Poecilotheria smithi

0

Pamiętam jak kilka lat temu ptasznik ten był potwornie drogi. Wtedy wszyscy się nim zachwycali. Dziś stał się popularny i tani. Zachwyt budzi już tylko u pajęczych fanatyków – poecilotheria smithi, bo o niej mowa.

Poecilotheria smithi w terrarium

Ten pająk pochodzący ze Sri Lanki, tak jak większość poe, zaskakuje nas pięknym wzorem i niezwykłą szybkością. Silny jad sprawia, że pająki te powinny posiadać osoby świadome i normalne :) (tak branie pająka na imprezach po kilku piwach, normalne nie jest)

Krótka charakterystyka

Dorosły osobnik Poecilotheria smithi osiąga rozpiętość odnóży 15 – 20 cm, przy około 6 – 7 cm długości ciała. Samce i samice są podobnej wielkości. Ten ptasznik żyje nawet do 15 lat przy dobrych warunkach, jest to więc gatunek, z którym zwiążemy się na dłużej.

Prowadzi nocny tryb życia, dlatego jego największą aktywność zazwyczaj będziemy obserwować późnym wieczorem i w nocy.

Jest to pająk, którego można trzymać w grupach. Przy odpowiednio obfitym karmieniu i dużym terrarium.

Poecilotheria smithi w hodowli – trudność i jad

Ciekawe ubarwienie Poecilotheria smithi sprawia, że jest on pożądanym gatunkiem. Każdy fan poecilotheri, który chce zebrać je wszystkie jak pokemony na pewno ma je na swojej liście.

Jednak, aby hodować poe wymagane jest pewne doświadczenie. Dlatego warto chociaż przez chwilę być posiadaczem kilku avicularii czy psalmopeusów, aby nabrać niezbędnego doświadczenia przy obcowaniu z szybkimi pająkami.

 

Terrarium dla Poecilotheria smithi

Standardowe terrarium dla ptasznik nadrzewnego o wymiarach 20x20x30 będzie ok. W środowisku naturalnym pająk ten zamieszkuje korony drzew gdzie buduje swoje pajęczynowe gniazdo. W terrarium, aby nasz pająk się nie stresował również należy mu zapewnić taką możliwość. Dlatego niezbędnym elementem wystroju jest gałąź, lub zabudowana tylna ściana, która posłuży jak fundament konstrukcji pod pajęcze gniazdo.

 

Optymalna temperatura w terrarium powinna wynosić około 28 stopni Celsjusza w ciągu dnia i spadać do 20 – 22 stopni w ciągu nocy. Wilgotność powinna oscylować wokół 70 – 80 %.

 

Żywienie poecilotheria smithi

W naturze pająki zjadają wszelakie owady, co sprawia, że w terrarium wszelkie bezkręgowce w postaci popularnych owadów karmowych będą najlepszym wyborem.. Motyle, ćmy, koniki polne i muchy mogą być pozyskiwane także w natury, ale należy je łapać tylko na czystych, niepryskanych łąkach lub w lasach. 

 

W Poecilotheriach jest coś magicznego, coś co sprawia, że chce się je mieć wszystkie. Nie inaczej jest z Poecilotheria smithi. Już od dawna jest na mojej pajęczynowej liście i tylko kwestią czasu jest aż będę jej posiadaczem.

źródła grafik: https://uk.pinterest.com/pin/356558495479261399/,

 

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

2 × five =