Piękna ropucha, której nie możesz trzymać w domu.

0

Egzotyczne, nietypowe zwierzęta są niezwykle ciekawe, ale w Polsce nie brakuje nam rodzimych gatunków, które niczym nie ustępują swoim zagranicznym kuzynom. Bufo bufo, czyli ropucha szara, występuje w prawie całej Europie, w części Azji oraz północno-zachodniej części Afryki. Ropuchy te można spotkać także w górach (w Tatrach do piętra kosodrzewiny). Chociaż widujemy je dosyć często, to tak naprawdę nie wiemy o nich wiele.

Największa ropucha żyjąca w Polsce – Bufo bufo, ropucha szara

 

Samice ropuchy szarej osiągają wymiary do 15 centymetrów (zdarzają się nawet okazy 20 cm), samce około 9-10 centymetrów. Podgatunek występujący na terenie Portugalii i Hiszpanii osiąga 25 cm długości.  Płazy są ubarwione na różne odcienie szarości oraz brązów, czasami mają także oliwkowe ubarwienie. Skóra pokryta jest licznymi brodawkami, z brodawek umieszczonych za oczami wydzielane są bufotoksyny, które pomagają chronić ropuchę szarą przed drapieżnikami. W naturze na ropuchę szarą polują głównie zaskrońce, czasami są zjadane przez sowy, lisy lub kuny. Bufotoksyny jednej ropuchy szarej raczej nie stanowią zagrożenia dla człowieka, mogą co najwyżej powodować podrażnienie skóry lub drug oddechowych, Mówi się, że dopiero ilość od około dziesięciu dorosłych osobników mogłaby zagrozić człowiekowi.

 

Bufo bufo to dosyć długowieczne zwierzę, mogę one przeżyć 30 – 40 lat.

Niestety, ale tylko bardzo mały odsetek ropuch dożywa dorosłości, szacuje się, że jest to około 0,1% – 0,05%. Większość z nich ginie w ciągu dwóch pierwszych miesięcy, kijanki oraz młode płazy zaraz po przeistoczeniu padają ofiarami drapieżników, są rozdeptywane przez ludzi (trudno je zauważyć na ciemnych ścieżkach). Dorosłe osobniki często giną pod kołami samochodów, szczególnie w okresie godowym, właśnie dlatego tak dużą wagę przykłada się do budowania tuneli pod drogami, które pomagają płazom bezpiecznie dostać się do zbiorników wodnych. Zagrożenie dla Bufo bufo stanowi także mucha Lucilia bufonivora (mucha ropuszanka), która składa jaja w nozdrzach ropuchy, a następnie larwa zjada od środka swojego żywiciela. Tak zaatakowana ropucha zdycha po kilku lub kilkunastu dniach. Chorą ropuchę można poznać po tym, że zachowuje się nietypowo i wychodzi na słońce w ciepłe dni, a także nie reaguje na pojawienie się zagrożenia.

 

Aktywność i występowanie 

 

Dorosłe ropuchy szare są aktywne głównie nocą, za dnia można spotkać młode osobniki oraz osobniki podczas trwania sezonu godowego. Poruszają się spokojnie, prawie nigdy nie skaczą, a raczej kroczą powoli. Chociaż ropuchy nie wydają się  porywająco interesujące, to Bufo bufo jest ciekawym gatunkiem do obserwacji. Są bardzo “bystre” i reagują szybko na pojawienie się ewentualnego zagrożenia lub pożywienia. Kiedy czuje się zagrożona, to nadyma się, aby sprawiać wrażenie większej.

 

Spotkać je można w lasach, w ogrodach, w miastach, na łąkach. Do zbiorników wodnych wybierają się one tylko w okresie godowym. Co ciekawe ropuchy te wykazują zdolność do zapamiętywania położenia zbiornika, w którym się przeistoczyły i często tam wracają, prawdopodobnie lokalizacja zbiornika jest możliwa dzięki zmysłowi magnetycznemu. Wykazują przywiązanie do konkretnych kryjówek, więc kiedy ropucha szara pojawi się w naszym ogrodzie, to jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie tam na długi czas.

 

Bez problemów te płazy radzą sobie w Polskich warunkach, okres zimowy spędzają w stanie hibernacji. Najlepiej czują się jednak w temperaturach pomiędzy 15 a 25 stopni.

Czym żywi się Bufo bufo?

 

Ropucha szara jest bardzo żarłoczna, zjada każdy możliwy pokarm, który pojawi się na jej drodze. Zjadają pająki, muchy, larwy owadów, koniki polne, świerszcze, ćmy, muchy, stonkę ziemniaczaną. Duże osobniki zjadają bez problemów ślimaki, małe gryzonie, niewielkie płazy oraz gady. Czasami właściciele ogrodów starają się przepędzić ropuchy szare z terenów swoich upraw, gdyż boją się, że zniszczą one roślinność. W rzeczywistości są one jednak bardzo pożądane w takich miejscach, ponieważ same nie jedzą roślin ani owoców, za to skutecznie pozbywają się różnych szkodników.

 

Rozmnażanie Bufo bufo

Okres godowy tych ropuch zaczyna się bardzo wcześnie, na przełomie marca i kwietnia. W cieplejszych miejscach okres godowy zaczyna się nawet w grudniu. W okresie godów samce nie są głośne, nie mają bowiem rezonatorów, wydają dźwięk podobny do cichego skomlenia. Samce są gotowe do rozrodu po 3 – 4 latach, a samice po 5 – 6 latach. Podczas zapłodnienia samiec wchodzi na plecy samicy i obejmuje ją swoimi kończynami, czasami, kiedy samic jest mało, można zauważyć, że na jednej samicy Bufo bufo uczepionych jest kilka samców.

 

Samica składa do wody skrzek, zazwyczaj owija go wokół roślinności lub kamieni. Skrzep ropuch szarych przypomina galaretowaty sznur, w którym widać pojedyncze, czarne jajeczka ułożone w dwóch lub rzadziej czterech rzędach. Taki sznur ma od 2 do 6 metrów długości i mieści nawet 10 tysięcy jajeczek. Po 2 – 3 tygodniach od złożenia pojawiają się młode kijanki, które początkową są aparatem gębowym przyczepione do sznura. Żywią się one planktonem wodnym. Kijanki są czarne, mają jaśniejszy spód, mają około 2 – 3 cm długości. Trzymają się one w stadzie, aż do przeistoczenia, które następuje po 2 – 3 miesiącach, po utracie ogona mają one zaledwie 1 – 1,5 cm wielkości. Wtedy też małe ropuchy zaczynają opuszczać zbiornik wodny.  

Czy mogę trzymać ropuchę szarą w terrarium?

 

W Polsce ropucha szara podlega całkowitej ochronie gatunkowej, nie może być łapana w naturze i przetrzymywana, podobnie jak pozostałe gatunki ropuch występujące w Polsce, czyli ropucha zielona (Bufo viridis) oraz ropucha paskówka (Bufo camalita). Jeżeli chce się je częściej obserwować, to warto założyć w ogrodzie oczko wodne. Nawet jeżeli finalnie ropucha szara do nas nie zawędruje, to na pewno stanie się ono domem dla wielu innych, nie mniej ciekawych płazów.

 

źródło obrazka https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flickr_-_Lukjonis_-_Toads_-_Bufo_bufo.jpg

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

nineteen + one =