Phelsuma madagascarensis grandis

0

Felsuma madagaskarska duża

Wielkość: Samce do 30cm, samice mniejsze.

Pochodzenie: Północny Madagaskar i Nossi – Be.

Długość życia: 15-20lat

Terrarium: Minimalne wymiary dla pary to 40x40x60, jest to nadrzewna jaszczurka dlatego wysokość jest największą wartością. Żyje na pniach drzew i liściach, choć spotkać ją można w ogrodach i budynkach..

Temperatura: Powinna utrzymywać się na poziomie 25-30 stopni w dzień, miejscowo,  nawet 40..

Wilgotność powietrza: 60-75%, osiągamy ją poprzez 2 krotne spryskiwanie w ciągu dnia, np. rano i wieczorem.

Karmienie: Wszelkie owady karmowe, jak świerszcze, karaczany, szarańcze, barciaki dostosowane wielkością do możliwości naszych gekonów. Musimy pamiętać, że gekoniki szybko rosną i mają spore zapotrzebowanie na wapń i witaminy, dlatego musimy pamiętać o odpowiedniej suplementacji.. Można podawać papki z owoców takich jak np. banany, kiwi, winogrona, maliny czy truskawki. Raz w tygodniu można podać miodek albo pyłek pszczei dla urozmaicenia, niektóre felsumy za nim wręcz przepadają :)

Rozmnażanie: Samiec podczas stosunku chwyta samicę zębami za kark, co może powodować zranienia, no ale cóż tak je natura stworzyła :) Jeśli samica była by ostro dojechana, to wtedy musimy ją oddzielić. Samica składa co 4-6tyg po dwa jajka, przykleja je do elementów wystroju terrarium. W temp. 28-29 inkubacja trwa ok 60-70dni.

Uwagi: Wymaga naświetlania promieniami UVB 5%. Jest to gatunek objęty CITES, dlatego przy zakupie musimy dostać odpowiednie papiery i zarejestrować zwierzaka.

Czyli ja :) Trochę zuchwały i arogancki ale przy tym dość uprzejmy - tak mi się wydaję. Zwierzęta egzotyczne, to jest to co mnie zachwyca. Bez względu na pochodzenie czy liczbę nóg, albo ich brak. To właśnie ja.

Leave A Reply

twelve − ten =