Podłoże do krewetkarium

0

Jako, że temat krewetek akwariowych jest ostatnio na fali, to kolejnym częstym problemem, początkujących krewetkarzy jest wybór odpowiedniego podłoża do krewetkarium… O ile w przypadku gatunków z rodzaju neocaridina, podłoża pełnią funkcję estetyczną to mimo wszystko muszą być obojętne i nie zmieniać parametrów wody.. Przy tych krewetkach, możemy skorzystać z najtańszych rozwiązań, takich jak żwirek rzeczny, czy bazalt o drobnej granulacji. Jest też bazalt zmielony na proszek, uważam że na takim czarnym podłożu krewetki prezentują się najlepiej. Możemy użyć pisaku stosowanego w akwariach, lub są piaski barwione na różne kolory,i znowu wersja czarna wygląda według mnie najlepiej, aczkolwiek gusty nie podlegają dyskusjom :P

Podłoże do krewetkarium JBL Manado

Ostatnio dużą popularnością cieszy się podłoże JBL Manado, faktycznie ładnie wygląda i jest tanie, ale zdecydowanie go nie polecam, ponieważ bardzo podnosi GH wody, i krewetki niezbyt chętnie się mi rozmnażały. Zalewałem je wodą RO i wtedy było lepiej, zaczęły pojawiać się maluchy, ale wydajność tej prokreacji była dla mnie niezadowalająca..

Podłoże w krewetkarium z Crystalami

Tu już musimy skorzystać z podłoża aktywnego, które stabilizuje podoże i zapewnia optymalne parametry dla naszych krewetek. Bardzo ważne, do zalewania takich podłoży musimy użyć wody RO czyli zdemineralizowanej, wodę tą uzyskujemy z filtra odwróconej osmozy lub możemy ją kupować. Jest to sama czysta woda, i nie zmieni nam ona parametrów podłoża, używając innej wody (odstanej kranówy) może się zdarzyć, że podłożu będzie ciężko dojść do optymlnych wartości.

Podłoża aktywne muszą być wymieniane średnio raz na 9-12 miesięcy, tak jak lampy UVB u gadów :P ponieważ tracą swoje właściwości stabilizujące.

Polecam aktywne podłoża ebi gold i benibachi, aqua artu też stosuję i nie mogę na nie narzekać, ale renoma tych pierwszych jest niepodważalna. Jeśli masz już baniak, podłoże i filtr do krewetkarium, to możesz startować i cieszyć się kolorowymi krewetkami w Twoim domu ;)

Pozdroo

 

 

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

15 − six =