Podziemny król – Pelinobius muticus

0

Pelinobius muticus to bez wątpienia król wśród afrykańskich pająków, na co wskazuje jego angielska nazwa – King Baboon. Kto zna ten język, z pewnością zwróci uwagę na człon “baboon”, który oznacza “pawian”. To także wskazuje na charakterystyczną cechę dla tego pająka – jest on często spotykany w bardzo trudno dostępnych miejscach (głównie urwiska skalne), do których docierają jedynie bardzo sprawne pawiany. Większość czasu woli jednak spędzać pod ziemią, gdzie kopie liczne nory i system korytarzy pomiędzy nimi.

 

Pelinobius muticus – afrykański król

Ten pająk występuje w Kenii, Tanzanii oraz Urgandzie, prowadzi nocny tryb życia, a wykopane przez niego korytarze mogą mieć nawet kilka metrów długości. Do życia wybiera raczej suche miejsca.

 

Jest on jednym z największych hodowlanych pająków, ciało ma długość do 10 cm u samic, samce są trochę mniejsze. Imponujących rozmiarów są zęby jadowe tego pająka, które mają nawet 2 cm długości. Charakterystyczną cechą jest czerwono – rude ubarwienie i mocne kończyny tylne, które są charakterystyczne dla wszystkich pająków kopiących podziemne nory.  Co ciekawe, to Pelinobius muticus są w stanie wydawać dźwięki, podobne do cienkiego, syczącego dźwięku wydawanego przez niektóre karaczany.

 

Pelinobius muticus nie dla początkujących

Pająk ten ma silny jad, jest szybki, agresywny i bardzo zwinny, więc nie nadaje się dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia z pająkami. Często przystępuje do ataku bez żadnego ostrzeżenia, więc nawet jeżeli teoretycznie nie daje żadnych oznak ataku, to nie znaczy, że nie zaatakuje.

 

Terrarium

W terarium dla Pelinobius muticus powinna znaleźć się gruba warstwa podłoża, która pozwoli na swobodne kopanie w nim. Ze względu na swoje wymiary potrzebuje trochę większego terrarium, o minimalnych wymiarach dna 50 x 50 cm i o wysokości minimum 35 cm. Nie wymaga żadnych kryjówek na powierzchni.

 

Optymalna temperatura dla tego pająka to 22 – 26 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 20 – 21 stopni w ciągu nocy. Wilgotność 50 – 70%.

bab

Żywienie

Pelinobius muticus jedzą różne owady, takie jak szarańcza, świerszcze czy karaczany, oczywiście rozmiar pokarmu powinien być dopasowany do rozmiarów pająka. Dorosłym osobnikom można podawać raz w miesiącu mysz.

 

Rozmnażanie

Gatunek rozmnaża się późno, samica gotowa jest do złożenia jaj po minimum 6 latach, samce są dojrzałe w wieku 3 – 4 lat. Rozmnażanie w niewoli jest bardzo rzadkie, samica często atakuje samca przed kopulacją. Dobrze jest obserwować dwa pająki po połączeniu ich w jednym terrarium, przede wszystkim powinny one być naprawdę dobrze nakarmione przed kopulacją.

 

Jeżeli dojdzie do kopulacji i uda się ona, to samica po miesiącu złoży jaja w kokonie. Jednorazowo młodych jest nawet do 400 sztuk.

 

Pelinobius muticus to z pewnością bardzo ciekawy pająk, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Jeżeli jednak zachowa się wszystkie środki ostrożności, to można cieszyć się jego towarzystwem nawet do 20 lat!

źródło grafik: https://haydensanimalfacts.com/2015/11/24/5-interesting-facts-about-king-baboon-spiders/, https://pl.pinterest.com/pin/298504281528864394/,

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

5 × two =