Phyllocrania paradoxa, czyli modliszka liściogłowa

0

Owad, który wygląda jak liść? Właśnie tak można pokrótce opisać przedstawicieli gatunku Phyllocrania paradoxa. Modliszka liściogłowa (nazywana czasami duchową), bo tak brzmi jej polska nazwa, jest wdzięcznym obiektem do obserwacji, a łatwa hodowla sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowanie terrarium dla tego gatunku.

 

Phyllocrania paradoxa 

 

Modliszka liściogłowa swoim wyglądem upodabnia się do suchego liścia, w jej naturalnym środowisku ( Afryka subsaharyjska oraz Madagaskar) ukrywa się doskonale przed wzrokiem ewentualnych drapieżników. Ubarwienie Phyllocrania paradoxa jest różnorodne i waha się od żółto-zielonego (zwykle u samic, zazwyczaj przy zielonym wystroju terrarium i dużej wilgotności), poprzez różne odcienie beżu i brązu, aż po ciemnobrązowy.

 

Phyllocrania paradoxa osiągają długość 4 – 5 cm, niektóre samice dorastają nawet do 7 cm. Są to owady aktywne za dnia, więc można je podziwiać w całej krasie bez żadnych problemów. Samice żyją  8 – 10 miesięcy (4 miesiące jako imago, czyli dorosły, zdolny do rozrodu osobnik po siódmej wylince), samce żyją około 6 – 7 miesięcy (w tym 2 jako imago).

 

Terrarium dla naszej  liściogłowej

 

Szczęśliwie dla początkujących hodowców, ten gatunek dobrze radzi sobie z wahaniami temperatury oraz wilgotności, więc wybaczy nam wszystkie pomyłki. Mogą być też trzymane grupowo, co rozwiązuje problemy związane z miejscem. Akty kanibalizmy raczej się nie zdarzają, o ile modliszki otrzymują odpowiednią ilość jedzenia.

 

Optymalna temperatura waha się od 22 do 30 stopni Celsjusza – wyższa za dnia, trochę niższa w nocy. Wilgotność w ciągu dnia powinna oscylować pomiędzy 50 – 70%, a w nocy dochodzić może nawet do 80% i nie powinna spadać poniżej 60%. Terrarium powinno być wysokie, należy także pamiętać o umieszczeniu w nim gałązek lub innych pionowych elementów, po których modliszka liściogłowa będzie mogła się wspinać.

2

 

Żywienie Phyllocrania paradoxa

 

Dorosłe Phyllocrania paradoxa nie polują aktywnie, więc nie ma żadnej szansy na zobaczenie ich w akcji. Czekają one, aż pokarm do nich podejdzie lub podleci (czasami w przypadku pokarmu nieskrzydlatego konieczne jest karmienie z ręki, ponieważ modliszki często przebywają w górnych partiach terrarium), a następnie atakują. Aktywnie polują jedynie młode osobniki, w stadium L1.

 

Do karmienia młodszych osobników sprawdzają się doskonale muszki owocówki, a także wylęgi świerszcza. Starsze osobniki chętnie zjadają muchy, ćmy, mole, karaczany, motyle. Pokarm rozmiarem powinien być dobrany do rozmiaru zwierzęcia.

3

Rozmnażanie

 

Popularny mit mówi o tym, że podczas każdego zbliżenia modliszek dochodzi do kanibalizmu. Tak naprawdę to dotyczy to tylko niewielkiej ilości kopulacji, zazwyczaj jest to wynik wzięcia samca za pokarm.

 

Phyllocrania paradoxa to dosyć płodny gatunek. Dojrzałość płciowa jest osiągana po ostatniej wylince, kopulacja trwa kilka godzin, a samica co około dwa tygodnie składa kokon, w którym znajduje się od 10 do 50 larw. Czas inkubacji wynosi od miesiąca do półtora, należy pamiętać o zachowaniu wysokiej wilgotności na poziomie 70 – 80 %.

Phyllocrania paradoxa , tak jak każda inna modliszka, porusza się powoli i z pewną gracją. Mimo to, nawet ten niepozornie niezbyt ciekawy owad, jest wdzięcznym obiektem obserwacji, a jej doskonale dopasowany do otoczenia wygląd sprawia, że czasami ciężko ją dostrzec w terrarium.

 

źródło fotek: Phyllocrania paradoxa, Ghost Mantis, 1-inch by _papilio, on Flickr

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

16 + six =