jest kryjówka z korka lub kawałek pnia z dziuplą. Temperatura w ciągu dnia 27 – 29 stopni, w nocy 22-24 stopnie. Wilgotność 70 – 80%.

 

Poecilotheria striata jest uważny i żywo reaguje na potencjalny obiad. Nie poluje z zasadzki, porusza się po całym terrarium w poszukiwaniu czegoś do zjedzenia. Należy podawać mu ruchliwe, latające lub szybko poruszające się owady.

ss

Rozmnażanie

Problemem z Poecilotheria striata jest rozmnażanie, które nie jest łatwe w warunkach terraryjnych. Największym problemem jest dopasowanie do siebie pary. W naturze te pająki mają większe pole do manewru i większy wybór partnerów, ale w terrarium są ograniczone przez szyby. Bardzo często samica pożera samca jeszcze przed próbą kopulacji, co jest prawdziwą bolączką hodowców. Dobre efekty daje stawianie blisko siebie dwóch terrariów, dzięki którym pająki mogą się widzieć, ale nie stanowią dla siebie zagrożenia.

 

Po udanej kopulacji kokon najlepiej zostawić samicy – zajmie się ona nim odpowiednio, a przeżywalność młodych pająków będzie większa.

źródła grafik: https://pl.pinterest.com/pin/326933254173442987/, http://www.888reptiles.co.uk/9188.html, http://www.math.kent.edu/~white/photos/mysore/

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

four × 4 =