Pięknie ubarwiony eublefar – Coleonyx elegans

0

Coleonyx elegans nazywany jest gekonem, choć tak naprawdę powinien być nazywany eublefarem, gdyż bezprzylgowe gekony zyskały swoją własną grupę taksonomiczną, mimo to określenie “gekon” jest bardzo częste. Jeżeli szukasz gekona, który wesoło będzie wspinał się po szybach terrarium, to musisz rozejrzeć się za innym gatunkiem – Coleonyx elegans prowadzi naziemny tryb życia, nie posiada przylg na łapach, które by mu umożliwiały swobodne wędrówki po płaskich, pionowych powierzchniach.

 

Coleonyx elegans osiąga do 18 cm długości, a ogon to aż połowa jego długości. Wyróżnia się dwa podgatunki, które zamieszkują inne obszary. Pierwszy z nich to Coleonyx elegans elegans, występuje na południowym wschodzie Meksyku, aż po Jukatan. Ten podgatunek spotkać można w Gwatemali oraz w Hondurasie. Podgatunek Coleonyx elegans nemoralis występuje w centralnej części Meksyku. Preferuje wilgotne lasy, trzyma się na ich obrzeżach i zdarza mu się zawędrować w okolice miast oraz wiosek. Ten eublefar żyje do 8 lat, zazwyczaj 4 – 6 lat w hodowli. Prowadzi nocny tryb życia, chociaż niektórzy hodowcy przestawiają je na dzienny tryb życia dzięki karmieniu za dnia, to nie jest to polecane dla zdrowia zwierzaka.

 

Czy Coleonyx elegans jest dobry dla mnie?

Coleonyx elegans to raczej spokojna jaszczurka, która zwykle nie ucieka w panice i dosyć łatwo przyzwyczaja się do obecności człowieka. Nie jest to wyjątkowo wymagający gad, chociaż trzeba uważać z temperaturą – nie może ona być wyższa niż 30 stopni przez dłuższy czas, bo może to skończyć się bardzo źle skończyć. Z pewnością siła tego gada jest jego ciekawe ubarwienie, a wzory na grzbiecie mogą rozkładać się bardzo różnorodnie.

 

Ten gad nie wymaga rejestracji ani potwierdzenia urodzenia w niewoli, gdyż nie jest wpisany do Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Dla niektórych osób to pewne ułatwienie, chociaż większości nie robi to różnicy, bo o ile kupuje się gady z pewnych miejsc, to nie ma problemów z rejestracją takiego zwierzęcia.

 

Odpowiednie terrarium dla Coleonyx elegans

Minimalne wymiary dna w terrarium powinny wynosić 50 na 40 cm, a wysokość co najmniej 25 cm. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności, w tym celu warto posadzić wewnątrz żywe rośliny. Jako że jest to gad nocny, to nie potrzebuje mocnego oświetlenia w ciągu dnia, a sama wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 70 – 80%. Podłoże musi być wilgotne przez cały czas, ważne jest regularne spryskiwanie podłoża. Temperatura od 20 do 28 stopni Celsjusza, niższa w nocy, a wyższa za dnia.

 

Doskonale sprawdzają się w terrarium wszelkie kryjówki, najlepiej wyłożone mchem, dzięki któremu także w ich wnętrzu będzie panowała odpowiednia wilgotność. Można je utrzymywać grupowo w systemie haremowym lub w parkach.

eleg

Żywienie

Coleonyx elegans żywi się owadami oraz innymi drobnymi bezkręgowcami, chętnie zjada świerszcze i warto założyć ich hodowlę. Większe osobniki mogą jeść oseski mysie, ale nie zawsze są na nie chętne. Wiosną i latem podstawą żywienia może być plankton łąkowy, zbierany oczywiście na czystych łąkach.

 

Rozmnażanie

Płeć rozpoznać można u tych gadów dosyć wcześnie, kiedy mają 5 – 6 miesięcy, co pozwala na rozdzielenie ich w odpowiednim momencie oraz na ewentualne dobieranie par. Samce mają widocznego hemipenisa przy nasadzie ogona, a spodnia strona ud posiada pory preanalne. Do rozmnażania należy dopuszczać tylko samice powyżej 12 miesięcy, dzięki temu uniknie się problemów z powstawaniem krzywicy. Podczas ciąży samica ma większe zapotrzebowanie na wapń, gdyż jest on budulcem skorupek, jeżeli samica nadal się rozwija, to nie można jej zapewnić tak wysokich dawek, aby pokryły pełne zapotrzebowanie na ten składnik mineralny, co będzie prowadziło do problemów zdrowotnych u niej. Lekkie obniżenie temperatury i skrócenie dnia w okresie grudnia i stycznia pobudzi parę do godów. W okresie lęgowym temperatura powinna utrzymywać się w górnych granicach polecanej temperatury.

 

Po 4 – 5 tygodniach od kopulacji samica składa dwa jajeczka, a sezon lęgowy może przy dobrych warunkach trwać aż do końca października, a jajeczka są złożone nawet 7 razy, co przy dobrych wiatrach może dać 14 potencjalnych młodych osobników. Zdarza się, że młode samice przed kopulacją składają niezapłodnione jaja, nie jest to żaden powód do niepokoju, jednak należy je usunąć z terrarium.

 

Jajka Coleonyx elegans należy inkubować w wilgotnym podłożu, na przykład w wermikulicie z dodatkiem mchu torfowego. Średnia temperatura inkubacji to 28 stopni – do 32 w ciągu dnia i nie mniej niż 23 w nocy. Temperatura inkubacji ma wpływ na szybkość wyklucia się młodych. Większa temperatura skraca ten okres do około dwóch miesięcy, a średnia temperatura 27 stopni sprawia, że czas ten może się przedłużyć do prawie 120 dni! Młode po wykluciu się mają nie wiele więcej niż 7 cm długości, są bardzo lekki (zaledwie 1,5 grama), przez co należy z nimi obchodzić się delikatnie. Potrzebują wilgotności 80 – 85%, należy je karmić małymi i miękkimi owadami (nie podawać szybkich, dużych owadów, ani larw z pancerzykami chitynowymi).

 

Coleonyx elegans nabiera swojego charakterystycznego ubarwienia jako około roczny osobnik. Z pewnością jest to gad ciekawy, który przyciąga wzrok i jest wdzięcznym obiektem terraryjnym.

 

źródła obrazków: https://www.flickr.com/photos/rothdigga/8694427788, https://www.flickr.com/photos/21004743@N00/3232936696

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

3 × two =